1,5 млн снарядів можуть бути лише початком: які можливості відкрила чеська ініціатива для України, пояснив Дикий

Снаряди 155-го калібру. Фото: ap.org

Чеська ініціатива щодо постачання боєприпасів стала без перебільшення рятівною для України. Адже 1,5 млн снарядів, про які вже йдеться, може вистачити Силам оборони до кінця 2024 року. Не менш важливо, що реалізація цієї ініціативи може відкрити для України доступ до запасів боєприпасів у країнах, які жодним чином не хотіли б афішувати свою допомогу Києву. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив екскомандир взводу батальйону “Айдар” Євген Дикий.

За його словами, за період повномасштабної війни Росії проти України вартість снарядів калібру 155 мм зросла в кілька разів, і держави, які можуть мати їх запаси, не відмовляться заробити, побачивши, що їхню анонімність збережено, сваритися з Росією не доведеться.

“Нагадаю цифри. На початку [президент Чехії] Петр Павел знайшов для нас 800 тис. снарядів. Далі, поки на ці 800 тис. снарядів збирали гроші, знайшлися ще мінімум 200 тис. Тому йдеться про те, що вже зараз викуплено 1 млн снарядів, і вже зараз пішла інформація, що знайдено ще 500 тис., на які тепер потрібно скинутися. Тобто 1,5 млн снарядів. Але зауважте, що ця цифра виникла не одразу. Спочатку 800 тис., потім ще плюс 200 тис., потім ще плюс 500 тисяч… Тобто охочі скористатися, так би мовити, схемою Петра Павела, схоже, шикуються в чергу. Тим більше, що боєприпаси в усьому світі зараз шалено подорожчали… І тут Петр Павел, схоже, налагодив саме надійний механізм дотримання анонімності. І це зростання — з 800 тис. до 1,5 млн — показало, що спочатку багато хто вагався, але побачив: це працює, їх не здають. І я думаю, що тепер реально вишикується черга”, — коментує Дикий.

Він наголосив, що в умовах, коли допомогу США заблоковано, а саме із запасів Пентагону Україна брала снаряди, а Європа не може наростити виробництво до необхідних обсягів, чеська ініціатива є критично важливою для Києва.

“Те, що діялося на фронті останні два-три місяці, коли просто відводили артилерію від лінії фронту, бо немає сенсу ризикувати гарматами, якщо вони за день зроблять один-два постріли, це реально було страшно… І вихід, який знайшов Петр Павел, долучити ті країни, які ніколи не погодяться навіть за гроші допомагати нам публічно, те, що він зміг налагодити цей непублічний механізм як мінімум на цей рік, це рятує нас”, — упевнений колишній військовий.

На його думку, особиста роль президента Чехії у реалізації ініціативи — величезна.

“З одного боку, він колишній начальник Об’єднаного штабу НАТО, генерал із дуже добрими зв’язками саме у військовій сфері. А військова сфера, сфера військової промисловості та торгівлі зброєю — це дуже цікава, специфічна сфера, де суто особисті контакти означають набагато більше, ніж публічні речі. З іншого боку, він має статус президента країни-члена Євросоюзу і НАТО. Поєднання цих особистих зв’язків та президентського статусу, що дозволяє йому від імені країни давати чіткі гарантії, це саме те, що спрацювало”, — вважає Дикий.

Він пояснив, що мільйон і навіть 1,5 млн снарядів для України недостатньо, але вони дозволять Силам оборонам вести бойові дії досить тривалий період часу.

“Наша потреба для того, щоб ми хоча б твердо і впевнено почувалися в обороні, це 5 тис. снарядів на добу. Щоб громити окупантів і наступати — це від 7-8 до 10 тис. снарядів на добу. Якщо ми беремо поки що оборонну потребу 5 тис. на добу, то мільйон снарядів — це 200 днів. 200 днів — це насправді дуже багато. 1,5 млн це, відповідно, 300 днів. Це практично до Нового року. Отже, тут важко переоцінити значення того, що зробив Петр Павел. І дякую всім тим країнам, які скинулися в цей “общак”, — сказав Євген Дикий.

Читайте такожПразька весна і солідарність з Україною: чому Чехія передає снаряди Києву

Нагадаємо, 800 тис. артилерійських снарядів для України вже придбали союзники в межах ініціативи Чехії.

Прямий ефір