Як відповідь на застосування Росією експериментальної балістичної ракети середньої дальності (БРСД) Україна розраховує на розширення партнерами програми з надання далекобійного озброєння. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева-Федоренко.
Мезенцева-Федоренко нагадала, що в України вже є довгоочікуване рішення США щодо дозволу завдавати ударів по території РФ ракетами ATACMS (“Атакмс”), а також від Британії та Франції щодо застосування їхніх спільних ракет Storm Shadow (“Шторм шедоу”).
“Дуже важливо, щоб усі наші партнери розуміли, що Росія ескалює ситуацію. Особливо, наші колеги з Німеччини, які на найвищому політичному рівні досі іноді очікують, що такі ескалації можуть припинитися, не надаючи Україні далекобійної зброї, тих же ракет TAURUS (“Таурус”)”, — сказала вона.
Мезенцева-Федоренко акцентувала, що партнерам важливо продовжувати робити заяви, що завдавати далекобійних ударів — абсолютне право України на самозахист.
“Не ми почали цю агресію. Ми обороняємося, ми захищаємо цивільне населення. І, безумовно, Сили оборони України мають бути озброєні тим видом ракет, які можуть діставати до “центрів зла”, звідки вилітають літаки, що несуть і КАБи (коректовані авіабомби), і інші види бомб”, — наголосила вона.
Також Україні важливо розширювати власне виробництво далекобійного озброєння. Цю мету заявлено в плані внутрішньої стійкості України, який президент Володимир Зеленський представив 19 листопада у Верховній Раді.
“Президент озвучив цифри про потенційне [українське] виробництво ракет (поставлено завдання виробити 3 тис. крилатих ракет і ракет-дронів, — ред.). Нам важливо виробляти до 3-8 ракет на день. Це дуже складно через комплектуючі, логістику, питання безпеки щодо розміщення таких виробництв. Але ми повинні ставити собі амбітні цілі, і ми можемо досягти їх”, — зазначила Мезенцева-Федоренко.
Вона повідомила, що воєнні злочини РФ проти України також стануть темою чергового засідання Ради бюро ПАРЄ, яке відбудеться цього тижня в Люксембурзі, ця країна починає головувати наступні пів року в Раді Європи.
“Нагадаю, ПАРЄ поки що єдина організація, яка ще рік тому закликала свої країни-члени (а це 46 держав) і країни-партнери (Канада, США, Мексика, Ізраїль, Марокко тощо) підтримати і дати Україні дозвіл на далекобійність, а також підтвердити легітимність заявлених цілей. Карти таких цілей Україна передала партнерам, вони були затверджені”, — нагадала глава української делегації в ПАРЄ.
Сьогодні Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію із закликом надати Україні ракети середньої дальності.
“В асамблеї працюють представники парламентів 33 країн НАТО. Голова української делегації в Парламентській асамблеї НАТО — Єгор Черніков. Ми якраз консультувалися з ним, і дійшли єдиної думки, що на рівні парламентаріїв важливо говорити й ухвалювати такі резолюції, тому що це створює важливий політичний тиск на уряди цих країн”, — прокоментувала Мезенцева-Федоренко.
Читайте також: Можливість завдавати ударів по території РФ — єдине, що здатне обмежити російський терор, — Зеленський у 1007-му добу війни
Нагадаємо, сьогодні Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію із закликом надати Україні ракети середньої дальності, здатні бити на відстань від 1 тис. до 5,5 тис. км. Зокрема, йдеться про американські крилаті ракети Tomahawk (“Томагавк”). Крім того, асамблея Альянсу закликала країни коаліції якнайшвидше прийняти Україну до Північноатлантичного блоку і наростити військову, фінансову та гуманітарну підтримку. А також забезпечити своєчасну доставку боєприпасів і сучасних систем озброєння.
Читайте також: Рада Україна — НАТО обговорила застосування Росією нової балістичної ракети