Жодна країна Північноатлантичного альянсу не відповідає на 100% стандартам НАТО з різних причин. Україна за рівнем підготовки відповідає вимогам НАТО і перебуває на середньому рівні, але рішення щодо членства залежить від політичного консенсусу. Про це сьогодні, 5 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.
“Є близько 1200 стандартів, деякі країни виконали ці стандарти на 5-10%, деякі на 30-40-50%. Але 100% немає ні в кого. З різних причин. Є, наприклад, морські стандарти, які непотрібно виконувати іншим країнам, які не мають виходу до моря. Або інші якісь країни, які не мають бронетанкових військ чи ще щось. Це я веду до того, що ми на сьогодні на рівні виконання стандартів перебуваємо як середня країна НАТО. Тобто, за великим рахунком, технічно ми вже могли б вступати до Альянсу. Зараз питання не технічне, а політичне. Політичного рішення 31 країни сказати нам “так””, — сказав він.
Нардеп уточнив, що українські політики та дипломати активно працюють над цим рішенням.
Щодо виконання інфраструктурних моментів, то, за словами Чернєва, щоб стати членом НАТО, є три рівні взаємодії: політичний, технічний та обміну даними.
“Технічний рівень досягається постійним вдосконаленням усіх країн НАТО. Політичний рівень складається з певних навіть не стандартів, а принципів НАТО. Наприклад, цивільно-демократичний контроль над сферою оборони та їхньої безпеки. І до цього критерію, зокрема, наприклад, належить необхідність мати на посаді міністра оборони цивільну людину, а не людину в погонах. Більша транспарентність, прозорість усіх закупівель у Міністерстві оборони — те, до чого ми теж ідемо, попри війну, відкриваючи дедалі більше і більше закупівель, які не будуть негативно впливати на нашу безпеку”, — розповів нардеп.
Цих принципів, зазначив він, прагне Україна і, попри війну, реформує свою армію.
“Технічно не потрібно бути ідеальним, достатньо мати базову взаємодію та інтероперабельність між військами”, — підсумував Єгор Чернєв.
Читайте також: Питання про вступ України до НАТО вирішиться практично після деокупації Криму — думка Мусієнка
Нагадаємо, раніше Чернєв заявив, що Україна має стати членом НАТО і без плану дій, ПДЧ лише збільшить шлях до Альянсу.