Микола Пирогов – видатний хірург, який уперше застосував наркоз (ВІДЕО)

Фото UATV

Солдати називали Миколу Івановича Пирогова “чудесним доктором”. Про випадки дивного зцілення і небувалу майстерність військового хірурга ходили легенди. Через це одного разу на перев’язувальний пункт навіть доставили служивого без голови зі словами: “Нехай пан Пирогов пришиє. Він може все!”.

Як лікар, він не бачив різниці між безрідними і знатними, бідними й багатими. Він говорив: “Той, хто вибрав працю лікаря, повинен присягнути, що буде чесно служити своєму народові”. У цьому й полягав сенс усього його життя.

З ранніх років Микола Пирогов вирішив стати або військовим, як батько, або лікарем, як їхній сімейний лікар Єфрем Мухін. У 14 років, а не в 16, як того вимагали правила, юнак блискуче вступив на медичний факультет Московського університету. Закінчив виш дипломованим лікарем. Його відразу ж зарахували в Професорський інститут прибалтійського Дерпта. Пізніше нашому герою запропонували очолити кафедру хірургії в Медико-хірургічної академії Петербурга. Незабаром Микола Іванович відкрив перший хірургічний госпіталь на тисячу ліжок і пропрацював там 10 років.

Хірург створює абсолютно нову дисципліну – топографічну анатомію. А незабаром з’являється анатомічний атлас людини. Завдяки цій інновації хірурги почали оперувати з мінімальним пошкодженням.

Вже до тридцяти років Микола Пирогов отримав повсюдне визнання та славу. Тоді в пресі писали, що за відвідуваністю лекції вченого можна порівняти з концертами відомої тоді оперної діви Анджелики Каталані.

Ставши військовим хірургом, Микола Пирогов вперше застосовує наркоз, щоби вгамувати біль багатьох поранених. Коли почалася війна з турками, він вперше сформував службу Сестер милосердя в Севастополі.

Микола Пирогов стояв біля витоків сільської медицини. У своїх статтях він рекомендував земським медикам зосередитися на профілактиці захворювань. Одним тільки цим можна було скоротити кількість хворих і смертність у кілька разів. Особливу увагу він приділяв щепленням від віспи, боротьбі з дифтерією і сифілісом, просвітницькій роботі з обивателями.

Детальніше про винаходи Миколи Пирогова у світовій медицині дивіться в повному випуску.

Більше випусків програми “Ті, що змінили світ” дивіться за посиланням.

Прямий ефір