Російські алмази, пропан-бутан, IT-сектор, а також нові обмеження щодо Білорусі — усе це може увійти до 12-го пакета санкцій Євросоюзу, повідомляє агентство Bloomberg. За словами журналістів, у ЄС уже обговорюють, наскільки жорсткими мають бути нові обмеження, інформує FREEДОМ.
Робота над 12-м пакетом санкцій щодо Росії тільки почалася. Ще не відомо напевно, які саме обмеження увійдуть до підсумкового варіанту. Найбільш упевнено в західних ЗМІ говорять про заборону експорту російських алмазів. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москва заробляла на цьому до 4,5 млрд доларів на рік. 15 вересня влада Бельгії повідомила агентству Reuters, що країни “Великої сімки” оголосять про заборону на імпорт російських алмазів найближчим часом. А раніше про подібні плани заявляли й в Раді Європи. Також країни, де алмази обробляють, повинні будуть маркувати сировину з Росії. Це призведе до реструктуризації всього світового ринку дорогоцінних каменів. Стратегічно це посилить збитки російської економіки. Однак експерти називають такий крок недостатнім.
“Коли запроваджуються одні санкції за іншими, то рано чи пізно їхній кумулятивний ефект може дійсно позначитися. Але, на жаль, це робиться не так рішуче, як хотілося б. Якби зараз ЄС зайнявся герметизацією цінової стелі, тобто наклав би санкції на всі страхові компанії, які страхують перевезення за цінами, вищими за стелю, вжив би ще низку заходів такого самого штибу і водночас провів би політику зниження цінового потоку, то це могло б добити економіку Росії протягом року”, — пояснив старший економіст НКО CASE-Ukrain Володимир Дубровський.
За інформацією агентства Bloomberg, ЄС посилить контроль за обходом санкцій, і, можливо, розробить механізм передачі Україні заморожених активів російського Центробанку. У цьому випадку, Київ може отримати додатково до 213 млрд доларів. Крім того, низка країн пропонує запровадити відмежування щодо російської ядерної промисловості, досі ця галузь залишалася недоторканною. За словами аналітиків, таке рішення готується, але навряд чи увійде до цього санкційного пакета.
“Щодо ядерного палива. Ось неспроста навіть Угорщина хоче замінити постачальника ядерного палива з Росії на Францію. Але, напевно, нам доведеться почекати ще кілька місяців, коли руки дійдуть і до експортного варіанту палива для атомних електростанцій”, — зазначив ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Найжорсткіші обмеження щодо Росії пропонують запровадити Польща та країни Балтії. Вони вважають за необхідне посилити тиск на російські ІТ-компанії та сталеливарну промисловість, заборонити експорт скрапленого газу, а також обмежити імпорт до ЄС синтетичних каучуків і каустичної соди. Крім того, пропонується запровадити нові санкції щодо компаній, пов’язаних із російською військовою промисловістю і пропагандою. І, головне, Варшава пропонує кардинальним чином переглянути обмеження щодо Білорусі.
“Вкрай необхідно, щоб ЄС ухвалив новий пакет санкцій проти Білорусі, який узгоджує обмеження щодо Росії та Білорусі. Нинішня відсутність узгодженості створює системну лазівку, де Білорусь стає центром для обходу санкцій ЄС щодо Росії”, — йдеться в публікації агентства Reuters.
Очікується, що 12-й пакет санкцій Євросоюзу буде введений у жовтні.
Читайте також: РФ змушена економити на своїх громадянах заради продовження війни, страждають навіть товстосуми, — Несходовський
Нагадаємо, Європейський Союз почав готувати 12-й пакет санкцій проти Росії.