Європа, Близький Схід, а потім Японія — такою є географія закордонних візитів президента України Володимира Зеленського цього тижня 15-21 травня. Глава української держави взяв участь у саміті Ліги арабських країн, а також у саміті країн G7 (“Великої сімки”), який відбувся в Хіросімі. Ключовими питаннями стали військова допомога та гуманітарна підтримка — все, щоб домогтися миру і безпеки на континенті, повідомляє FREEДОМ.
Так, одразу після візитів до Італії, Німеччини та Франції український лідер у понеділок відвідав Велику Британію. Там провів зустріч із прем’єр-міністром країни Ріші Сунаком. Основною темою перемовин було створення коаліції винищувачів і початок постачання Києву літаків F-16.
“Сьогодні ми говорили про винищувачі, дуже важливу для нас тему, тому що ми не можемо контролювати небо, ви це знаєте. Оскільки ми справжні партнери, Ріші знає всі деталі того, що відбувається на нашому полі бою. Ми хочемо створити коаліцію винищувачів, і я дуже позитивно ставлюся до цього”, — сказав Зеленський.
Уже наступного дня Велика Британія та Нідерланди заявили, що домовилися сприяти створенню міжнародної коаліції з посилення українських Повітряних сил.
У вівторок у Києві на засіданні ставки верховний головнокомандувач обговорив ситуацію на фронті, оперативну обстановку і дані розвідки. А потім Володимир Зеленський по відеозв’язку виступив на відкритті Четвертого саміту Ради Європи. Президент України подякував Раді Європи за рішення про створення реєстру збитків, завданих Україні агресією Росії. І наголосив, що для того, щоб Кремль повною мірою відповів за терор проти України, має бути створено спеціальний трибунал.
“Європа очікувала саме таких часів — часів, коли лідери заради захисту Європи, заради наших із вами спільних цінностей діяли б у стовідсотковій єдності та зі стовідсотковими результатами. Ось чого ми досягаємо! Україна і вся Європа”, — наголосив глава Української держави.
У четвер, у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Володимир Зеленський зустрівся з представниками Меджлісу. Президент України заявив, що з метою підготовки до реінтеграції тимчасово окупованого Росією Криму він підписав указ про Консультативну раду з питань деокупації та реінтеграції півострова.
Завершив президент цей день онлайнвиступом на другій конференції Strategic Ark у Варшаві — важливого діалогу про міжнародну безпеку.
“Росії потрібен не мир, а час. Для нових ракет, нового плану, нового нападу. Це формула російської політики. Незмінна століттями. ХХІ має стати для неї останнім. Механізми для реалізації цього містить українська формула миру. Гарантії безпеки, щоб подібне ніколи не повторилося”, — зазначив Зеленський.
У п’ятницю глава держави прибув із неанонсованим візитом до Саудівської Аравії, де виступив на саміті Ліги арабських держав. Уперше в історії України лідер країни взяв участь у такому заході. Він закликав лідерів арабських країн долучитися до української формули миру та сприяти поверненню полонених українців із Росії додому.
“Війна ніколи не була вибором українців. Наші війська не йшли в чужі землі, ми не займаємося анексіями і грабунком ресурсів інших народів. Але ми ніколи й не підкоримося будь-яким чужинцям і колонізаторам. Тому ми боремося! І я впевнений, що цю нашу головну емоцію зрозуміють усі ваші народи”, — заявив Зеленський.
У Джидді президент провів перемовини зі спадкоємним принцом, прем’єр-міністром Саудівської Аравії, главою уряду Іраку, а також із делегаціями Об’єднаних Арабських Еміратів, Оману, Кувейту. Пріоритет той самий: підтримка української формули миру, а також взаємодія в гуманітарній сфері.
Наступного дня відбувся ще один закордонний візит, цього разу до Японії для участі в саміті “Великої сімки”. Президент України прибув за добу до свого виступу. Цей час відвели для двосторонніх зустрічей із лідерами країн G7. У суботу відбулися перемовини з делегаціями Італії, Франції, Великої Британії, Німеччини, Індії, а також із президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем. У неділю — з президентами Індонезії та Кореї, а також прем’єр-міністрами Канади та Японії. На порядку денному — підтримка української формули миру, військова і гуманітарна допомога Києву, а також координація санкційного тиску на Росію.
Ключовою і найрезультативнішою стала зустріч із президентом США Джозефом Байденом. Штати оголосили новий пакет військової допомоги Києву в розмірі 375 млн доларів.
“Сьогодні я анонсую наступний транш американської допомоги Україні у сфері безпеки. Пакет містить більше боєприпасів, артилерійських снарядів, бронетехніки, щоб зміцнити потенціал України. США також продовжують сприяти відновленню України”, — повідомив Байден.
“Мені дуже приємно, що в нас такі міцні стосунки з нашими народами під час усіх цих випробувань, що ми стоїмо пліч-о-пліч. Я дуже вдячний американському народу, вам, вашій команді, Конгресу. Новий пакет військової допомоги дасть нам сильніші позиції на полі бою”, — сказав Зеленський.
Президент України також узяв участь у сесії “Назустріч мирному, стабільному і процвітаючому світу” саміту “Великої Сімки”. У своєму виступі основну увагу він приділив українській формулі миру. На прикладі розв’язання продовольчої кризи, що виникла через війну Росії проти України, продемонстрував її ефективність і зазначив, що потенціал формули набагато більший.
“Коли Росія заблокувала наше море, ми знайшли вихід. Ми домовилися з ООН і Туреччиною створити коридор для експорту продовольства, щоб ніхто у світі не страждав від голоду чи дефіциту їжі. Разом ми стабілізували ринки. Тобто, ми дали світу елемент миру. І за аналогією це може спрацювати і за кожним іншим пунктом формули миру, починаючи від радіаційної — що дуже небезпечно — та енергетичної безпеки і закінчуючи відновленням повної сили Статуту ООН і нашої територіальної цілісності, які були порушені Росією”, — з виступу президента Зеленського на саміті G7.
Читайте також: Зустріч Зеленського із Байденом на саміті G7 у Хіросімі — головні заяви лідерів (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку кандидата політичних наук, засновника “СД Платформи” Богдана Ференса, особиста присутність президента України Володимира Зеленського на саміті лідерів країн G7 в Хіросімі відіграє ключову роль в ухваленні важливих рішень для Української держави.