Своїми ультиматумами НАТО президент РФ Володимир Путін досяг абсолютно протилежного ефекту — розширення Альянсу і підтримка України лише посилилися. Таку думку висловив народний депутат України, голова Постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
“Пам’ятайте цей ультиматум у грудні минулого року про те, що НАТО має зібрати свої манатки, умовно кажучи, та повернутися до кордонів 97 року. Це був такий похід “на Ви”. Цей ультиматум не був прийнятий. Йому чітко вказали на двері, сказали тверде “ні”. І ось, власне, він вирішив підняти ставки війною в Україні. Насправді причиною війни в Україні було не щоб Україна не вступила до НАТО чи НАТО не розширилося. Зрозуміло, що причини — це повна анексія України, окупація України і далі похід на західні країни. І все залежало, власне, від відповіді і від реакції Заходу, і від наших Збройних сил, які спочатку стримали Російську Федерацію, а потім уже почало надходити і західне озброєння, і санкції, і чітка відповідь про те, що ультиматуму Росії ніхто не буде відповідати, скажімо так”, — сказав він.
Також Чернєв нагадав, що досить швидко було ухвалено рішення щодо членства Швеції та Фінляндії.
“Це ще збільшило там на 1200 км кордон Росії із НАТО. Поки ще де-факто ні, але вже скоро, я думаю, що ці країни стануть членами НАТО. Тобто, за великим рахунком, справді Кремль і Путін досягли протилежного. Щобільше, вони там заявляли, що хочуть демілітаризації України. Ми бачимо, що навпаки, західне озброєння все більше і більше надходить до України і НАТО налаштовано повністю перевести українські Збройні сили на західний зразок, тим самим виконуючи, переводячи на нормативи НАТО армію і наближаючи нас до членства в НАТО, яке є стратегічним для нашої країни. НАТО нарешті прокинулося як організація, яка покликана захищати євроатлантичну зону. До 14-го року це була абсолютно спляча красуня, в якій, на жаль, армії національні скорочувалися”, — заявив нардеп.
За його словами, у рази було скорочено Бундесвер, італійська армія — з 400 тисяч до 100 тисяч за останні десятиліття.
“І так практично в кожній країні скорочувалися армії, скорочувалося озброєння, тому що думали, що всі, після закінчення Холодної війни, після розвалу Радянського Союзу нема з ким більше воювати, загрози немає. Але бачите, що Росія проявилася і за 20 років своєю суттю агресора. І зараз, у 14-му році, вони так трохи прокинулися, збільшивши присутність збройних сил на східних кордонах. Зараз це все перекладається на ширші рейки, і кожна країна збільшує свої бюджети”, — каже Чернєв.
Нардеп додав, що наразі збільшуються бюджет НАТО, оборонні замовлення та виробництво озброєнь.
“Тобто зараз фактично Альянс приходить у бойову готовність та готується до будь-якого розвитку сценарію. Щобільше, ми пам’ятаємо, що в Мадриді на саміті у стратегічній концепції Росія описана як найбільша загроза євроатлантичній безпеці. Тому не варто очікувати, що не лише ультиматуми РФ якось сприймуть. Але варто очікувати, що будь-яка провокація з боку РФ матиме симетричну, а можливо, навіть більш жорстку відповідь з боку НАТО. Саме тому Росія ніяк не може відреагувати на ту ж саму блокаду Калінінграда, з боку Литви. Хоча я думаю, що якби Литва не була на той момент у НАТО, то мілітарна якась відповідь була б. Але, бачите, Росія чудово розуміє, що є НАТО. Навіть у тій структурі, що зараз прокидається, я думаю, що за кілька місяців це буде все сильніше і сильніше Альянс, який буде здатний відреагувати на будь-які загрози з боку Росії, а може бути не тільки Росії”, — резюмував Єгор Чернєв.
Читайте також: Україні доведеться позиватися до різних країн, щоб отримати репарації від Росії – Клімкін
Контроль над озброєнням та нерозповсюдженням ядерної зброї зараз є вкрай важливим. На цьому наголосила офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.