Українські реформи: як прозорий ринок землі вплине на розвиток економіки (ВІДЕО)

Скрін UATV

Земельна реформа – одна з найбільш актуальних та суперечливих для українців. Не вщухають гострі дискусії щодо відкриття ринку землі в Україні, однак єдиного бачення, яким він має бути, досі немає.
В експертних колах стверджують: повна інвентаризація земельних ділянок та передача їх в безпосереднє управління громади дозволить збільшити прибутки та забезпечити розвиток інфраструктури села.

“Ринок землі є єдиним реальним рушієм економічного стану в Україні. Без прозорого ринку землі на економічне зростання не можна розраховувати, – вважає Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської бізнесшколи, експерт з питань земельної реформи. –Певною мірою прозорий ринок землі – це питання не лише економіки, а справедливості. Є величезна кількість людей, які просто не можуть реалізувати своє право власності на землю, оскільки воно обмежене мораторіями“.

У найгіршій ситуації нині перебувають власники земельних паїв. Бо вартість оренди землі сьогодні коштує дуже дешево: 50-70 доларів за один гектар. Безперечно, є компанії, які платять більше, і це може бути приблизно 150 доларів за 1 гектар, але цей показник значно нижчий, ніж в країнах Центральної та Східної Європи. Наприклад, в Польщі та Румунії вартість оренди одного гектару становить близько 250-300 євро. В країнах Західної Європи цей показник – приблизно 700 євро за один гектар.

За словами фахівців, наразі в Україні переважна більшість пайовиків  – люди похилого віку, які не мають вибору: оскільки не можуть обробляти власну землю, здають її в оренду. Це єдина альтернатива в умовах відсутності ринку. Якщо ж в Україні відкриється ринок землі, то кожен власник матиме право розпоряджатися своїм активом: або продати, або здати в оренду, але вже за ринковою ціною, а також, отримати кредит в банку під заставу земельної ділянки, наприклад, на розвиток власного бізнесу.

“З відкриттям ринку землі, насамперед, виграють власники паїв, оскільки зможуть реалізувати своє право власності, – говорить Валерій Пекар. – У виграші будуть і фермери, оскільки мрія кожного, звичайно, передати те, на що ти поклав своє життя, у спадщину своїм дітям. Крім того, виграють ті агрохолдинги, які воліють вести прозору політику, платити податки й чесно вести свої справи”.

Спеціалісти також зауважують: наразі дискусія відбувається не про те, чи потрібно Україні відкривати ринок землі. Йдеться про те, яку модель варто обрати. Що буде після відкриття ринку землі: яким чином буде працювати бізнес, який буде економічний ефект від земельної реформи, а також, яким стане життя після мораторію.

“Передусім, потрібно прийняти закон про обіг землі, – зазначає Дмитро Ливч, керівник аналітичного відділу, проєктний менеджер EasyBusiness. – А також суміжні ініціативи, які треба зробити уряду для того, щоб урегулювати відносини в державному секторі”.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямой эфир