18 кримських татар затримано з початку року — репресії на окупованому півострові (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Масштабні репресії та незаконні затримання українських громадян в окупованому Криму здійснюють російські окупанти. Тільки за перший квартал 2024 року, за інформацією голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, на півострові було 33 обшуки та 41 затримання. Серед затриманих — 18 кримських татар, що свідчить про цілеспрямовані репресії проти корінного народу АРК, повідомляє FREEДОМ.

Терор та репресії в Криму останнім часом посилилися. Як заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, Росія незаконно утримує понад 200 політв’язнів. Більшість із них — кримські татари.

“РФ не припиняє переслідування кримських татар у тимчасово окупованому Криму. Російські силовики влаштували незаконний обшук у будинку делегата Курултаю кримськотатарського народу, члена Ревізійної комісії Курултаю кримськотатарського народу Едема Дудакова в Бахчисараї. Після обшуку чоловіка відвезли до так званого “управління ФСБ” у Сімферополі”, — повідомив омбудсмен у Telegram.

Окупанти проводять незаконні обшуки, відкривають сфабриковані кримінальні справи, фальсифікують вироки, переважно проти представників корінного народу півострова — кримських татар. Росія, на думку українського омбудсмена, не припиняє жорстких репресій та переслідувань українських громадян у тимчасово окупованому Криму через постійний страх перед опором.

“З’явилася прив’язка цих хвиль обшуків до успіхів Збройних сил України. Після якогось значного успіху, ураження будь-яких цілей, зокрема на території Криму, відбувається активізація репресивного механізму, відбуваються додаткові обшуки, і найчастіше вони відбуваються у будинках кримських татар. Відбувається посилення оперативного спостереження за місцями компактного проживання кримських татар”, — розповів голова правління громадської організації “КримSOS” Олексій Тільненко.

Після анексії Криму Російською Федерацією зникнення, викрадення та вбивства людей стали регулярною практикою. За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, з 2014 року зафіксовано 60 загиблих через політичні репресії, 28 з яких — представники кримськотатарського народу. З січня до березня 2024 року російські силовики провели в Криму 33 обшуки та 41 затримання.

“За більшістю з них порушили кримінальні справи, зрозуміло, за сфальшованими звинуваченнями, як правило, — у тероризмі. З 41 затриманого 18 є кримськими татарами, що ще раз наголошує на цілеспрямованому характері репресій щодо корінного народу Криму”, — заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Наприкінці березня 2024 року в Криму російські силовики затримали чоловіка за підозрою нібито в участі у кримськотатарському батальйоні імені Номана Челебіджихана. Він буцімто вступив у кримськотатарський батальйон у 2015 році й “активно брав участь у його роботі, спрямованій проти інтересів Росії”. Таких випадків правозахисники можуть навести чимало.

“Постійно здійснюється негласний збір даних щодо людей, і, звісно, здійснюється тиск. Минулого року фіксувалися випадки, коли намагалися під час “мобілізації” “мобілізувати” та роздавати повістки учасникам релігійних громад, коли вони залишали мечеть або йшли для здійснення своїх релігійних обрядів. Тобто використовується повний комплекс можливих репресивних механізмів”, — зазначив голова правління громадської організації “КримSOS” Олексій Тильненко.

За даними правозахисників, кримські татари — найбільш переслідувана з політичних мотивів група на анексованому півострові. Приблизно дві третини політв’язнів у регіоні — це кримські татари. Саме в їхніх будинках проводять до 75% незаконних обшуків.

Читайте також: Опір у Криму набув нових форм — деталі від Тільненка

Прямий ефір