Міністерство цифрової трансформації України представило свій план “полегшення життя українцям”. Воно обіцяє за кілька років оцифрувати всі державні послуги і звести спілкування з державою до кнопки у смартфоні.
Як повідомив у студії UATV Віталій Мороз, експерт з питань цифрових прав, керівник програм нових медіа ГО “Internews-Україна“, поява нових онлайн-сервісів відповідає духу часу.
“Уряд пообіцяв, що до кінця цього року запустить 20 нових онлайн-сервісів. Глобально такі ідеї відповідають духу часу. Звісно ж, Україна намагається пропонувати все більше інноваційних ідей. Але головна проблема не в тому, яка ідея, а в тому, як вона виконується. Знаючи державу, людський апарат, правоохоронні органи, правозахисники й громадські активісти побоюються, що може бути неправильне використання цієї ідеї. Що це означає? Якщо завести всі сервіси в смартфон, у цифрове середовище, то це означає, що держава матиме величезний обсяг даних про громадян. Якщо у вас смартфон, про це знає інтернет-провайдер, якщо у вас є інтернет – про це знає телекомунікаційна компанія, а також правоохоронні органи. Це означає, що якщо держава нелегально матиме доступ до бази даних, і захоче використати її проти громадян, держава може це зробити. Залежить від того, куди рухатиметься Україна: якщо до розвитку демократії – громадяни повинні бути спокійні, якщо ж у нас буде негативна тенденція і влада захоче боротися з опонентами, вона може дуже ефективно використовувати ці інструменти”, – говорить Мороз.
Говорячи про інструменти захисту даних громадян, гість студії зазначив, що в сучасному світі захист – це умовність.
“Всі ті, хто хоче зламати технології, які використовуються проти демократії, розвиваються набагато швидше, аніж захист проти них. Є великий ризик атак, якщо ви зберігатимете інформацію в якомусь одному місці. Ми живемо в час війни з Росією. Чи можна вважати, що Україна буде використовувати всі технологічні можливості, щоб захистити нас – це питання”, – сказав Мороз.
Експерт нагадав, що кіберзахист – один із пріоритетів держави.
“Але, з іншого боку, у нас навіть концепція кіберзахисту не реалізована. Тобто ми, швидше, використовуємо правильні слова, але до конкретних кроків ще справа не доходить”, – зазначив Мороз.
У цьому контексті гість студії також висловився про загрози для бізнесу.
“Бізнес передусім зацікавлений у розвитку, тому що це ефективніші можливості для роботи. Але бізнес – це та сфера, яка є ціллю №1 для кібератак, тому що у нього, наприклад, намагаються вкрасти банківські дані, засоби. Наші банки, які представляють онлайн-банкінг, хочуть максимально захистити себе. Усі транзакції грошей онлайн дуже чутливі, там сильні паролі, двофакторна аутентифікація. Це ті речі, які бізнес намагається вводити, щоб захистити і клієнтів, і себе”, – наголосив експерт.
Телеверсію інтерв’ю з Віталієм Морозом дивіться 20 листопада о 15:00 у програмі “Лицом к лицу” на UATV.