Зброя в обмін на продукти харчування: про “дружбу” між РФ і КНДР говоримо з експертами

Кім Чен Ин і Володимир Путін. Фото: ap.org

Російська Федерація хоче укласти контракти з Північною Кореєю про постачання різного озброєння. Домовленості про це, згідно з інформацією світових ЗМІ, мають бути досягнуті під час зустрічі президента РФ Володимира Путіна і лідера КНДР Кім Чен Ина.

На сьогодні Північна Корея має найбільші запаси артилерійських снарядів і реактивних боєприпасів радянського виробництва, які Росія використовує для атак на Україну.

Зустріч Путіна і Кім Чен Ина

Лідер КНДР сьогодні, 12 вересня, прибув до Росії. Під час візиту він збирається обговорити з президентом РФ Володимиром Путіним питання постачання в Росію артилерійських боєприпасів і протитанкових ракет, повідомляє Bloomberg.

За даними видання, Росія таким чином хоче продовжити війну на виснаження проти України. У Bloomberg наголосили, що КНДР володіє значними запасами боєприпасів і ракет, які можуть підійти армії РФ.

Аналітики вважають, що розмова може йти про передачу Росії північнокорейських артилерійських боєприпасів 122-го і 152-го калібру. Крім того, вони припускають, що окупантам потрібні 122-міліметрові реактивні снаряди.

Як заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер, Сполучені Штати уважно слідкуватимуть за результатами запланованої зустрічі лідерів РФ і КНДР, і готові без вагань запровадити нові санкції в разі, якщо ці держави підуть на чергове порушення обмежень щодо передачі зброї.

“Я нагадаю обом країнам, що будь-яка передача зброї з Північної Кореї Росії буде порушенням кількох резолюцій Ради Безпеки ООН”, — підкреслив Метью Міллер.

Своєю чергою, низка експертів вважають, що постачання північнокорейських боєприпасів навряд чи змінить ситуацію на фронті.

“Поставки боєприпасів із Північної Кореї навряд чи будуть вирішальними в короткостроковій перспективі, але полегшать Росії продовження війни на виснаження”, — зазначив професор національної безпеки у Військово-морському коледжі США Теренс Реріг.

Читайте також: Північна Корея готова укласти з Росією угоду про постачання зброї

Думки експертів

Про можливе постачання зброї з Північної Кореї до Росії в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

МИХАЇЛ ПОДОЛЯК: КНДР в обмін на зброю намагається отримати продукти харчування

— Північна Корея — це не країна, а концтабір. Там немає ні прав, ні свобод, ні конкурентної економіки, ні конкурентної політики.

Можна, звісно, вести ефективну співпрацю з країною відсталого типу, якою є КНДР.

Можна отримати певний обсяг старої радянської техніки. Питання — яку кількість можна отримати, і чи взагалі Північна Корея віддасть техніку, зброю в тому обсязі, в якому це потрібно Росії, враховуючи ту інтенсивність і тривалість війни, в якій вона бере участь.

Північна Корея сьогодні поводиться таким чином, щоб постійно комусь погрожувати. А взамін на те, щоб перестати погрожувати на якийсь час, вони хочуть отримати продукти харчування. Це принцип існування цієї країни: їжа в обмін на погрози.

РФ дійсно може отримати якийсь обсяг снарядів, напевно, ракет. Це принципово не позначиться на перебігу цієї війни. Але в мене запитання до міжнародної спільноти: цікаво спостерігати, як, наприклад, Росія отримує щось в Ірані, в Північній Кореї?

У відповідь міжнародне співтовариство начебто каже: ми дуже загрозливо будемо пальчиком махати, говорити “не робіть цього, будь ласка”.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Зближення диктаторських режимів, таких як РФ і КНДР, — це загроза світовій спільноті

— Я не думаю, що Росія піде на офіційний військовий блок із Північною Кореєю.

КНДР — найбільш санкційна країна у світі, і Росія аж до останнього часу по лінії ООН підтримувала масштабні міжнародні санкції проти неї, які стосувалися, зокрема, заборони на передачу будь-яких військових технологій.

Ядерна зброя у Північної Кореї є. Є і балістичні ракети. І в цьому плані Північна Корея давно становить загрозу для більшої частини своїх сусідів. Ну, можливо, крім Китаю і Росії.

Але це загроза і для Південної Кореї, і Японії. І навіть США розглядають ризик військової авантюри з боку північнокорейського керівництва. Хто знає, чого очікувати від нинішнього молодого лідера?

Північна Корея може допомогти Росії в плані передачі артилерійських снарядів і деяких видів ракет, яких не вистачає у РФ. А оскільки калібр однаковий, радянський, то, звісно, КНДР може бути постачальником насамперед снарядів для реактивних систем залпового вогню.

Тому, на жаль, зближення країн із диктаторськими режимами, таких як Росія і Північна Корея — це зараз дійсно реальна загроза. І міжнародній спільноті треба активізувати зусилля для того, щоб не допустити подальшого цього зближення.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Північна Корея — перспективна країна для Росії

— Балістичні ракети — це дуже цікаво: де, що? Чому забули про те, що у Північної Кореї доволі широка номенклатура ще й ствольної артилерії, і реактивних систем залпового вогню, які за калібром ідентичні російським, бо фактично військово-промисловий комплекс КНДР ґрунтувався на радянських типах озброєнь.

Аналогічно з танками. Скільки у них танків Т-62 навіть власного виробництва зі стволами 115-го і 125-го калібрів? Чому забули про техніку? Росії техніка дуже потрібна. Це теж дефіцитний момент.

Але Росія давно шукає можливість поповнити свої запаси боєприпасів і техніки за рахунок інших країн. Спочатку вона отримувала техніку з Білорусі. Потім у Білорусі вже спорожніли їхні центри зберігання і склади, і вже Лукашенко їх закрив. Потім пішли поставки з Ірану.

А Північна Корея — дуже перспективна для Росії країна, яка може ситуативно вирішити на якийсь період часу її проблематику з дефіцитом боєприпасів і навіть техніки.

Але як би це дивно не звучало, Кім Чен Ин, на відміну від Лукашенка, на відміну від Тегерана, на ці контакти не йде. Навіть після візиту Сергія Шойгу не було досягнуто жодних домовленостей щодо поставок з Кореї чогось, навіть найелементарнішого зростання мін для мінометів. Навіть з цього питання вони не домовилися.

Тому тут скоріше питання стоїть дещо по-іншому. Путін зустрічатиметься з Сі Цзіньпіном, і він спробує через нього вплинути на Кім Чен Ина в питаннях співпраці з Росією. І навіть якщо цей вплив виявиться ефективним, то постає питання логістики: з Північної Кореї в Росію, а потім до кордону з Україною більш ніж 10 тисяч кілометрів відстані. А залізниця з Північної Кореї до самої Росії не зможе забезпечити великі обсяги поставок.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: КНДР використовуватиме зближення з РФ як аргумент у переговорах зі США

— Росія і Північна Корея, як і той самий Іран — це не союзники, це попутники, і слабкість Росії намагаються використати такі ж антизахідні режими, як путінський. І тому, я не вірю, що це буде якась глибока співпраця.

І, скоріш за все, Північна Корея намагатиметься мати свій трек навіть на тлі санкційного тиску і взаємин зі Сполученими Штатами. Відверто кажучи, геополітичне розташування також не схиляє Північну Корею до того, щоб зараз віддати, наприклад, усі запаси артилерійського озброєння.

Навіть нехай це буде старе радянське озброєння, передане в 1960-1980 роках Північній Кореї. Але оскільки КНДР живе в такому мілітаристському режимі, очікувати, що вони будуть готові позбутися всього, не знаючи, як це потім заповнити, не варто.

Тим більше, ми прекрасно розуміємо, що природних ресурсів у Північної Кореї теж досить мало. І ці фактори у мене викликають, скажімо так, обґрунтовані сумніви. У Північній Кореї зараз голод. Я нагадаю, їм не вистачає продуктів харчування, і тому по зерновому, по гуманітарному тракту вони дуже хотіли б знайти ресурси, і спробувати їх взяти у путінської Росії.

Північна Корея виставлятиме зближення з путінською Росією як аргумент саме для США, для глибших перемовин з ними щодо ядерного статусу. Мовляв, подивіться, ми зараз дамо РФ усе, що може її посилити, але можемо й не давати, а зупинитися на якихось запчастинах, наприклад, до старих танків Т-55. Або, можливо, взагалі обмежимося якимись товарами подвійного призначення.

Тому, мені здається, що діалог щодо можливої передачі озброєнь до РФ саме з боку Північної Кореї, звісно, ведеться, але прямо казати, що ці держави стануть союзниками, я б не став.

Читайте також: Сеул вбачає у контактах РФ і Північної Кореї серйозну загрозу для регіону — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір