За створення міжнародного спецтрибуналу для Путіна й оточення виступили вже 29 держав — перебіг процесу

Путін і Герасимов. Фото: ТАСС

Російські окупанти розстріляли полоненого українського бійця, відео страти з’явилося в мережі. Де і коли воно було знято — поки невідомо. “Ми знайдемо вбивць”, — пообіцяв президент України Володимир Зеленський. Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав страту полоненого воєнним злочином і ознакою національної нікчемності та слабкості країни-агресора. А генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив про початок розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни. За даними Генеральної прокуратури України, загалом за понад рік повномасштабної війни армія РФ скоїла понад 70 тис. воєнних злочинів, повідомляє FREEДОМ.

Результатом конференції United for Justice, що відбулася у Львові, стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством юстиції США та країнами-членами спільної слідчої групи, яка розслідує воєнні злочини російської армії в Україні. Групу організували Україна, Польща та Литва, пізніше до роботи долучилися Естонія, Латвія, Словаччина, Румунія, Євроюст та Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду. Це ще один крок до створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

“Українські правоохоронці разом із міжнародними партнерами вже розслідують усі ці злочини. Міжнародний кримінальний суд вже працює і має притягнути до відповідальності конкретних винних у геноциді та воєнних злочинах. Однак нам потрібна система комплексна і всеохоплюючий підхід. У січні робота зі створення трибуналуа набрала обертів — Європарламент закликав створити трибунал без найменшого зволікання, Парламенстька Асамблея Ради Європи вкотре проголосувала за створення трибуналу і прямо зазначила, що Міжнародний кримінальний суд не може переслідувати за злочин агресії, мерія Гааги схвалила розміщення трибуналу в місті”, — повідомив Єрмак.

Влітку в Гаазі розпочне роботу Міжнародний центр із розслідування злочину агресії. Орган займеться підготовкою матеріалів, які пізніше стануть обвинувальною базою в спеціальному міжнародному трибуналі.

“Було підписано вже фактично й ініційовано створення інституційного органу, який займатиметься підготовкою матеріалів для цього трибуналу. Це, власне, такий центр, який акумулюватиме факти вчинення злочинів, які розглядатимуться, як доказова база для цього трибуналу. І, власне кажучи, важливість цього заходу (форуму) ще й у тому, що він відбувається напередодні розгляду питання про створення такого трибуналу на майданчику Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй”, — сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

Наступний крок на шляху до покарання вищого військово-політичного керівництва Росії за Генасамблеєю ООН, стверджують експерти. Орган має проголосувати за створення спецтрибуналу та визначити його повноваження.

“Йдеться про притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких злочинів міжнародного гуманітарного права верхівки держави-агресора і, можливо, ухвалюватимуться рішення, які корелюватимуться з ось цими рішеннями. А саме питання виплати компенсацій, питання можливої реквізиції тих же самих грошей, походження яких буде пов’язане з державою-агресором, тобто це вже модальності цього всього процесу”, — пояснив Павліченко.

“Є адвокація створення міжнародного трибуналу для вищого політично-військового керівництва РФ, тому що всі ми розуміємо, що може працювати національна юрисдикція, юрисдикція різних міжнародних організацій, судів, зокрема, Міжнародного кримінального суду. Але все одно це такі глобальні і важкі злочини, де без спеціального трибуналу не обійтися, якщо Україна, якщо світ хочуть дійсно вказати злочинцю на його місце і на логічне відбуття покарання за усе вчинене”, — коментує народна депутатка України Марина Бардіна.

Уже 29 держав виступили за створення міжнародного спецтрибуналу, заявили в Міністерстві закордонних справ України. І кількість прихильників цієї ідеї зростає.

Читайте також: Спецтрибунал для Путіна: як довго до Гааги і репарацій — шлях описав Лисянський

Прямий ефір