“Зграї потрібен новий ватажок”: сценарії для Путіна назвали експерти (ВІДЕО)

Володимир Путін. Фото: pixabay.com

“Володар” Кремля стрімко втрачає вплив навіть у своєму близькому оточенні. Аналітики вважають, що Росія — на порозі політичної кризи, перегони за місце Путіна вже почалися, передає FREEДОМ.

Ще кілька років тому Путіна оголошували людиною року та поміщали на обкладинки найвпливовіших журналів. Наприкінці 2022 року світові видання також не забули про президента Росії. Тільки тепер Путіна зображують ізгоєм, як, наприклад, на обкладинках тижневика The Week. Підсумки 2022 року для президента РФ можна вмістити у три слова: “уже не той”.

“Він уже не належить до так званого клубу світових лідерів, які могли б впливати на міжнародний порядок денний, які могли б впливати на те, що відбувається не лише у своїй країні, а й у глобальному розрізі. І все це звелося виключно до протидії Путіну щодо тієї війни, яку Росія розв’язала проти України”, — говорить політолог Ігор Рейтерович.

Навіть у Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), яку Путін створив на противагу НАТО з Росією на чолі, він має проблеми.

“Ми завжди поважали та поважаємо інтереси свого головного стратегічного партнера, але хочемо, щоб і нас поважали. Ми бачимо, що нарівні з іншими африканськими країнами, а що ми? Що ми якісь чужоземці чи якісь ці самі?” — заявив президент Таджикистану Емомалі Рахмон.

І це лише частина його емоційного звернення до Путіна під час саміту “Центральна Азія — Росія” в Казахстані. Рахмон назвав зустріч “показухою” і зажадав не ставитись до незалежних країн як до частини Радянського Союзу.

Ідуть урозріз із думкою Кремля й різкі висловлювання президента Казахстану. Токаєв прозоро натякав Путіну, що той засидівся на своїй посаді і заявив, що не підтримує політику Кремля щодо незаконного захоплення територій.

“Ми не визнаємо ані Тайвань, ані Косово, ані Південну Осетію, ані Абхазію і, мабуть, цей принцип застосований і щодо квазі-держав, якими, на наш погляд, є Луганськ і Донецьк”, — заявив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.

Причина такого ставлення до Путіна та його думки криється у війні проти України, яка призвела до катастрофічних наслідків.

“Послаблення російської армії стало величезним ударом як по престижу Російської Федерації, так і по авторитету її лідера. Провал війни в Україні показав молодшим партнерам з ОДКБ, що Росія вже не може виконувати своєї ролі, більше того, під час відновлення конфлікту між Азербайджаном та Вірменією Росія нічого не змогла зробити. Уже зараз проблеми країн ОДКБ набагато ефективніше вирішують Туреччина, Китай чи Європейський Союз”, — констатує старший експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Усередині Росії у президента справи йдуть не краще. Від початку повномасштабного вторгнення в Україну серед оточення Путіна були люди, які не підтримували війну. Тепер їх побільшало. Російській еліті війна, на думку експертів, не вигідна.

“Я зараз говорю про тих людей, які не хочуть жити в цій ізольованій Росії, в якій вони опинилися сьогодні. Які хочуть бути людьми світу… Для цього їм потрібно повернути Росію до цивілізації”, — вважає політолог Михайло Шейтельман.

У Кремлі є різні групи впливу, які не так зацікавлені у процвітанні Росії, як у власному благополуччі. Саме це особисте благоденство тепер під загрозою через рішення та дії Путіна.

“Значна частина російської еліти від Путіна втомилася. Їм зараз хотілося б іншого президента, який менше переймався б питанням потрапляння до підручників історії. Вони вже утвердилися при владі, і вони просто далі збиралися доїти країну, інакше це складно назвати, заробляти мільярди і витрачати — важливий момент — витрачати мільярди на те, що вони вважають за потрібне: на закордонні поїздки, будинки, відпочинок, коханок, дітей, дружин”, — коментує політолог Ігор Рейтерович.

Зараз ці люди змушені залишатися в Росії, позаяк потрапили під персональні санкції, а їхній бізнес зазнає збитків. У Forbes підрахували: за 9 місяців Росія витратила на війну 82 млрд дол. — чверть її річного бюджету. А прямі фінансові втрати через вторгнення в Україну та санкції становлять сотні мільярдів доларів.

“Російські еліти між собою обговорюють те, що рішення про початок війни та завищені цілі війни не були адекватними, тобто завдання, які ставилися перед збройними силами Російської Федерації, не могли бути виконаними. Тому все частіше кажуть, що “Акела” промахнувся і зграї потрібний новий ватажок”, — зазначив старший експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Експерти впевнені, що Путіну також доводиться брати участь в обговоренні свого наступника. Іти ні з чим він не згоден. Найвигідніший для нього варіант, як вважають аналітики, — угода з групою силовиків на чолі з Патрушевим.

“Швидше за все, силовики мріють про сценарій, за якого Путін піде під якісь гарантії, підтримає їхнього наступника, і далі вже влада буде потихеньку переходити від Путіна до наступника при гарантіях Путіну і близькому оточенню Путіна”, — припускає російський опозиційний політик Дмитро Гудков.

На думку експертів, існує й інший сценарій: Путіну в ньому відведено зовсім не ту роль, про яку він мріє.

“Це транзит у вигляді так званого політбюро, грубо кажучи, Путін відходить від влади, але при цьому створюється колективний орган саме з людей, які входять до найближчого оточення Путіна, які ділять між собою відповідальність за те, що відбувається в країні. Спершу розв’язують питання війни в Україні, після цього кидають усі сили на те, хто з них буде “альфою”, — припускає політолог Ігор Рейтерович.

Такий варіант є вигідним російським елітам.

“Відхід Володимира Путіна з політичної арени дозволить звинуватити саме його у розв’язанні програної агресивної війни для того, щоб уже новий президент міг вибудовувати свої відносини зі світом, насамперед із Заходом, з нових позицій”, — пояснив старший експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

При цьому Путін сам наближає своє фіаско. The New York Times, посилаючись на свої джерела, стверджує, що президент Росії готовий втратити на фронті хоч 300 тис. своїх солдатів, аби домогтися намічених планів в Україні. І навіть хоче збільшити чисельність збройних сил РФ до 1,5 млн осіб. Таке рішення може стати для нього фатальним.

“Якщо він перейде до тотальної мобілізації, про що говорять багато експертів, це може стати у майбутньому game changer. Це буде масова загибель людей, буде мобілізація великої кількості людей проти їхньої волі, а це нова хвиля міграції, мільйони людей знову поїдуть, кілька мільйонів бігатимуть усередині країни. Тоді може розсипатись його ядерний електорат. І на тлі військової поразки в якийсь момент еліти зрозуміють, що цар — голий і його треба міняти”, — прогнозує російський опозиційний політик Дмитро Гудков.

Причому в цій ситуації не лише російські еліти, а й народ буде проти того, щоб Путін залишався біля керма.

Утім, увесь цивілізований демократичний світ готує президентові Росії зовсім інший сценарій відходу з політичної арени: перемога України, суд, вирок.

Читайте також: Росія опинилася в іншій ваговій категорії — як посилюється ізоляція РФ, розповіли експерти

Прямий ефір