Україна ініціювала створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування злочину агресії РФ, оскільки наразі немає в наявності міжнародного суду чи трибуналу, який має юрисдикцію розслідувати злочини агресії проти України. У такий спосіб буде забезпечено повноцінну повну відповідальність усіх, хто чинить злочини в Україні, — і російських військових, які чинили воєнні злочини в Бучі, і російського вищого політичного та військового керівництва, які віддають відповідні накази на ведення агресивної війни проти України. Про це сьогодні, 26 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив юрист-міжнародник, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.
“Спецтрибунал не з воєнних злочинів, а злочинів агресії. Щодо воєнних злочинів уже існує Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі, який розслідує зараз ситуацію в Україні щодо можливого вчинення воєнних злочинів, злочинів проти людяності, і національні суди різних юрисдикцій, зокрема національні суди України. Але є один момент, він полягає в тому, що злочином вищого складу якраз політичного і військового керівництва РФ є злочин агресії”, — сказав він.
Злочин агресії набагато простіше довести і це набагато ефективніше можна зробити.
“Особливо якщо ми говоримо про те, що якщо встановлювати відповідальність Кремля у скоєнні воєнних злочинів у Бучі, то стоятиме питання про дуже серйозне встановлення причиново-наслідкового зв’язку між конкретним воєнним злочином у Бучі, Ірпені, Ізюмі та наявністю відповідних розпоряджень і наказів, скажімо, з Кремля. Тому наша ідея і концепція полягає в тому, що до зусиль, які вже зараз докладають національні суди, зокрема України, більшою мірою, і МКС, ми додаємо ще один елемент — спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України”, — розповів посол.
Юрист-міжнародник пояснив, що злочин агресії традиційно вважається елітарним злочином, те, що називається leadership crime. Злочин, що скоюється людьми, які мають високу політичну, цивільну або військову посаду і можуть керувати збройними силами відповідної держави та віддавати накази на застосування сили.
“Тобто leadership crime у спецтрибуналі щодо злочину агресії не може бути, очевидно, дуже багато підозрюваних. Можливо, до 20 осіб. Це члени Ради безпеки РФ, які голосували і продовжують все робити для того, щоб застосовувати незаконну збройну силу проти України. Це не може бути дуже багато людей. Усіх інших відправляють або до МКС, або до національних судів України за звинуваченнями щодо вчинення воєнних злочинів і злочинів проти людяності”, — додав Кориневич.
Він пояснив, що злочин агресії досить просто довести, тому що по суті це незаконне застосування сили, яке порушує Статут ООН. Також є визначення “злочин агресії” і в Римському статуті МКС, і у відповідній Резолюції ГА 1974 року.
“Навіть зараз можна знайти в інтернеті досить якісні, підготовлені, модельні обвинувальні акти проти керівництва РФ за вчинення злочину агресії проти України. Це говорить про те, що той самий обвинувальний акт щодо злочину агресії може бути підготовлений кваліфікованими експертами, юристами-міжнародниками протягом кількох місяців. Це топ представників керівництва політичного та військового РФ. Саме вони можуть бути обвинуваченими в цьому трибуналі”, — каже Антон Кориневич.
Головна умова для створення відповідного органу — політична воля міжнародних партнерів.
Читайте також: Росії не вдасться виправдати свої воєнні злочини в Україні — про механізми покарання розповів правозахисник
Нагадаємо, за словами російського адвоката, правозахисника Миколи Полозова, Володимир Путін, як верховний головнокомандувач РФ, несе відповідальність за воєнні злочини, за злочинні накази, які він віддавав своїм військам, і дії, що вчинялися за його наказом, — як воєнні злочини, так і акти геноциду.