9 квітня Росія вкотре завдала удару по Харкову керованими авіабомбами. Було атаковано цивільне підприємство в центрі міста. Унаслідок обстрілу постраждали працівники підприємства. За повідомленням місцевої влади, постраждалі перебувають у стані середньої тяжкості.
Російські окупанти змінили тактику і тепер завдають подвійних ударів по одному й тому самому місцю, їхня мета — українські екстрені служби. РФ у березні кілька разів застосувала цю тактику у великих українських містах.
Непроста ситуація в Харкові
Росія обстрілює мирні райони Харкова, зокрема, щоб посіяти паніку.
“Вибух. Потім – другий. Мене винесло зі склом, мене винесло вибуховою хвилею і поранило в руку. Далі – це був жах”, — розповідає житель Харкова Тарас Михайленко.
Він — один із харків’ян, поранених 7 квітня. Загалом, за даними обласної прокуратури, травми та гостру реакцію на стрес отримали тоді п’ятеро містян. За попередньою інформацією, російська армія вдарила по житловому кварталу двома УМПБ — уніфікованими міжвидовими планувальними боєприпасами — з літака.
“Це цивільний квартал, тут цивільна забудова. Тут живуть цивільні люди. 80 метрів до входу в Центральний парк, де в той час, звісно, дуже багато місцевих жителів: дітей, жінок. Наслідки могли б бути зовсім іншими, більш жахливими”, — коментує керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.
Уперше з 2022 року Росія вдарила по місту модифікованою авіабомбою 27 березня. Останнім часом Харківська область зазнає атак ракетами, бомбами та дронами, фактично, щодня. За інформацією видання The Economist, з грудня 2023-го по Харкову запущено більше балістичних ракет, ніж будь-коли з початку війни.
“Росія вирішила перетворити місто на “сіру зону”, непридатну для проживання цивільного населення. Росія зараз готує шість дивізій (приблизно 120 тис. осіб) у Східному Сибіру. Це може свідчити про інформаційну кампанію Кремля, спрямовану на залякування харків’ян”, — пише The Economist.
Водночас журналісти стверджують, що ймовірна військова операція із захоплення Харкова, про яку дедалі активніше розмірковують у російських медіа, — надскладне завдання для Росії. Оскільки “захоплення міста потребуватиме прориву української оборони і його оточення, чого Росія навіть близько не в змозі зробити”.
Останніми тижнями російські окупанти прицільно б’ють по критичній інфраструктурі України. Харків постраждав більше за інших. У місті пошкоджено високовольтні мережі. Енергетики вдаються до тимчасових відключень електроенергії.
“Ми зараз працюємо великими силами цілодобово для того, щоб стабілізувати ситуацію з енергопостачанням, електропостачанням нашого населення, і тут, звісно, в нас працюють сотні співробітників Держслужби з надзвичайних ситуацій, які ліквідовують наслідки обстрілів, і сотні наших енергетиків для того, щоб відновити постачання”, — розповів начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов в ефірі марафону “Єдині новини”.
У понеділок, 8 квітня, президент України Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача. Захист Харкова від російських ударів і зміцнення української протиповітряної оборони — головні теми обговорення.
“Шукаємо можливості дати Харкову більше захисту неба. І це завдання – як для військових, так і для всіх дипломатів України, для кожного і кожної, хто відповідає за міжнародну комунікацію, хто щодня має бути в діалозі з партнерами. Цілком очевидно, що наявних у нас, в Україні, засобів ППО не вистачає. І це очевидно для всіх наших партнерів. І світ нарешті має почути цей біль, який російські терористи завдають Харкову, завдають Куп’янську, містам Донецької області, Запоріжжю, Сумській області, багатьом іншим українським громадам”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Російська армія тероризує не тільки Харківську область. Перше місце за інтенсивністю атак посідає Донецька. В умовах численних щоденних обстрілів живуть Херсонська, Запорізька та Сумська області.
Думки експертів
Навіщо Росія тероризує Харків? Як зараз виживає місто під постійними обстрілами? Чи може армія РФ почати штурм Харкова? Що потрібно для того, щоб знизити інтенсивність російських обстрілів? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Наталія Попова, радниця голови Харківської облради;
- Дмитро Чубенко, спікер Харківської обласної прокуратури;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
- Сергій Грабський, військовий експерт;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).
НАТАЛІЯ ПОПОВА: Харків живе і пристосовується
— Масштабні удари по нашій енергосистемі, які сталися 22 березня, призвели до того, що ми вимушені вимикати електрику на 7 годин на день у різних районах і кварталах, а інколи через аварійні вимикання й на довше. Те ж саме відбувається ще в 17 населених пунктів поблизу Харкова.
Удари по Харкову покликані посіяти паніку і викликати у людей бажання виїхати. Але Харків живе під регулярними обстрілами з 24 лютого 2022 року і, ймовірно, бажаного їм досягти не вдасться.
Щоб відновити регулярну подачу газу, води та світла в усі райони Харкова, необхідне припинення обстрілів. Сотні приватних і багатоповерхових будинків зруйновано, ця цифра постійно збільшується через безперервні обстріли.
Наприклад, 7 квітня Росія обстріляла енергосистему Липецької територіальної громади. Електропостачання було перервано, зараз тривають відновлювальні роботи. Лише після того, як припиняться обстріли, буде проведено повну оцінку руйнувань.
Наразі працюватимуть над відновленням енергетики близько 400 співробітників ДСНС і 100 співробітників аварійних бригад. Наше найголовніше завдання — стабілізувати роботу енергосистеми.
Харків’яни пережили повноцінний блекаут понад рік тому. Після цього вони дуже добре підготувалися до потенційних ударів у майбутньому. Тому Харків зараз звучить як генератор, що працює.
Усі заклади та магазини продовжують працювати, люди ходять на роботу. Економіка в місті, звісно, не на довоєнному рівні, але не в занепаді. Бізнес працює, попри те, що нерідко під обстрілами опиняються приватні підприємства.
Харків приймає переселенців із населених пунктів Харківської та Донецької областей. У місті близько 500 тис. переселенців.
Раніше почала працювати підземна школа на 5 станціях метро. У планах відкрити ще 9 таких шкіл.
ДМИТРО ЧУБЕНКО: Великому бізнесу в Харкові зараз складно
— Від початку повномасштабного російського вторгнення в Харкові істотно знизився рівень злочинності. Це пов’язано з комендантською годиною, насамперед.
Критичним об’єктам інфраструктури було завдано серйозної шкоди. Введено графік вимкнення електроенергії, тому що мережі перевантажені. Складно дотримуватися цього графіка, тому що Росія завдає повторних ударів. Місцева адміністрація просить мирних жителів економити електроенергію.
Після кожного ракетного удару громадяни України мають змогу подати документи до реєстрів для фіксації пошкоджень, які було завдано. Це стосується і мінімального відновлення розбитих вікон за підтримки міської влади, і більш глобального ремонту нерухомості через державні програми.
Великому бізнесу в Харкові зараз складно. Багато фахівців виїхали, через обстріли відсутня електроенергія. Великі підприємства не можуть працювати повною мірою, збиваються технологічні процеси. Що стосується дрібного бізнесу, то зараз у Харкові працює третина від того числа, яке було до повномасштабного російського вторгнення.
Прокуратура спільно з міською владою проводить перевірку притулків на підприємствах, у багатоповерхових будинках для того, щоб вони були в належному стані та були доступні жителям. В іншому разі прокуратура направляє позов до суду.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Щоб захопити Харків, росіянам потрібно пройти 40 км
— У лютому 2022 року росіяни намагалися штурмувати Харків великими силами, але в них нічого не вийшло. Восени 2022 року був успішний український контрнаступ у Харківській області. Зараз армії РФ явно не хочеться знову наступати на ті самі граблі.
Для того, щоб фізично штурмувати Харків росіянам потрібно буде пройти ще 40 км. Ми розуміємо, чого коштує армії РФ проходження кожного кілометра української землі. Якщо говорити про сам Харків, то з 2022 року ми значно зміцнилися і маємо можливості більш серйозно проводити оборону міста.
У Харкові катастрофічно не вистачає засобів протиповітряної оборони. Про це знають наші партнери та, на жаль, знає ворог, який продовжує свій ракетний терор. Ми будемо підтягувати свої можливості ППО, відповідно, до кожного населеного пункту, який буде оборонятися. Я думаю, що росіяни будуть реалізовувати свою ідею “звільнення”.
Місце основного удару — це Донецька область. Основним відволікаючим або допоміжним ударом може стати Харків. Але для того, щоб почати наступ, росіяни мають сконцентрувати сили та засоби. Україна, особливо після того, як до нас підійдуть повною мірою ті боєприпаси, які зараз шукають наші європейські партнери, не дасть можливості робити це безперешкодно.
Нам потрібно 25 систем ППО Patriot для того, щоб ефективно захищати українську територію. Цього більш ніж достатньо, щоб у тих територіях, де зараз не ведуться активні бойові дії, оптимізувати розташування систем ППО і частину з них поставити на території, де ведуться бойові дії.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Росіяни хочуть знищити все живе
— Російське військово-політичне керівництво розуміє, що не має можливості захопити Харків, Запоріжжя, Дніпро, Одесу, Миколаїв, Херсон. Тому вони використовують тактику випаленої землі.
Росіяни говорять про “санітарну зону”, в їхньому розумінні, це знищення всього живого.
Ці дії ворога ще раз показують необхідність перемоги над РФ. Ця перемога буде не тільки в інтересах, а всього цивілізованого світу. Потрібно назавжди ліквідувати цю загрозу, яка є постійною протягом останніх 600 років.
Усі розмови з приводу можливого швидкого наступу в районі Харкова, Сум, Чернігова, Києва, Одеси виглядають як операція з відволікання нашої уваги та примусу до зосередження українських військових ресурсів саме на цих напрямках.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росіяни хочуть спровокувати в Харкові паніку і хаос
— Наразі основна тактика російських окупантів полягає в завдаванні ударів по інфраструктурі. Використовуються КАБи, дрони, крилаті балістичні ракети. Балістичні обстріли ведуться з використанням комплексів С-300.
У боротьбі з балістичними цілями ефективні американські зенітні ракетні комплекси Patriot. Не випадково президент Зеленський заявив про те, що зараз зосереджено максимум для прикриття Харкова саме ППО Patriot. На жаль, та кількість, яка зараз є в Україні, обмежена. Вона не дає можливості ефективно протидіяти саме аеробалістичним цілям.
КАБами росіяни завдають ударів по Харкову з відстані, яка не дозволяє працювати українським системам ППО. Удари наносяться з території РФ з відстані близько 80 км.
РФ намагається використовувати ці обстріли, щоб спровокувати внутрішні міграційні проблеми. Наразі в Харкові проживає близько 1,3 млн осіб. Росіяни хочуть, щоб люди виїхали вглиб території України, спровокувати хаос і паніку.
Останнім часом фіксуються так звані подвійні удари. Спочатку завдається удар по житловій інфраструктурі, на місце події виїжджають українські спецслужби, рятувальники та медпрацівники. Коли на місці утворюється скупчення людей, армія РФ завдає ще одного удару.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Кремль намагається схилити Україну до переговорів на своїх умовах
— Путін ставив завдання ще до “виборів” почати наступальну операцію на Куп’янськ, а потім на Харків. Для цього він згенерував 110 тис. представників різних видів збройних сил, 1150 танків, БТРи та БМП. Вони рухалися на лінії Сватове-Кремінна-Лиман широким фронтом і намагалися прорвати лінію оборони. Планувалося, що вони “на плечах” української армії, яка відступає, рухатимуться на Харків і захоплять його.
ЗСУ кілька разів проводили дуже потужні контрудари та створили дуже сильні укріпрайони. Ворог не зміг рухатися в напрямку Куп’янська і тим більше Харкова. У цій ситуації перспектив захоплення Харкова в армії РФ немає. Щоб згенерувати додаткові сили, росіянам потрібно знімати військовослужбовців з інших ділянок фронту, де йдуть запеклі бої. Ніяка мобілізація не допоможе, з урахуванням темпів знищення російських окупантів.
Обстрілюючи Харків, росіяни створюють для свого населення ілюзію того, що вони нібито щось захоплюють. Також вони намагаються дезорієнтувати жителів Харкова, створити паніку і хаос серед населення. Крім того, Кремль намагається погрожувати нападом на Харків, щоб схилити українське керівництво до переговорів на умовах Росії.
Харків — це потужний укріпрайон, його практично неможливо захопити. Для штурму цього міста потрібне угруповання військ чисельністю мінімум 1 млн осіб.
Для того, щоб закрити небо над Харковом, потрібні американські системи Patriot і ракети до них. Відомо, що наші західні партнери вже займаються цим питанням.
Наш військово-промисловий комплекс зараз працює над питанням щодо російських КАБів, С-300 і С-400. Потрібно також завдавати ударів на випередження, коли фіксується підготовка до обстрілу — знищувати пускові установки, бази, а також завдавати ударів по аеродромах.
Читайте також: Росіяни в обстрілах України сконцентрувалися на двох тактиках — деталі від Подоляка