Як санкції вдарили по пропаганді Кремля в країнах Євросоюзу — огляд (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

За попередній тиждень США і Європейський Союз розширили персональні санкційні списки. Зокрема, до них увійшли російські розпалювачі війни, такі як Ольга Скабєєва, Яків Кедмі, а також так звані російські воєнкори та організатори медіаресурсів структур власника приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Пригожина. Проте Москва продовжує впливати на європейське медіаполе, інформує FREEДОМ

Два головні російські канали пропаганди — “Спутник” і Russia Today (RT) — ось уже рік як заблоковані рішенням Євросоюзу. Однак співробітники їхніх європейських офісів цього не відчувають. Так, у Франції тим, хто продовжує просувати наративи кремлівського терористичного режиму, справно платять зарплату всі 12 місяців, повідомляють розслідувачі видання Politico. 

Після блокування телемовлення роспропаганда в Європі переключилася на інтернет платформу. І хоча потрапити на неї можна тільки за допомогою VPN-сервісів, на саму роботу пропагандистів це ніяк не вплинуло.

“Оскільки європейські санкції не забороняють RT France працювати, вона продовжила робити саме це. На вебсайті RT France, як і раніше, публікують останні новини з країни та за її межами в прямому ефірі. Вони продовжують онлайн-трансляції ток-шоу і передач, знятих у самому серці Парижа, і документальних фільмів російською мовою з французьким дубляжем. Згідно з дослідженням Radio France, у 2022 році редакційна лінія видання стала тільки ближчою до офіційної кремлівської пропаганди”, — з розслідування Politico.

В ефірі французького RT навіть з’являються політики та європарламентарі від ультраправих партій, які виступають із пропутінською риторикою. Проте вплив цих каналів російської пропаганди в Європі значно знизився. Тому тепер вони переорієнтувалися на франкомовні країни Африки.

 “Франкомовний сайт продовжить своє існування за підтримки Москви. Він спробує розвиватися в країнах Магрибу і франкомовних країнах Африки на південь від Сахари” — повідомили представники держінституцій Франції для розслідування Politico.

Тим часом для внутрішнього споживача пропаганда намагається представити своє бачення реальності. Особливо багато фейків створюють за темами, болючими для Кремля. 

Так, 15% усього російського інфополя забито інформацією про те, що санкції нібито не шкодять Москві. При тому, що нинішній санкційний режим уже завдав колосальних збитків російському бюджету. Гірша ситуація з культом особистості Путіна.

Нещодавно стався масований витік даних “Роскомнагляду”. Видання Süddeutsche Zeitung вивчило їх і з’ясувало, що російський регулятор цензурував статті, пости та меми в соцмережах про Путіна. За словами експертів, навіть за всієї абсурдності, путінська система пропаганди має колосальний вплив усередині Росії.

“Це закритий простір, у якому немає альтернативної інформації. І, власне, вони просто рухаються до центру землі забурюючись дедалі емоційнішою картинкою, дедалі жорсткішою та емоційнішою риторикою, продаючи населенню ненависть, продаючи йому гостріші емоції. Подібно до важкого наркотику. Від нього потім суспільству буде дуже складно йти. Тому, якщо говорити про зовнішній фактор, про зовнішнє поле, то тут російська пропаганда сьогодні вже програла, і ми бачимо її залишки. Але якщо говорити про внутрішнє, то тут вона все ще сильна як ніколи”, — зауважив політолог Олег Саакян.

У викоріненні російського інформаційного впливу на Захід бере участь і Україна. Крім подання рекомендацій щодо персональних санкцій, ведеться робота зі створення єдиної західної стратегії боротьби з російською дезінформацією. 

Восени 2023 року відбудеться спеціальний форум із протидії російській пропаганді у світовому інформаційному просторі. Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що форум стане свого роду інформаційним “Рамштайном”.

Читайте також: Блокування експорту, відключення банків від SWIFT і заборона роспропаганди: новий пакет антиросійських санкцій ЄС оцінили експерти

Прямий ефір