Звільнення острова Зміїний від окупантів — хронологія боротьби та результати

Скриншот видео: ОК "Юг"

Понад два місяці тривала боротьба за Зміїний у Чорному морі. Українським військовим за цей час вдалося ліквідувати найкращі кораблі російського морського флоту, які 24 лютого атакували острів, витіснити російську армію та підняти на Зміїному прапор України. Звільнення острова — не лише стратегічна перемога, вважають у командуванні Збройних сил України, адже деокупація дає шанс для відкриття порту Одеси та експорту українського зерна, повідомляє UA.

Весь світ облетіли кадри підняття синьо-жовтого прапора на Зміїному — невеликому, але такому важливому для України острівці суші. Операція зі звільнення острова від російської армії зайняла два місяці. Деокупацією Зміїного займалися Служба безпеки України, розвідка, Сили спеціальних операцій, військово-морські та повітряні сили ЗСУ.

За словами головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного, одну з фінальних ролей у боротьбі за острів за 35 км від українського узбережжя зіграла українська самохідна гаубиця “Богдана”.

Боротьба за Зміїний розпочалася першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 24 лютого до острова підійшли два кораблі, російські моряки вимагали здатися, на що почули відповідь, яка стала частиною історії цієї війни.

Противник атакував Зміїний ракетним крейсером “Москва” та корветом “Василь Биков”. Пізніше РФ втратила обидва кораблі — українська армія успішно відправила їх на дно. Ворожа авіація також допомагала окупувати острів. Ще на початку боротьби за Зміїний українська розвідка повідомляла, що острів має стратегічне значення, дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на півдні України. За нього боротимуться до кінця. Деокупація Зміїного зайняла тиждень — від 22 до 30 червня.

Втечу російських окупантів під вогнем української артилерії у Кремлі назвали “жестом доброї волі”. Цікаво, що за доброю волею Росії пролунали її ж обстріли Зміїного забороненими фосфорними бомбами 1 липня.

Сили спеціальних операцій розповіли, що в ніч проти 7 липня на підводних засобах до острова підійшли плавці. Вони визначили, чи не чекають на військових сюрпризи “доброї волі”, операцію продовжили інженери, очистивши острів від мінних пасток. Весь цей час військові кораблі РФ маневрували біля Зміїного.

“Виконавши завдання, група залишила острів. Після цього росіяни завдали удару по Зміїному, влучивши в пірс. Група українських військовослужбовців у повному складі повернулася на базу”, — йшлося у заяві Сил спеціальних операцій ЗСУ.

Звільнення Зміїного дасть шанс для вивезення з України заблокованої агропродукції, зокрема зерна через гирло Дунаю, повідомили в Адміністрації морських портів України. В Інституті Чорноморських стратегічних досліджень вважають, що суша все одно залишається альтернативою логістиці продовольства.

“Основні зусилля та надії найближчими місяцями — на маршрути сушею. Чому? Тому що відновлення контролю над Зміїним та поява додаткових протикорабельних ракет, на жаль, не може вплинути на захист ще на 450 км маршруту від Одеси до Босфору (150 км — це від Одеси до Зміїного), та й перші 150 не виглядають безпечними, допоки окуповане Чорноморське узбережжя Херсонської області”, — прокоментував керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко у Facebook.

Важливим є і символізм перемоги на острові. ЗСУ вдалося виконати те, про що сказали 24 лютого у відповідь на заклик здатися. Українські війська навряд чи самі займуть позиції на Зміїному, але їм це не потрібно. Місія острова — тримати український прапор, заявив Мейсон Кларк з Інституту досліджень війни. Військовий експерт Олександр Віндман звільнення Зміїного назвав стратегічною та моральною перемогою. Україна може скористатися виведенням росіян, щоб відкрити порт Одеси. Аналітик Ейч Ай Саттон — експерт із субмарин і підводних військових технологій вважає, що острів настільки важливий, що, якщо ЗСУ повернуться на Зміїний, бої там можуть продовжитися.

Нагадаємо, росіяни в ніч на 12 липня та вранці атакували райони Миколаєва снарядами з установок “Торнадо С” та ракетами зенітного ракетного комплексу “С-300”.

Читайте також:

Мінімум від 4 авіаударів РФ постраждали села на межі Луганщини та Донеччини — Гайдай

Прямий ефір