Захищати права корінних народів Криму — також відповідальність держав, що входять до системи ООН, — Чистіков

Прапор кримських татар. Фото: rubryka.com

Саміт Кримської платформи також використовується з метою привернення уваги міжнародних організацій та іноземних держав до теми політичних в’язнів, зокрема й на території тимчасово окупованого Росією Криму. Про це сьогодні, 27 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков.

Він нагадав, що кримськотатарський народ є одним із трьох корінних народів, які перебувають на території тимчасово окупованого Криму. І зі 180 політв’язнів, які зараз утримуються в російських в’язницях, 117 є представниками саме кримськотатарського народу.

“Корінні народи, згідно з міжнародним законодавством, мають особливий статус захисту, тому тут необхідно, щоб міжнародна спільнота також підключалася і допомагала Україні захищати їхні права на тимчасово окупованих територіях, оскільки це відповідальність України, а також відповідальність і інших держав, які входять до системи Організації Об’єднаних Націй”, — пояснив Чистіков.

Крім того, за словами заступника постпреда, Меджліс кримськотатарського народу має досвід мирних протестів ще з часів Радянського Союзу. І зараз вони активно використовують ці методи на території тимчасово окупованого Криму.

“Водночас велика кількість політв’язнів з-поміж кримських татар зараз у Криму саме внаслідок того, що Росія вважає одним із основних своїх ворогів, і тримається страх, що під час наближення Збройних сил України саме представники корінних народів братимуть активну участь і допомагатимуть ЗСУ”, — каже він.

Чистіков зазначив, що кількість політв’язнів і людей, яких переслідують на території тимчасово окупованого Криму, значно зросла, і поки що достеменно цифру не можна назвати.

“Оскільки після повномасштабного вторгнення масово вивозяться люди з території так званих новоокупованих частин Запорізької та Херсонської областей, яких за їхню позицію затримували окупаційні війська, вивозили, і вони утримуються зараз у СІЗО на території тимчасово окупованого Криму”, — додав заступник постпреда.

Читайте також: Україна готується до відновлення та підтримання правопорядку у Криму після деокупації — деталі від Костіна

Нагадаємо, раніше Чистіков заявив, що після повномасштабного вторгнення Росії Україна дала сигнал світові про те, що окрім дипломатичних шляхів усе-таки на перший план виходить військовий спосіб повернення Криму, що підтверджує і президент України Володимир Зеленський, і перші особи держави, і військове керівництво. Крім того, активна діяльність України з повернення Криму змінює також стратегію і тактику так званих партнерів РФ. Тепер вони вже переглядають відносини з РФ не в бік їхнього покращення.

Прямий ефір