Повномасштабне вторгнення Росії до України змусило світ змінити погляд і інакше розставити пріоритети — не допустити економічної залежності, а також розвивати оборонний і військовий потенціал. Для світу важлива перемога України, повідомляє FREEДОМ.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що президент РФ Володимир Путін не змінив планів щодо України, тому Росію не можна недооцінювати.
“Українські сили завдали російським військам великих втрат, але водночас ми бачимо, що Росія мобілізувала багато нових солдатів — близько 200 тисяч — і що вони продемонстрували велику готовність терпіти втрати і страждання. Вони старанно працюють, щоб отримати більше боєприпасів. І перш за все, у нас немає ознак того, що президент Путін змінив свої плани в Україні. Тож недооцінювати Росію небезпечно”, — заявив Столтенберг.
Кремль вважав, що воєнні злочини російської армії залишаться непокараними через сильний економічний вплив на Європу та її залежність від російських енергоресурсів. Але Захід зміг злізти з газової голки Росії і протистояти шантажу.
“Приходить розуміння того, що немає жодної можливості вибудувати якісь прагматичні, суто економічні або взаємовигідні відносини з Росією. Путінська Росія — це імперія зла, яка просто хоче воювати, вторгатися, влаштовувати бійню, геноцид, і їй байдуже, де це робити — у Грузії, Україні, будь-яких інших державах світу”, — каже експерт з міжнародної політики Петро Олещук.
Тепер Захід засвоїв помилки і постарається не допустити економічної вразливості з іншими авторитарними країнами.
“Ми не можемо зробити себе настільки залежними від їхніх товарів і продуктів, що це зробить нас уразливими. Ми маємо запобігти експорту технологій до них, які вони потім використовують, щоб загрожувати нам, і нам потрібно посилити контроль над нашою інфраструктурою — від портів і аеропортів до мереж 5G. Ніхто не каже, що ми не повинні торгувати з Китаєм, але важливим є те, що ми робимо це такими способами, які не підривають нашу безпеку”, — зазначив генсек НАТО.
Повномасштабне вторгнення Росії до України змусило багатьох європейських лідерів переглянути військовий потенціал і безпеку своїх країн, а також збільшити оборонні бюджети.
“Нинішня війна, в якій Європа, демократія, підтримують Україну, звичайно, передавала свою зброю, виявилося, що у великій сухопутній війні все це згорає дуже швидко. Тому весь цей комплекс протоколів реагування, які на такі загрози, зокрема гібридні, почали переглядатися від 2014 року. Перегляд узагалі оборонної і безпекової політики в бік відродження Збройних сил теж відбувся, і накопичення озброєнь, і військового виробництва”, — коментує політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
Аналітики впевнені, що демократичним країнам також важливо не допустити перемоги Росії. Адже це потягне за собою крах світового порядку, крах системи міжнародного права і глобальний світовий конфлікт. Щоб не допустити цього, десятки країн зобов’язалися підтримувати Україну всіма можливими способами, зокрема, озброєнням. Так, у січні може відбутися нове засідання групи з безпеки і оборони у форматі “Рамштайн”. Багато хто очікує, що за результатами зустрічі Україна отримає сучасну зброю, яка дасть змогу не тільки відбити атаки російської армії, а й швидше деокупувати українські території.
Читайте також: Росія шокована дуже жорсткою консолідованою позицією цивілізованого світу, — Подоляк про допомогу Німеччини та партнерів Україні
Як повідомлялося раніше, країни НАТО проведуть нові перемовини щодо рівня витрат на оборону. Про це розповів генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг в інтерв’ю агентству DPA. Рішення може бути ухвалено на наступному саміті, який відбудеться влітку у Вільнюсі (Литва). Країни-учасниці НАТО хочуть збільшити оборонний бюджет.