Завершення війни Росії проти України: якою може бути позиція Трампа в можливих переговорах із Кремлем 

Дональд Трамп и Владимир Путин в 2017 году. Фото: ap.org

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп веде серйозні переговори з Росією про припинення агресії проти України. Подробиць діалогу він не розкрив. Однак заявив, що на передовій гинуть сотні тисяч солдатів, а російська армія руйнує цілі міста, і це необхідно припинити. 

100 днів на завершення війни

Зупинка агресивних дій Кремля стане одним із пріоритетів Трампа в міжнародній політиці. Ще в грудні 2024 року з такими словами виступив спеціальний представник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог.

Невдовзі після своєї інавгурації Дональд Трамп доручив йому зупинити вторгнення Москви протягом ста днів. Спецпосланець запевнив, що не повторюватиме помилок минулих адміністрацій і не змушуватиме сторони підписувати угоди на кшталт мінських. А в недавньому інтерв’ю для Fox News Келлог висловив надію на швидке завершення війни.

“Я б хотів сказати, що це місяці, але точно не роки. Ми можемо домогтися чогось у короткі терміни. Я б хотів побачити якісь значні результати за 100 днів. Це не те, що ми бачили в Афганістані, це не триватиме чотири роки. Це було б добре для обох країн. Не тільки для обох країн, а й для Сполучених Штатів і всього світу. Якщо ми зможемо зупинити вбивства і припинити руйнування українських міст”, — заявив спецпредставник США.

За словами Келлога, нинішні санкції виявилися недостатньо сильними, щоб послабити Росію, і зараз головне завдання Дональда Трампа — посилити важелі впливу на Москву. А за словами самого глави Білого дому, він проводить серйозні переговори з російською стороною.

“Ми розмовляємо з ними, і будемо продовжувати це робити. Я думаю, що ми, можливо, зробимо щось значне. Ми хочемо закінчити цю війну. Вона ніколи б не почалася, якби я був президентом. Ця війна жахлива. Мільйони молодих людей гинуть здебільшого на лініях фронту, здебільшого — солдати. Але міста значною мірою зруйновані, багато з них. Ми ведемо дуже серйозні переговори з російською стороною про цю війну, намагаючись домогтися її припинення”, — зазначив Трамп. 

23 січня у відеозверненні до учасників форуму в Давосі він висловив готовність зустрітися особисто з кремлівським диктатором. Експерти вважають, що в дипломатичних колах уже ведеться підготовка до цієї зустрічі.

Також аналітики зазначають, що республіканці мають більшість у Конгресі та Сенаті. Це може допомогти Трампу діяти більш самостійно, що позитивно позначиться на швидкості ухвалення рішень на переговорах. Крім того, американський президент має намір говорити з Путіним з позиції сили.

Переговори США і Росії про завершення війни без участі України були б дуже небезпечними для всіх. Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Associated Press. Глава Української держави зазначив, що Москва не хоче брати участь у переговорах про припинення вогню, оскільки трактує будь-які поступки як програш. 

На думку Зеленського, президент США Дональд Трамп може посадити російського диктатора за стіл переговорів санкціями, спрямованими на енергетичну та банківську системи РФ, а також продовженням підтримки української армії.

“Путін точно боятиметься прямих переговорів із нами. Я думаю, що для нього в його голові — це його програш, його слабкість. І він буде боятися цього. І тому він робитиме все, щоб показати, що ця війна (і це його старі наративи) — це війна нібито Заходу і Росії. Він не може визнати, що реально програє Україні. Він не переміг Україну. А значить — він програє. А визнати це він не може”, — заявив президент України.

Також у цьому інтерв’ю президент Володимир Зеленський запропонував держсекретареві США Марко Рубіо відвідати Україну. Щоб він особисто побачив усі злочини Росії. А також те, що зробив український народ для безпеки своєї країни та всього світу. Так Зеленський відреагував на заяву Рубіо про те, що війна відкидає Україну на 100 років назад.

Гарантією безпеки для України може бути членство в НАТО. За словами Зеленського, без цього будь-яка угода з Кремлем стане тільки передвісником майбутньої агресії РФ.

“НАТО. Ви знаєте нашу позицію: ми вважаємо, що НАТО не просто бажаний Альянс для України. У нас дуже прагматичний підхід. Я дійсно вважаю, що це найдешевші гарантії безпеки, які може отримати Україна, найдешевші для всіх. Я б сказав, тут це працює для трьох сторін — для Заходу, насамперед для Сполучених Штатів, які є лідером НАТО, для України й, чесно кажучи, для Росії. Хоча я не хочу думати про них, про те, що з ними буде. Але ми маємо думати, і я як президент, маю думати, щоб війна й агресія не повторилися. З НАТО це можливо”, — зазначив Володимир Зеленський.

Також у Вашингтоні пообіцяли продовжувати військову підтримку України. Таку обіцянку держсекретар США Марко Рубіо висловив у розмові з міністром закордонних справ Італії Антоніо Таяні, передає видання Politico. Крім того, чиновник закликав Європу посилювати свій оборонний сектор, а також дотримуватися своїх зобов’язань щодо НАТО. Раніше США призупинили програми допомоги іншим країнам на 90 днів. Це рішення не торкнулося Єгипту, Ізраїлю та військової підтримки України.

Наміри Трампа в оцінці експертів

Чи проводяться вже попередні контакти між Вашингтоном і Москвою? Якою може бути позиція США в можливих переговорах про завершення війни? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки; 
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Олександр Левченко, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.).

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Наразі відбувається попереднє “зондування ґрунту” перед майбутніми переговорами 

— Офіційних переговорів між Сполученими Штатами та Російською Федерацією, звісно ж, немає. Однак неформальні контакти, так би мовити, “зондування ґрунту” йшли ще навіть до інавгурації Трампа — з усіма ключовими гравцями, залученими у формування справедливого світу. Ми говорили про це і раніше, тому це ні для кого не стало сюрпризом.

Чому Дональд Трамп і його команда обирають такий підхід? Це свого роду “кіссінджерівська дипломатія” і доволі потужна. Її суть проста: неформальні переговори без участі офіційних осіб дають змогу уникнути необхідності формулювати та публічно озвучувати конкретні позиції після кожного їхнього раунду. Адже, найімовірніше, ці позиції ще перебувають у процесі формування.

США поки що не поспішають виходити на офіційний діалог. Однак “зондування” дійсно триває. Наше завдання — сформувати спільну позицію України та Європи, адже наші інтереси повністю збігаються. Ба більше, ми можемо посилити одне одного: ЄС має технології, гроші, розвідувальні можливості, а Україна — потужну і боєздатну армію. Вона здатна забезпечити безпеку Європейського Союзу і надати Європі ту суб’єктність, якої їй зараз не вистачає.

Україна повинна вибудовувати свій переговорний процес зі Сполученими Штатами, безпосередньо з Трампом, зміцнюючи свою позицію шляхом партнерів. У чому наші інтереси можуть збігатися? Сучасна дипломатія, так звана “дипломатія Трампа” — це прагматичний підхід. Тут не працюють гасла, як це було за демократів, які на словах висловлювали підтримку, але навіть не спромоглися своєчасно передати Україні всю військову допомогу, виділену Конгресом 2024 року. У випадку з Трампом і його командою все буде максимально конкретно і прагматично.

Також я повністю згоден зі словами Володимира Зеленського про те, що всі рішення мають узгоджуватися з Україною. Якщо цього не зробити, будь-які домовленості не матимуть жодної цінності — їх просто неможливо буде виконати. Україна чітко заявила свою формулу миру. Навіть якщо йдеться не про мирні угоди, а про припинення бойових дій із гарантіями безпеки, що запобігають новим нападам Росії, позиція України має бути врахована.

Зараз першочергове завдання — зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом. Останні заяви Зеленського підтверджують, що контакт із новою командою Трампа вже є. Наприклад, держсекретар Марко Рубіо заявив, що президент США не допустить повторення провальних Мінських домовленостей. Це явно не його особиста ініціатива, а відображення української позиції, яка вже стала частиною позиції Сполучених Штатів.

Однак не варто очікувати швидкої зустрічі, оскільки спочатку має сформуватися загальна позиція США. Переговори з Росією, ймовірно, відбуватимуться в ширшому контексті, зачіпаючи не тільки врегулювання війни РФ проти України, а й питання Китаю, ядерної зброї, а також інші глобальні теми. 

Завершення війни для Трампа — це іміджеве питання, тому воно залишиться ключовим. Україні важливо адаптуватися до цих тенденцій і шукати нестандартні підходи.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Росія боїться відкритого діалогу зі США

— Для мене абсолютно очевидно, що оточення президента США контактує з оточенням Путіна. Інакше ось ці сигнали — про те, що, наприклад, Путін готовий до контактів із Трампом, а Трамп розраховує на якнайшвидший дзвінок — не виникли б просто так, на порожньому місці.

Крім того, важливо розуміти: якщо такі контакти дійсно є і вони куруються з боку Трампа, я не вважаю це чимось сенсаційним. Такі зв’язки просто зобов’язані існувати. Чому? Тому що, з одного боку, Росія — це реальна загроза, а з іншого — зовнішньополітична активність США передбачає наявність контактів з усіма державами та лідерами, які можуть становити серйозну загрозу, не тільки ядерну.

Питання в іншому: чому Трамп не хоче афішувати ці контакти? Можливо, це пов’язано з внутрішньополітичними міркуваннями. Наприклад, президент США не хоче давати демократам додатковий аргумент, який ті могли б використати для критики, роздмухування медійних скандалів і звинувачень у лояльності до Росії або в надто довірчих стосунках із Путіним. Ми пам’ятаємо історію з 2016 року, коли демократи активно просували тему про вплив Росії на виборчу систему США і сам процес виборів. 

Я впевнений, що ці контакти є. Згодом вони, найімовірніше, стануть публічними та переростуть у відкритий діалог. Його дуже очікує команда Трампа, але не так сильно чекає команда Путіна. Для Росії такі контакти створюють певні ризики. Путін ризикує опинитися у вразливій позиції, якщо президент США втягне його в процес мирного врегулювання, де правила будуть уже не на боці Москви.

Для мене Трамп — це, перш за все, бізнес-президент. З комерційним підходом він розуміє, що можна домовлятися навіть з очевидним бандитом або злочинцем, якщо це відповідає інтересам корпорації, країни, держави, американського народу тощо. Але ось що цікаво: якщо в якийсь момент Трамп зрозуміє, що Путін — не договороздатний політик, то ситуація може різко змінитися. У цьому випадку може спливти зовсім інша історія, можливо, навіть постане питання про легітимність Путіна.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: У Трампа поки що немає фінального плану завершення війни

— Дональд Трамп дещо плутано іноді висловлюється, причому мені здається, що він це робить спеціально для “наведення туману”. З одного боку — спроба привернути увагу, а з іншого — не сказати нічого конкретного. Але якісь попередні обговорення ведуться. Але коли вони вийдуть у публічну площину? Напевно, коли обидві сторони зрозуміють, що є предмет для розмови та з якихось певних позицій їхні думки сходяться. Але станом на зараз із цим є проблеми. 

США озвучували своє бачення розвитку ситуації, а в Кремлі відповіді на це не дали, всіляко затягуючи час і намагаючись нав’язати свої позиції.  

Погляд РФ на розвиток ситуації неприйнятний, оскільки не враховує одного факту — Росія є агресором і не може щось вимагати. Ситуація однозначна: є держава-агресор і є держава, на яку напали. Тут немає жодних сірих тонів. 

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що переговори про завершення війни спочатку будуть непублічними. Вони відбуватимуться за зачиненими дверима, не тільки між США і РФ. Це буде комунікація також з європейськими партнерами та Україною. Варто прислухатися до заяви Кіта Келлога про те, що вони спілкуватимуться з усіма сторонами, висуватимуть своє бачення, а потім реалізують його на практиці. 

У Трампа поки що відсутній фінальний план, який він готовий реалізовувати та представити громадськості. Робота ведеться, причому досить активно, але наскільки вона затягнеться — відкрите питання. 

Без участі Євросоюзу досягти миру в Україні не вийде. Коли Трамп говорить про закінчення російсько-української війни, він кілька разів публічно говорив про те, що ЄС має брати активну участь у допомозі Україні щодо відновлення після війни. А якщо йдеться про надання гарантій безпеки, то їх на себе насамперед мають узяти європейські країни, які є членами НАТО. 

Європейці, на відміну від Трампа, об’єктивно краще розбираються в тому, що відбувається в Україні. Багато хто з лідерів європейських країн були тут і вони прекрасно розуміють, що таке Російська Федерація. Тому ніякого ігнорування з боку ЄС не вийде. Європейські держави однозначно повинні будуть бути присутніми під час обговорень, у тому числі з представниками РФ. 

Путін хотів би особисто зустрітися з Трампом і вдвох розв’язати всі питання. Однак це — неможливий сценарій.  Я думаю, що в Сполучених Штатах це прекрасно розуміють. Спочатку їм потрібно визначитися з позицією представників ЄС, а потім спільним фронтом виступати на боці України та нав’язувати російській стороні умови закінчення війни. 

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Трамп не піддасться на примітивний шантаж Кремля

— Зараз тривають розмови дипломатичними каналами, зокрема й секретними. Зазвичай такі контакти відбуваються між керівниками спецслужб, можливо, поки що на політичному рівні середньої ланки. 

Щоб дійти до телефонної розмови Трампа і Путіна, потрібно заздалегідь підготувати порядок денний і визначити, чим Вашингтон хоче закінчити цю розмову з Москвою.

Цілком ймовірно, зараз тривають такі підготовчі роботи. Дзвінок відбудеться. Питання в тому, як маневруватиме Москва, розуміючи, що Трамп — це дуже потужний гравець, який здатен діяти рішуче і не піддається на примітивний шантаж, який Кремль використовував проти адміністрації попереднього президента Джо Байдена. Ми в Україні це відчули за останні три роки: то підтримка є, то її немає. 

Рішучість Трампа полягає в тому, що залякування — це не той метод, який може спрацювати у відносинах із ним. З огляду на те, що у Трампа зараз є більшість у Конгресі, у Сенаті та в Палаті представників, він може особисто ухвалювати багато рішень — швидко й ефективно.

Трамп говоритиме мовою сили, і він уже поставив умову: якщо ви не приймаєте те, що пропонує Вашингтон, — одразу вводяться санкції. Причому це будуть серйозні санкції — відразу удар по нафтовому сектору. Думаю, у Москві добре розуміють, яким буде економічний удар. 

Путіну не вдасться змусити президента США домовлятися тільки тет-а-тет. У мирних переговорах обов’язково братиме участь Україна. В останньому своєму інтерв’ю кремлівський диктатор заявляв, що домовлятиметься зі США удвох, з натяком, що Україну навіть ніхто не питатиме. Але це не так. Будуть питати. 

Україна вже стала серйозним міжнародним гравцем, дуже впливовим, з військовою силою, яка в сухопутному плані — найсильніша в Європі, з умінням вести не тільки військові дії, а й організувати роботу військово-промислового комплексу. 

Путін заявляє, що в Україні немає з ким розмовляти, бо нібито Зеленський — нелегітимний президент. Насправді він сам не хоче підписувати мирний договір – ні ідеологічно, ні технічно. Бо якщо він поїде в якусь країну, наприклад, у Швейцарію, то його повинні будуть заарештувати за рішенням Міжнародного кримінального суду. 

Путін — військовий злочинець, якого прямо на переговорах можуть заарештувати. 

Читайте також: Чому Путін не зацікавлений у реальних переговорах — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір