За останній місяць понад 60 тис. українців були змушені залишити тимчасово окуповані території та гарячі точки України. Більшість із них — жінки, діти, маломобільні та літні люди, інформує FREEДОМ.
Найчастіше українці не залишають країну, а евакуюються до безпечніших регіонів України, повідомляють у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Притулок переселенцям надає держава та тисячі добровольців. Проте не всі будинки готові до зимового періоду, кажуть експерти.
“Найголовніша проблема — це житло. Настає зима, і питання про те, щоб жити якийсь час на якійсь дачі, в літній кухні… Само собою, житло має бути опалювальне, щоб принаймні там можна було провести зиму. А такого житла, на жаль, катастрофічно не вистачає”, — каже віцепрезидент з гуманітарних питань всеукраїнського громадського об’єднання “Українські рубежі”.
З кожним днем дедалі більше людей їде з тимчасово окупованих територій або з гарячих точок. Обстріли російської армії та близькі холоди не залишають людям вибору. Крім житла, переселенці потребують теплих речей, медикаментів, предметів гігієни. Місцева влада закликала забезпечити переселенців усім необхідним.
“Велика відповідальність та значний обсяг роботи лягає на громади та керівників місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. Від їхнього вміння господарювати залежить не тільки перебіг подальшої евакуації, а й те, як почуватимуться наші співгромадяни на новому місці. Тим паче, що зараз першочергова завдання порядку денного — підготовка до зими. Потрібно утеплити приміщення, придбати теплий одяг, зокрема для дітей, зробити щеплення тощо”, — зазначила віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.
Українці, які поки що не можуть залишити окуповані території, повинні мати можливість отримати необхідну медичну допомогу, вважають в уряді. На окупованих Росією територіях та навіть у зоні бойових дій працюють понад 600 медустанов. Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я України з європейської інтеграції Олексій Яременко в ефірі телемарафону FREEДОМ.
“Ми зберігаємо персонал наших лікарень для того, щоб була базова можливість надавати медичну допомогу місцевому населенню, яке залишається на тимчасово окупованих територіях. Ми постійно підтримуємо зв’язок з медустановами охорони здоров’я для того, щоб розуміти поточні проблеми. Одночасно для лікарів, які були змушені тимчасово виїхати, точно так були створені умови та можливість працювати в лікарнях в Україні. У лікарнях, які не постраждали від війни. Для того, щоб використати та зберегти весь людський потенціал”, — розповів він.
За словами фахівців, не менше, ніж у житлі, вимушені переселенці потребують психологічної допомоги, адже багато хто втратив свої будинки, близьких, звичне оточення.
“У нас були вчора навіть діти з батьками. Вони теж просто сиділи та з задоволенням ліпили з пластиліну. Підтримки взагалі потребують абсолютно всі, абсолютно різного віку, статі. Скільки часу на реабілітацію йде — все дуже індивідуально. Можна людину вивести зі стресу за кілька занять, можна за місяць, а буває і кілька років”, — пояснює арттерапевтка Наталія Гіга.
Для всіх українців на тимчасово окупованих територіях та для тих, хто змушений був евакуюватися з небезпечних регіонів, цілодобово працюють “гарячі лінії” Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України: 15-48, +38 (066) 813 62 39, +38 078 84 33.
Читайте також: Добровільна, обов’язкова і з Криму — як відбувається евакуація в Україні