Генасамблея ООН розгляне заявку України про примус Росії до виплат компенсацій. Засідання відбудеться 14 листопада 2022 року. Згідно з документом, основою для створення міжнародного механізму стануть заарештовані російські активи на суму 300 млрд доларів. У разі позитивного рішення гроші підуть на відновлення зруйнованої російською армією цивільної та критичної інфраструктури, відновлення екології та інше, інформує FREEДОМ.
326 млрд дол. — попередня сума збитків, які завдала Російська Федерація Україні, розв’язавши повномасштабну війну 24 лютого. Це прямі фізичні збитки, які станом на початок вересня зміг верифікувати український уряд разом із експертами Світового банку.
“Поки тривають бойові дії, доки триває ракетний обстріл та активна фаза війни на південному сході України, збитки продовжуються. Отже, ми не маємо умовно абсолютної суми, яка стосувалася б оцінки шкоди, заподіяної Росією на деокупованих територіях. Суми, яка б характеризувала загальну суму втрат економічного характеру для України”, — зазначив юрист-міжнародник Андрій Вігиринський.
Якщо говорити про суму компенсацій рано, то працювати над механізмами, як саме змусити Російську Федерацію до виплати репарацій Україні, необхідно вже зараз, впевнені експерти.
“Переговори в межах ООН важливі тим, що тут присутні практично всі країни світу, і якщо буде ухвалено рішення про те, що політично Росія має відповісти за війну, економічно це буде пов’язано з виплатою компенсацій Україні. Тоді іноземним партнерам простіше буде допомагати Україні, бо сьогодні санкції проти РФ запровадили до 40 країн. Водночас багато країн підтримують Україну, але санкції не запроваджували. Якщо буде відповідний правовий документ, то тоді вже конкретний процес продовження санкцій та примусу Росії до покриття відповідних збитків проходитиме дещо простіше”, — сказав голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
За словами фахівців, є два шляхи, як Україна може отримати репарації. Першим є відчуження заарештованих активів Росії на Заході — заморожених рахунків Центрального банку РФ та російських бізнесменів, які потрапили під санкції. Це понад 300 млрд дол. Однак для цього необхідно, щоб країни-партнери України, під юрисдикцією яких перебувають гроші, внесли зміни до власного законодавства.
“Країни неоднорідні, США — це одна правова система, Канада – інша. Якщо ми говоримо про країни Європейського Союзу — це також інша правова система, яка відрізняється від норм та правил і прецедентного права. Механізми для Сполучених Штатів, вони спрощені з погляду арешту і, скажімо, передачі активів Росії на користь потерпілої сторони, тому що вони можуть під окремий випадок ухвалювати правові документи”, — пояснив Вігирінський.
Про такий механізм виплат Україні компенсацій і йтиметься на засіданні Генасамблеї ООН 14 листопада. Є й інший метод — примус Росії до виплат репарацій після закінчення повномасштабної агресії проти України.
“Щоб здійснювалися прямі виплати з грошей, над якими зараз здійснюється контроль Російської Федерації, потрібно кілька умов. Перша умова — це має бути впевненість у тому, як ми переможемо у цій війні. Одна ситуація, якщо РФ підпише капітуляцію, і тоді з країною, яка капітулювала, досить просто домовлятися. Інший момент — це пошук певного міжнародного механізму, який змусив би Росію виплачувати ці гроші”, — сказав Бураковський.
Щоб змусити агресора компенсувати всі заподіяні Україні збитки після закінчення війни, експерти пропонують не знімати з Росії санкції до виплати всієї суми репарацій.
Читайте також: Можна говорити про екоцид — експертка розповіла про пряму шкоду навколишньому середовищу України через війну