Зла іронія історії: Кремль підкорював Чечню, а в підсумку вся Росія платить данину Кадирову, — політолог

Рамзан Кадиров. Фото: ap.org

Перша чеченська війна стала шоком насамперед для росіян. Разом із цим ця війна запустила ланцюгову реакцію авторитарних тенденцій. Про це сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Я цей день дуже добре пам’ятаю, тому що ми завершили конференцію в Харкові, в якій брала участь велика група російських політологів. І вони поверталися тоді до Москви дуже стривожені, дуже. Вони розуміли, що ця війна принесе багато лиха і проблем Росії, так воно і сталося. Але тоді в ту війну виник рух матерів солдатських, які активно виступали проти війни, російська громадськість різко критикувала цю війну відкрито. Тодішнє російське суспільство було більш відкритим, демократичним за всіх його проблем і деформацій”, — сказав він.

За словами політолога, авторитарні тенденції були й раніше — ті, хто був незадоволений розпадом Радянського Союзу, хто намагався організувати заколот 1993 року.

“Але ця війна посилила вплив силовиків у Росії, посилила також потребу в пропаганді, це позначилося пізніше — у Другу чеченську війну. Найголовніше — виник ланцюжок насильства. І те, як російські війська воювали безжально, зокрема щодо мирного населення. Зазначу, що загибле мирне населення в Грозному було переважно російськомовним”, — розповів Фесенко.

Також, констатував політолог, із самою Чечнею трапилася зла іронія історії.

“Тоді Росія підкорювала Чечню, а в підсумку зараз, це, до речі, зазначають навіть деякі кремлівські пропагандисти, вся Росія платить данину Кадирову. Така зла іронія історії. Водночас Путін нам ще й намагався нав’язати цю кадировську модель. Але в цьому, я думаю, що специфіка Росії. Деякі російські спостерігачі з гіркою і злою іронією кажуть, що з Чечні все почалося, хто знає, можливо, Чечнею все для Росії і закінчиться. Тільки в іншому сенсі. Тож у цьому плані дата (11 грудня 1994 року, — ред.) значуща. Треба пам’ятати про те, що тоді відбувалося, і багато бід, які зараз притаманні і самій Росії, і які вона створює для інших, для своїх сусідів, насамперед для нас, починалися саме тоді в Чечні”, — резюмував Володимир Фесенко.

Зазначимо, 29 років тому цього дня — 11 грудня 1994 року — президент Росії Борис Єльцин підписав указ про заходи щодо забезпечення законності, правопорядку і громадської діяльності на території Чеченської Республіки. Того ж дня колони російських військ увійшли до Чечні, почалася майже дворічна війна, яка офіційно називалася відновленням конституційного порядку. Унаслідок бойових дій тільки офіційно загинули або вважаються зниклими безвісти близько 6 тис. російських солдатів, втрати з чеченської сторони обчислюються десятками тисяч. У Першій чеченській загинули близько 50 тис. мирних жителів республіки.

Читайте також: Дотації з Кремля йдуть не на розвиток Чечні, а на підтримку диктатури Кадирова — подробиці від Янгулбаєва

Нагадаємо, раніше Фесенко заявив, що почерк армії РФ в чеченській війні та війні проти України один й той самий: мародерства, вбивства, зґвалтування. Завдяки пропаганді в росармії побільшало зневаги до інших народів, до інших людей, імперської зарозумілості.

Прямий ефір