Секторальні санкції, які запроваджує Європейський Союз щодо РФ, — це санкції, які накладаються на вид діяльності. Не конкретно на те чи інше нафтопереробне підприємство або банк, а на сектор економіки, де всі підприємства, що виробляють той чи інший продукт, підпадають під санкційні обмеження. Найімовірнішим є введення санкцій проти російської пшениці. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“Найімовірніше, у 14-му пакеті санкцій буде саме ця новація. Тим паче її активно обговорюють у Європейському Союзі, її активно підтримують країни-виробники аграрної продукції, а Європа перебуває в досить серйозних протестах аграріїв під початком запровадження нового зеленого курсу ЄС, зменшенням тих чи інших аграрних субсидій. Тому, звісно, ухвалення санкційних обмежень щодо російської пшениці, найімовірніше, пройде досить просто і не викликатиме додаткових складнощів для узгодження між різними країнами. Тож наступними, найімовірніше, секторальними санкціями буде заборона на постачання російської пшениці до Європейського Союзу”, — сказав він.
Економіст висловив оптимізм щодо зерна через те, що ініціатором санкційних секторальних обмежень щодо сільгосппродукції виступатимуть східноєвропейські країни, які є по суті аграрними виробниками в межах ЄС.
“І позиція європейських аграріїв досить агресивна якраз і підштовхуватиме європейських політиків для ухвалення цих рішень. Тому зерно з’явиться точно. Уже й від Туска (прем’єр-міністра Польщі, — ред.) почули чітку підтримку подібної ідеї. Цю ідею активно проводять і на рівні Європарламенту. Тож цей санкційний блок, найімовірніше, ми побачимо з російським зерном”, — каже Пендзин.
Він уточнив, що у всіх введених 13 пакетах є секторальні санкції. Першою, найсерйознішою секторальною санкцією були санкції на банківський сектор. До них належить і ембарго на російську нафту та нафтопродукти. Найбільша кількість секторальних санкцій ухвалювалася 2022 року. Приклад у 2023-му — ембарго на російські алмази в 12-му пакеті санкцій.
Читайте також: Чому про заборону на сільгосппродукцію з РФ і Білорусі в ЄС заговорили тільки зараз, відповів Бураковський
Нагадаємо, як розповів депутат Сейму Латвії, голова Комісії Сейму з національної безпеки Айнарс Латковскіс, уряд Латвії затвердив перелік сільськогосподарських продуктів, заборонених для ввезення з Росії та Білорусі. Заборона поширюється на овочі та коренеплоди, ягоди та фрукти, зернові, кормову сировину та готові корми. Латвія стала першою країною Євросоюзу, яка запровадила обмеження на ці товари, та закликає ЄС до ухвалення спільного рішення.