Жодного мовчання Європейського Союзу щодо процесу вступу України немає, усі процедури йдуть чітко. Працюють публічні процедури узгодження. На цьому сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував політолог Володимир Фесенко.
“Немає жодного мовчання, немає жодного таємного приймання до ЄС. Те, про що пишуть російські видання. Євросоюз відрізняється від Росії і від багатьох інших країн і міждержавних утворень тим, що там чітко працюють публічні процедури. Тому іноді це сповільнює процеси й ускладнює. У ЄС зараз 27 країн і планується нова хвиля розширення. Треба узгоджувати між усіма країнами ті чи інші рішення. Але процедури чіткі”, — сказав він.
Політолог нагадав, що процес євроінтеграції та вступу України до ЄС прискорився в останні два роки — після російського повномасштабного вторгнення.
“Усе публічно і прозоро. 2022 року Україні влітку дали статус кандидата в члени ЄС. Так, цей статус не означає, що ми вже вступаємо до Євросоюзу. Є приклад Туреччини, яка кандидатом є вже кілька десятиліть, але виникли серйозні протиріччя. Є й проблеми в деяких країн Західних Балкан. Але, тим не менш, це публічне політичне рішення. Наприкінці минулого року Євросоюз ухвалив рішення про початок перемовин з Україною щодо вступу до ЄС. Зараз було заявлено, погоджено перемовну рамку для початку перемовин. Це теж конкретна процедура, дуже складна”, — каже Фесенко.
За його словами, самі перемовини триватимуть кілька років, за досвідом багатьох країн ЄС, — за 33 напрямками.
“Це справді досить складна, у чомусь бюрократична процедура, але це все робиться публічно. І зараз цю перемовну рамку ще керівні органи Євросоюзу мають затвердити, саміт ЄС. Але тут ми бачимо рух уперед”, — уточнив політолог.
Питання тільки в тому, коли почнуться самі перемовини — до виборів до Європарламенту чи після?
“Є нюанс. Досить суттєвий, хоча й не критичний, за оцінкою більшості експертів. Від 1 липня головуватиме в Євросоюзі Угорщина. Ми знаємо ставлення Угорщини до України. Керівництво Угорщини періодично намагається використовувати процес європейської інтеграції для тиску і на Україну, і на керівництво Євросоюзу, особливо Єврокомісію. Проте вони теж погоджуються з європейськими рішеннями. Тобто все робиться публічно, жодних таємних перемовин. Перемовини йдуть у публічному офіційному режимі. Це в Росії звикли до таємних перемовин. А Європейський Союз якраз вирізняється публічністю і чітким дотриманням правових і демократичних процедур”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: У Євросоюзі домовилися про виділення додаткових 5 млрд євро допомоги для України — включення з Брюсселя (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна планує розпочати перемовний процес щодо вступу до Євросоюзу в першій половині 2024 року. За його словами, на позитивне рішення Єврокомісії в цьому питанні Київ розраховує за результатами голосування на найближчому засіданні — 21-22 березня.