У Росії за рік скоротилася офіційна кількість зареєстрованих робочих мігрантів, за реєстром, який веде держава, на 2 млн осіб. Це приблизно 30%. Ці люди, в основному, зайняті у сфері ЖКГ, у будівництві доріг, в інфраструктурі, в логістиці. За рік ситуація погіршилася, і ця тенденція збережеться. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв.
“Якщо припустити, що буде зима така сама, як торік, або ще будуть сильніші морози і гірші умови, то в рази зросте кількість катастроф, аварій, люди стоятимуть на вулицях, палитимуть вогнища, і це все чекає на країну взимку. ЖКГ — це дуже яскравий індикатор економіки”, — сказав Ширяєв.
Він акцентував, що найбільш соціально гострі питання виходитимуть на поверхню у зв’язку зі скороченнями фінансування, закладеними в бюджет на наступний рік.
На думку економіста, Путін уже змушений залазити в кишені безпосередньо людей, але ще не буде катастрофи.
“Ось виходить у мене якийсь ефір на YouTube, приходять кремлеботи в коментарі і кажуть, мовляв, та що ви всі брешете? Жито колоситься, заводи працюють, зарплати піднімають тощо. Перший момент ознаки катастрофи буде тоді, коли ці кремлеботи стануть виглядати ідіотами вже в коментарях. Коли люди реально відчують, що за вікном дощ і сніг, а не сонечко, як їм кажуть по телевізору”, — зазначив спікер.
Другий етап катастрофи почнеться приблизно в середині наступного року, коли дефіцит бюджету “доконає” Фонд національного добробуту. І підвищення податків, яке було оголошено в РФ торік, не принесе компенсації цій бюджетній дірі, вважає економіст.
“Запозичення на внутрішньому ринку почнуть розкручувати піраміду ДКО (державні короткострокові облігації, — ред.), що ми бачили наприкінці 1990-х у Росії, коли 1998 року трапилася криза і дефолт. Відповідно, зараз уже 17% річних держава платить за своїми запозиченнями. Це вже переддефолтний рівень”, — зазначив Ширяєв.
За його словами, в Росії вперше з 2009 року індекс RGBI, який спеціально розроблений для оцінки ризиків вкладення в державні російські облігації, впав нижче 100.
“Такого не було з приходом кризи 2008 року. І зараз, уперше з 2009 року, в Росії ми бачимо цей показник. Незабаром Росію наздожене криза держборгу. Приблизно те, що було наприкінці 1990-х. І позичати нічого, ні в кого. Вони дають кредити під такі відсотки, що це просто піраміда ДКО, і знову все завалиться за лічені місяці. Податки підвищувати вже не можна, тому що все видоїли з економіки. І почнеться гіперінфляція”, — сказав гість ефіру.
Гіперінфляція — це і є та економічна повномасштабна криза, яка вже стане порядком денним, темою номер один у РФ, вважає економіст.
“Не війна, не щось іще, а просто — що буде з нами завтра. Якщо ціни зростають, щодня переписують цінники, товари зникають, зарплати не платять. Ця криза також залежить від того, що відбуватиметься з ціною на нафту. Собівартість видобутку нафти в Росії у два з половиною рази вища, ніж у Саудівській Аравії. І вона може відкрити крани і опустити ціну нафти до 30 і при цьому бути в прибутку. Росія вже на боці лежатиме в цей момент”, — сказав економіст.
Він не виключає, що в РФ можуть відсторонити главу Центробанку Ельвіру Набіулліну.
“Якщо заарештують Набіулліну або знімуть із посади, почнеться розкрутка інфляції, тому що скажуть, а що це ти підвищувала ставку так довго, а інфляцію не поборола? Ти, напевно, шкідник, український шпигун. І, відповідно, після цього може статися гіперінфляція та економічна криза. Ось коли ці всі фактори разом спрацюють — розбалансування кредитної політики, падіння нафтових цін, у цей момент можна прогнозувати, що трапиться те найгірше — крах для російської економіки”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Збільшення оборонного бюджету РФ на 30% не поліпшить забезпечення армії, — економічний оглядач
Нагадаємо, новим проєктом бюджету Російської Федерації на тлі нарощування військових витрат передбачено скорочення соціальних: з 7,5 трлн руб. до 6,8 трлн руб.