Залежність від зовнішніх поставок: про ризики для виробництва українських ракет “Рута” розповів експерт

Ракета "Рута". Ілюстрація: destinus.com

Масштабування виробництва нової української ракети-дрона “Рута” може зіткнутися з проблемою залежності від іноземних комплектуючих, особливо з Китаю. А Китай, як великий постачальник, може обмежити поставки в Україну. При цьому деякі деталі, як-от контролери та мікросхеми, залишаються дорогими та складними для виробництва в Україні, що обмежує можливості збільшення виробництва такого озброєння. Про це сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.

Основною проблемою виробництва ракет “Рута” є залежність від зовнішніх поставок комплектуючих.

Отримання деталей для складання ракет, які не виробляються в Україні, — у зоні ризику. Великою проблемою може стати заборона регуляторних органів Китаю або іншої країни на постачання потрібних деталей у зони конфліктів, а конкретно — в Україну“, — сказав експерт.

На рішення Китаю про припинення поставок комплектуючих для українських військових розробок сильно вплине позиція Вашингтона щодо Пекіна.

Це вже відбувалося у випадку з дронами. І, найімовірніше, такі обмеження посилюватимуться, особливо у відповідь на санкції, які США накладають на китайських виробників. Китай вважатиме Україну такою, що перебуває під впливом Сполучених Штатів, і спеціально обмежуватиме дозволи на постачання комплектуючих для українських ракет“, — вважає Боровик.

Можуть виникнути проблеми з поставками деталей для “Рути” і від інших міжнародних партнерів.

Менш ризикованим, але все одно проблемним, може стати обмежений обсяг виробництва комплектуючих в інших партнерів, таких як країни Європи, США, Канада, Південна Корея і Тайвань. Південна Корея і Тайвань можуть вийти на перші місця з постачання різної комплектації для оборонної промисловості України. Але тут ми не можемо розраховувати прямо зараз на поставку такої кількості, яка нам необхідна“, — зауважив експерт.

Виходом із ситуації стало б виробництво комплектуючих для “Рути” в Україні.

Природно, що потрібно розвивати своє виробництво, але не все ти зможеш розвивати. Наприклад, дороге виробництво контролерів і мікросхем потребує серйозних інвестицій, які давно вже були вкладені різними компаніями в азійський регіон“, — підсумував Валерій Боровик.

Читайте також: Ідуть успішні випробування нової ракети “Рута”, — Зеленський на врученні премії вченим

Нагадаємо, в Україні пройшли успішні випробування нової ракети-дрона “Рута”. Головна її перевага — високошвидкісний політ у межах 500-800 км/год. Дальність польоту — 300 км. Ракета-дрон може здійснювати ударні та розвідувальні завдання з можливістю повертатися і сідати на парашуті.

Читайте також: Нова українська ракета “Рута”: на особливості звернув увагу експерт

Прямий ефір