Щоб утримати відносини з партнерами, що залишилися, Росії доводиться йти на колосальні знижки в торгівлі енергоресурсами. Внаслідок впливу санкцій Заходу ціни в Росії злетять протягом 1-3 місяців. Про це сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Глобально можна сказати, що Росію позбавляють майбутнього елементарно, тому що новітні технології зараз до Росії все менше і менше постачаються, партнерів Росії теж меншає. Для збереження наявних у Росії нормальних відносин з Китаєм, Індією, Туреччиною Росії треба давати знижки на товари, які вони продають у ці країни. А дуже важливо, що вони продають туди не якісь технологічні товари, 75% експорту Росії в Китаї — це вуглеводні. І для того, щоб із Росією хтось дружив, доводиться за це давати знижки”, — сказав він.
Економіст уточнив, що ці знижки призводять до того, що у Росії вже величезна діра в бюджеті.
“Я зустрічав цифру до 4 трлн руб. за перші два місяці поточного року, причому на весь рік вони планували дефіцит 2,9 трлн. Тобто ми бачимо, що вже витратили цю цифру. Ба більше, що в російській економіці відбувалося протягом останнього, напевно, місяця, десь із середини лютого, принаймні, там було ввімкнено друкарський верстат, і, за різними оцінками, до 2,5 трлн руб. було надруковано. Разом із цим, що цікаво, їх надрукували для викупу валюти, на рахунках якої заарештовано. Тобто їм цю валюту ніхто не продасть, але вони нібито і спеціально надрукували гроші, щоб викупити. По суті, це означає, що на рівному місці з’явилася нічим не забезпечена грошова маса. І питання, коли поява цієї грошової маси, на неї буде реакція ринків і відбудеться інфляція, я думаю, це питання поточного березня, максимум квітня. І люди тоді це будуть відчувати, якщо ціни різко злетять угору, так і будуть розуміти, що багато грошей і гроші знецінюються, відповідно, і ціни будуть підняті, розуміючи, що це як фантики. Треба ж заробити, поки ще можна заробити, а потім ще постаратися це перевести в інші валюти. Тобто це те, як будуть люди відчувати. І до того ж це не якась далека перспектива, а це перспектива місяця-двох-трьох”, — каже Ус.
За його словами, Росія постійно втрачає доходи через стелю цін на нафту в 60 доларів за барель, а також за рахунок тенденцій світового ринку.
“Безумовно, впливає, тому що все-таки є світова ціна на нафту. До речі, ці ціни за останні пів року вже точно не скоротилися, вони скоротилися на зернові, коли запрацювала Чорноморська зернова ініціатива. І в принципі, і на нафту ми пам’ятаємо ще десь березень, квітень, коли розпалювалися бойові дії, ціна тієї ж марки Brent була близько 100$ за барель, зараз це трохи вище 80$ за барель. Тобто ціна навіть світова опустилася, а російську нафту вона продає з дисконтом і вже більш істотним. І ця навіть стеля, встановлена в 60$ за барель, яка, найімовірніше, до речі, цього місяця буде переглянута або 55, або 50, це ми подивимося. Але я думаю, що знизять вартість. За фактом Росія продає зараз це, якщо вірити Bloomberg, по 38$ за барель. Тобто це вони вже недозаробляють. Плюс те, що світові ціни на нафту також скоротилися, це означає, що вони втрачають ще через світові тенденції. Тому, безумовно, вплив є”, — пояснив консультант.
Плюс, зазначає експерт, бажання інвесторів вкладати в Росію дедалі меншає, меншає і меншає, навіть найцинічніших інвесторів. Вони не вкладають не тому, що є санкції, а тому, що вони бачать, що цей ринок втрачає свою привабливість.
“І щобільше, а що буде з економікою Росії в найближчі роки? Навряд чи хтось може сказати чітко. Просто розуміння того, що це деградація повна, і деградація буде вести до того, і вже веде, що люди звідти виїжджають, виїжджають не просто, а з грошима. Кількість грошей, виведених у III кварталі 2022 року, порівняно з 2021 роком, була більшою у 26 разів. Що було в останньому кварталі минулого року і перші два місяці цього поки цифр немає. Але ризикну припустити, що навряд чи щось змінилося. Тобто гроші тікають із Росії. Відповідно, менше людей, які володіють цими грошима і платоспроможний попит у Росії різко скорочується”, — сказав Ус.
Економіст прогнозує, що через падіння доходів уже поточного року окремі суб’єкти РФ не отримають грошей на соціальні виплати.
“Там не продаватиметься нерухомість, відповідно, не будуватиметься нерухомість, багато робітників не зможуть заробити. Тобто це тягне за собою низку економічних наслідків, яка, з великою ймовірністю, як мені здається, вже цьогоріч призведе до того, що окремі суб’єкти федерації просто не отримуватимуть грошей для виплат пенсій і зарплат. І період, коли не буде цих самих виплат, підкреслюю, не в Москві і в Пітері, а в окремих суб’єктах, — це питання найближчої перспективи”, — заявив він.
Також експерт прокоментував, у чому найбільша шкода, яку завдають санкції Російській Федерації.
“Насамперед, як я говорив, позбавляючи країну майбутнього, тобто обмежуючи доставлення технологічних товарів, вона, можливо, не одразу помітна. Але ще торік була інформація про те, що рекомендація російським пілотам мінімізувати використання гальмівної системи під час приземлення літаків, оскільки її дуже складно буде купити, замовити. І, відповідно, прохання менше тиснути на гальмо. Це призводить до того, що вже цьогоріч було кілька аварій саме з літаками Росії під час посадок, просто тому, що пілот не може посадити літак без використання гальм. Також нестача елементарно важливих товарів. Беремо стоматологію, була на тижні в ЗМІ інформація, що немає там знеболювальних. Тобто життя, стандарти життя, до яких росіяни звикли, стають гіршими”, — сказав Ус.
Він зазначає, що тут якраз буде насамперед бити по містах. А глибинка Росії, як жили без газу 38%, так і живуть, і для них нормально.
“А для міського населення це проблема. Коли приходиш до стоматолога, кажуть знеболювального немає. Далі автомобілі, які вже виробляються без подушок безпеки, тобто елементарних складових комфорту їх менше. І це накопичується, і веде до того, що рівень життя, який є в Росії, він потихеньку падає, падає. А тут ще й нещодавно санкції, які забороняють продаж телефонів дорожче за 300$ в Росії американських, означає, що не буде айфонів у них офіційних, а не буде офіційних айфонів, знаєте, обслуговування їх не буде. Можна ж, звичайно, піратський купити, тільки якщо немає обслуговування айфона, відповідно, програмного забезпечення, то цей айфон буде як залізяка, нічого більше. Тому створюється величезна кількість таких, здавалося б, дрібних речей, які призводять до того, що життя в Росії воно деградує, деградує і деградує”, — резюмував Іван Ус.
Читайте також: Як санкції вдарили по пропаганді Кремля в країнах Євросоюзу — огляд (ВІДЕО)