6 і 7 грудня у Вашингтоні відбулася перша спільна військово-промислова конференція України та США.
Під час заходу представники двох країн підписали угоду про спільне виробництво в оборонній промисловості та обмін технічними даними.
Україна під прицілом американських зброярів
У конференції взяли участь 350 представників промисловості та уряду США, України та Європи. Учасники обговорили важливість підтримки України в умовах повномасштабної війни, розв’язаної Російською Федерацією.
Зокрема, в рамках форуму було розглянуто довгострокові зобов’язання Сполучених Штатів щодо підтримки Збройних сил України (ЗСУ), економічного відновлення України та спільні домовленості зі зміцнення співробітництва між двома країнами в галузі промисловості, озброєнь і безпеки.
За результатами конференції Білий дім оголосив про зміцнення співпраці між США та Україною у виробництві різних типів озброєння. Представники Києва та Вашингтона підписали Меморандум про прискорення спільного виробництва та обмін технічними даними, які працюватимуть для задоволення нагальних оперативних потреб ЗСУ.
Документ передбачає надання Україні потужностей, які необхідні для успішного ведення бойових дій у найближчій перспективі, а в довгостроковій перспективі – сприятимуть економічному відновленню та зміцненню обороноздатності країни.
Одним із пріоритетних напрямів у Меморандумі вказано локалізацію оборонної промисловості в Україні.
“В Україні мають бути побудовані виробничі потужності для забезпечення ЗСУ необхідною зброєю у сферах протиповітряної оборони, виробництва критично важливих боєприпасів, а також ремонту і технічного обслуговування. Міністерство оборони США та промислові партнери надаватимуть Україні технічні дані для початку локальної реалізації окремих проєктів, метою яких є вдосконалення застарілих систем протиповітряної оборони шляхом інтеграції західних боєприпасів”, — написав на своїй сторінці у Facebook голова Офісу президента України Андрій Єрмак.
Крім того, в рамках конференції представники Вашингтона заявили про створення міжвідомчої групи Ukraine Deal Team, куди увійшли представники Державного департаменту, Міністерства оборони та Міністерства торгівлі США. Ukraine Deal Team підтримуватиме партнерів, які розроблятимуть рекомендації щодо потенційних угод та експортних вимог для оборонної промисловості України.
Як заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, після того, як Україна самостійно вироблятиме необхідне озброєння в потрібній кількості, відпаде потреба в постачанні зброї та техніки з інших країн.
“Становлення України як самостійного виробника зброї, очевидно, знімає довгострокову необхідність у продовженні поставок зброї зі Сполучених Штатів та інших західних країн. Таким чином, вони нарощують виробництво, а ми з часом можемо скоротити обсяг необхідних поставок”, — сказав Джейк Салліван в інтерв’ю агентству Reuters.
Зі свого боку, глава Пентагону Ллойд Остін зазначив, що партнерство з іноземними збройовими компаніями “відкриє для України шлях до виробництва запасних частин ближче до того місця, де вони потрібні”. За його словами, це сприятиме “швидшому поверненню відремонтованої техніки на фронт”. Остін також вказав на необхідність зміцнення ВПК України в довгостроковій перспективі.
Читайте також: “Припинення військової допомоги Україні — це безумство”: США оголосили про новий пакет на 175 млн дол.
Думки експертів
Про результати військової конференції у Вашингтоні та про перспективи співпраці України та США в оборонній сфері в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
- Валерій Рябих, військовий експерт;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегій.
ІВАН ВАРЧЕНКО: І Україна, і США зацікавлені у взаємовигідній військовій співпраці
— Ця українсько-американська конференція є продовженням наших спільних дій щодо посилення обороноздатності України. Ми знаємо, що гроші на закупівлю боєприпасів для нашої країни витрачаються не одразу, а спочатку йдуть на виготовлення тієї чи іншої продукції військового призначення, щоб її пізніше передати в Україну.
І американці і, звичайно ж, українці зацікавлені в тому, щоб високоякісне озброєння виготовлялося в Україні ближче до лінії фронту, щоб логістика була легшою, щоб в Україні заробив додатковий стимул для розвитку військово-промислового комплексу. Це додаткові робочі місця у дуже потрібному для України напрямку — у сфері оборони та створення зброї.
Про що говорили першого дня? Було кілька тез про те, що виробництво буде в Україні. Це виробництво буде сконцентровано на тому, що на сьогоднішній день потрібно фронту, а це боєприпаси, засоби протиповітряної оборони і, можливо, якась частина озброєнь.
Уряд США серйозно налаштований, оскільки зараз діє група, до якої входять представники різних американських відомств, починаючи від Держдепартаменту, і закінчуючи окремими міністерствами. Їхнім завданням буде надання допомоги в тому, щоб цей бізнес міг легше адаптуватися і працювати в Україні. Зрозуміло, що у цьому зацікавлені й українські компанії, які працюватимуть у партнерстві.
Американські компанії не є першими, котрі зайдуть до України. Ми пам’ятаємо турецьку компанію, яка виготовляє “Байрактари”, а буквально минулого тижня вже розпочала роботу в Україні німецька компанія Rheinmetall, яка випускає значну кількість озброєння та бронетехніки. Ця ж компанія не лише випускатиме нову бронетехніку, а й ремонтуватиме ту техніку, яка була пошкоджена під час бойових дій.
Тому американські компанії сконцентруються насамперед на тому, що зараз потрібно Україні. Швидше за все, це будуть високоточні боєприпаси, ракети дальньої дії та засоби протиповітряної оборони.
Я не хочу говорити зараз про тимчасові рамках, оскільки вони можуть бути точковими, але те, що це буде здійснюватися досить швидко, це точно, оскільки є два головні стимули цього процесу.
Перший — це американська ринкова економіка. Вона досить динамічна та швидка. І ця українсько-американська зустріч є саме тією платформою, яка відчиняє двері для того, щоб американські підприємства могли працювати в Україні. Я думаю, вони швидко все робитимуть.
І другим чинником є зацікавленість української сторони у тому, щоб ця промисловість якнайшвидше почала працювати в Україні. Тому я сподіваюся, що ці два фактори прискорять процеси, і ніяка бюрократична тяганина не гальмуватиме цей процес.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Військова допомога Україні справила позитивний вплив на оборонну промисловість США
— Співпраця завжди має взаємний характер, і від цього виграють усі сторони, які при цьому задіяні. Те саме стосується і військово-технічного співробітництва між Україною та Сполученими Штатами.
Завдяки такій співпраці вирішується дуже багато питань. І саме зараз багато оглядачів у США зазначають, що надання допомоги Україні справило сприятливий вплив і на безпеку Сполучених Штатів, і на розвиток власного оборонного виробництва.
Зокрема, наприкінці листопада цього року на сайті Міністерства оборони США було опубліковано матеріал, у якому наводилися цифри, що з 24 лютого 2022 року до кінця листопада цього року Україні було виділено 44 млрд. доларів.
Ці гроші виділялися за двома основними програмами — це насамперед так зване президентське скорочення штатів, коли президент щось може списати з баз зберігання армії США і передати це для країн, зокрема для України. Друге — це Ініціатива сприяння безпеці України (USAI).
Вигодонабувачами від дії цих програм є і американські збройні сили, і американські виробники. Тому що після того, як знімаються ті чи інші озброєння із запасів Сполучених Штатів — ті ж ракети, ті ж снаряди, — виділяються гроші на їхнє виробництво.
Таким чином, навіть за оцінками Міноборони США, підприємства оборонної промисловості у 37 штатах отримали інвестиції. І це сталося якраз у рамках цих двох програм: і після президентського скорочення штатів, і в рамках Ініціативи сприяння безпеці України, де гроші цілеспрямовано виділяються на закупівлю тих чи інших коштів безпосередньо у виробників чи США, чи країн-партнерів.
Інші оглядачі відзначають, що завдяки цим програмам відновлено виробництво таких засобів як ракети Stinger, які вже кілька десятиліть не виготовлялися.
Також були розвинені нові лінії з виробництва тих самих ракет для HIMARS, і збільшено обсяг їхнього виробництва. Ну, і з інших номенклатур також. Тому цей напрямок взаємний.
Наразі основний пріоритет мав бути спрямований на те, щоб виробляти кращу стратегію і для України, і для країн Заходу, а саме: нарощувати військовий потенціал України та здатність виробляти власну зброю. І це потрібно не тільки для того, щоб стримувати напад РФ в даний момент, але і для запобігання будь-якому поновленню великомасштабного вторгнення в майбутньому.
Цю проблему можна вирішити лише нарощуванням оборонного виробництва та технологічними перевагами. Для наших партнерів капітал зараз — це радикально швидке відновлення оборонного виробництва, причиною якого стала необхідність поставок Україні.
На наступному етапі потрібно продовжувати інвестувати у розвиток виробництва та технологій, які використовуються на полі бою, і які становили б основу стримування будь-якого супротивника в майбутньому, і, звичайно, забезпечили перевагу на полі бою у сьогоденні.
І ось над цими двома сторонами подібної взаємодії таки працювали під час цієї конференції.
ДЕНІС ПОПОВИЧ: Без співпраці зі США перехід на західні стандарти озброєння неможливий
— Зараз ми бачили повідомлення про те, що створюються комплекси ППО на основі радянських зразків і їх озброюють американськими ракетами. Тобто є проблеми з ракетами, є проблеми з виробництвом систем протиповітряної оборони по повному колу, а системи ППО необхідні для того, щоб відбивати ракетні удари противника і боротися з дронами.
Щодо середньострокової та довгострокової перспективи, то це, безумовно, розширення співробітництва. Бо там і боєприпаси, і ракетні технології та бронетехніка.
Зараз більшою мірою це помітно з німецькими та польськими виробниками. І словацькі гаубиці так само до нас зараз роблять у рамках наших закупівель. А з американським озброєнням це буде, мабуть, пізніше.
Чому це потрібно? Ми зараз відходимо від радянської спадщини. Зараз це для нас важливо, тому що продуцентом цієї спадщини є Російська Федерація, а виробнича база переважно знаходиться в РФ. У нас зараз триває війна, тому жодної співпраці у цьому плані бути не може.
І ми зараз переорієнтуємось на західний ринок, на західних виробників, спеціалістів. І тут значної ролі грають США. Тому без співпраці з ними ніякий перехід на західні зразки у системах озброєння неможливий.
Щодо перспективи: необхідно закривати поточні потреби та потрібно забезпечувати стратегічний запас на майбутнє. Але цей момент багато в чому залежить від американської допомоги, яка зараз підвисла з певних причин.
Миттєві потреби закривалися у нас за рахунок американської фінансової підтримки. Але зараз із цим виникають суттєві питання. Тому я думаю, що миттєва підтримка — це окрема тема для розмови.
У той же час, якщо ми зараз залежимо від американських постачань того озброєння, яке сьогодні виробляється тільки в США, то наші власні локалізовані виробництва на території України чи на території наших партнерів, звичайно, допоможуть закривати ці потреби.
ІГОР ЧАЛЕНКО: У 2024 році співпраця ВПК України та США дасть багато цікавого
— Меморандум — це, звичайно, важливий політичний сигнал сьогодні. Щодо тих 61,4 млрд доларів — нам, до речі, додали в останньому проекті ще півтора 1,5 млрд — наступного року щодо України вже є низка контрактів на американських потужностях військово-промислового комплексу.
Тому я думаю, що зрештою, звичайно ж, ці гроші будуть виділені.
І є ще важлива тема, про яку всі забувають, це ленд-ліз, який повертається як план Б. Цього тижня маємо його прийняти на 2024 рік для України. Тому тема озброєння для нашої країни, я гадаю, Сполученими Штатами таки буде підтримана.
Не знаю, наскільки вірною є та інформація про запити України щодо літальних апаратів, боєприпасів, але ми побачили там і літаки “Геркулес” і так далі. Якщо це правда, це демонструє, що Україна, маючи досвід спілкування з нашими партнерами, заздалегідь замовляє техніку, яка нам буде потрібна, грубо кажучи, через 6-8 місяців, і робить вчасно необхідні запити.
Вже зараз фактично реалізовано проект FrankenSAM, де є кілька варіантів, коли на старі радянські “Буки” або системи РЛС ставляться або на ракети АІМ-9, або ракети АІМ-7, або ракети “повітря-повітря”.
Насправді, це суміш технології, але вона даватиме результат, посилюватиме безпеку українського неба. І зауважте, навіть зараз росіяни абсолютно не розуміють, чим був збитий їхній Су-24 М у районі Одеси, коли вони говорили, що це Patriot.
Скоріше за все, не Patriot, а щось інше, щось небачене. Ось це небачене зараз і напрацьовується у такій кооперації, у такій співпраці. Тому я думаю, що наступного року співпраця українського та американського ВПК може нам дати дуже багато цікавого.
Читайте також: Україна та США працюватимуть над спільним виробництвом зброї — деталі з Вашингтона (ВІДЕО)