Інна та її діти перебували на території “Азовсталі” два місяці. Вона розповіла про те, що під час евакуації з оточеного міста їх одразу із прохідної підприємства передали російським військовим, а після цього вони провели ніч у фільтраційному таборі РФ у Безіменному. Там люди ночували майже під дулами автоматів російських військових. Інна каже, що до них ставилися, як до злочинців, та погрожували.
Жінка каже, що у колоні було багато порожніх автобусів. У них російські військові чомусь не пустили людей.
“Ми поїхали Донецькою трасою, якимись селами. У нас була колона, я не знаю, Ви бачили, яка колона приїхала, скільки було автобусів, але заповнені лише три, бо люди стояли, хотіли сісти, хотіли на трасі завантажитись у цю колону. Російські військові просто не пустили. Дуже багато людей хочуть виїхати. Вони стояли на своїх машинах, зі своїми речами, із сумками. Вони ж знали, що їхатиме колона, хотіли сісти в автобус, російські військові нікого не пустили”, – каже Інна.
Вона додала, що мирні жителі навіть перекрили дорогу, щоби сісти в автобус. Але, побачивши військову техніку, дали їм дорогу, бо боялися.
А так жінка описала ніч у фільтраційному таборі росіян:
“Нас сфотографували. Таке враження, ніби ми якісь злочинці, анфас, профіль, відбитки пальців, забрали наші телефони, відсканували всі наші телефони, що вони там робили, я не знаю, документи всі перевірили. Вони нас занесли до бази даних, сказали, що в нас шляху назад немає, ні до Маріуполя, нікуди. І можна сказати, що погрожували нам, що нам треба тікати не лише у Запоріжжя, а й далі до Європи, бо вони все одно нас наздоженуть”.
Як повідомила міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, 3 травня з “Азовсталі” вдалося евакуювати понад 150 осіб, зокрема близько 20 дітей. Верещук наголосила, що це лише перший етап евакуації. За її словами, на “Азовсталі” ще залишаються кілька сотень людей.
“Незважаючи на всі проблеми, попри все, я хочу сказати, що це успішна операція. Це лише перший етап, але він успішно завершився. Ми побачимо людей, які тут живі серед нас. Перше, що ми зробили, це закрили небо і дали можливість людям вибратися. Тобто люди вийшли. Був режим припинення вогню. Друге, що ми зробили, ми пробили коридор, який ніхто не міг пробити. Разом із президентом, ООН та Червоним Хрестом. І третє, що ми робимо, – продовжуємо операцію”, – розповіла міністр.
Читайте також: Батальйон “Азов” входить до складу Нацгвардії та не має відношення до політики – Зеленський
Тим часом командир полку “Азов” капітан Святослав Паламар ввечері повідомив, що 3 травня відбувався потужний штурм території заводу з боку окупанта. У полку наголошують, що необхідно евакуювати всіх цивільних.
“Сьогодні, 3 травня, цілу ніч по території заводу “Азовсталь” працювала ворожа корабельна артилерія, ствольна артилерія, скидали надважкі авіабомби. Внаслідок цих злочинних дій загинули двоє цивільних жінок, близько 10 громадян отримали поранення різної тяжкості. Станом на зараз відбувається потужний штурм території “Азовсталі”, за підтримки бронетехніки, танків, зі спробами висадки десанту, за допомогою катерів та великої кількості піхоти”, – заявив Паламар.
Верещук наголосила, що у Маріуполі залишаються ще десятки тисяч жінок та дітей, яких теж необхідно вивезти. Вона припустила, що план російських військ полягав, зокрема, в тому, щоб випустити частину людей, а потім продовжити бомбардування території заводу.
Раніше українська влада за сприяння ООН і Червоного Хреста вперше змогла евакуювати понад 100 мирних жителів із заводу “Азовсталь” у Маріуполі. Щойно завершилася евакуація, війська РФ знову почали обстрілювати місто.
Дивіться також: Евакуація з “Азовсталі”. Деталі