Знайдено лише 10% від заявлених активів РФ, — Пендзин

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Головна проблема сьогодні — знайти та ідентифікувати активи Російської Федерації, які перебувають у країнах Заходу. Поки що активів Фонду добробуту та Центробанку Росії знайдено лише 10% від того, що було заявлено раніше. Про це сьогодні, 11 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, коментуючи ініціативи ЄС щодо удосконалення механізму пошуку активів.

Він нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і європейцями, і американцями озвучувалася інформація про те, що в різних юрисдикціях перебувають 350 млрд дол. активів Російської Федерації — Центробанку та Фонду добробуту, які заморожені для подальшої передачі на відновлення України. Однак знайти вдалося лише близько 10% цієї суми.

“На сьогоднішній момент це близько 33-34 млрд дол. із 350 млрд активів Центробанку Росії та Фонду добробуту. І понад 20 млрд коштів російських олігархів та багатих людей, які перебувають під санкціями. Отже, загальна сума того, що сьогодні знайдено та ідентифіковано, трохи менша за 60 млрд дол. Це набагато менше, ніж реально є і, найімовірніше, десь перебуває”, — коментує економіст.

Він наголосив, що питання пошуку активів стало для ЄС не менш важливим, ніж запровадження обмежень проти РФ. Ще напередодні ухвалення 10-го санкційного пакета йшлося про запровадження обмежень для тих, хто приховує активи Росії. На думку Пендзина, до цього руки тоді не дійшли, оскільки в ЄС поспішали з ухваленням чергового пакету до роковин повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

“Суть у тому, що європейці усвідомлюють проблему. Проблема в тому, що знайти санкції дуже складно. Система управління російськими активами у країнах Євросоюзу та США вкрай складна. Вона побудована таким чином, щоб максимально приховати та ускладнити механізм пошуку. Тому пропонуються досить серйозні заходи для пошуку. Це спеціальна звітність для банківських структур, спеціальні декларації для фізичних осіб, тобто Європа активно шукає гроші. При цьому варто розуміти, що ці гроші потрібні, щоб їх не лише заморозити, а й через спеціальну конфіскацію передати Україні для відновлення економіки. Тож питання, я думаю, досить складне, і поступово воно розв’язуватиметься”, — вважає Олег Пендзин.

Читайте також: Заморозити російські активи недостатньо: складнощі узгодження репарацій для України розібрали експерти

Прямий ефір