У російському уряді відбулися несподівані зміни. Попри те, що список міністрів майже не оновився, росіян здивувала особа нового міністра оборони. Володимир Путін після незаконної “інавгурації” позбавив свого друга Сергія Шойгу посади міністра оборони. Його місце посяде економіст Андрій Бєлоусов.
Рокіровка із сюрпризом
Сергія Шойгу перевели в секретарі Ради безпеки Росії. Його місце посяде економіст Андрій Бєлоусов, а нову посаду для вже ексголови Радбезу Миколи Патрушева в Кремлі обіцяють назвати “протягом найближчих кількох днів”.
Запропонований Путіним на посаду міністра оборони 65-річний Бєлоусов до відставки Кабінету міністрів РФ обіймав посаду першого віцепрем’єра. До цього був міністром економічного розвитку, помічником президента Росії з економічних питань. З 2022-го перебуває під міжнародними санкціями всіх країн Євросоюзу, США та низки інших держав. Крім того, у 2015-2017 роках Бєлоусов був головою Ради директорів “Роснефти”, а з березня 2020-го є головою ради директорів ВАТ “Российские железные дороги”.
Ексміністр Шойгу на посаді секретаря Радбезу одночасно буде заступником Путіна у Військово-промисловій комісії, а також очолить Федеральну службу з військово-технічного співробітництва (ФСВТС).
Що стосується звільненого з посади секретаря Радбезу Патрушева, то його звільнено з формулюванням “у зв’язку з переходом на іншу роботу”.
За даними американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War), російський диктатор змінює керівників, щоб посилити підготовку до затяжної війни і, можливо, до майбутньої конфронтації з НАТО.
На думку експертів, Бєлоусов готовий очолити Міноборони РФ. Цьому посприяло його десятирічне перебування на посаді міністра економіки та участь в управлінні вітчизняними проєктами в галузі ОПК і безпілотників.
Військовий експерт, полковник запасу Служби безпеки України (СБУ) Михайло Притула раніше заявив, що Шойгу почав дуже сильно зміцнюватися і становить загрозу і для інших гілок влади та самого президента РФ Володимира Путіна.
Ще один важливий фактор, про який не забувають експерти, це нещодавнє затримання найближчого соратника міністра оборони РФ Тимура Іванова. Офіційна причина арешту — корупція. Однак російські ЗМІ, посилаючись на власні джерела, не виключають, що Іванов “завинив” перед Путіним набагато серйозніше. Може йтися про шпигунство.
Російський політичний аналітик, головний редактор порталу After Empire Ольга Курносова вважає, що для Путіна було важливо влаштувати “показову прочуханку” військовому чиновнику. З одного боку — це було зроблено, щоб показати, що він бореться з корупцією. А з іншого — залякати політичні еліти країни.
До того ж вона ставить питання — чи не є ця перестановка і серйозним ослабленням самого клану Патрушева.
“Поки не проглядається місце, куди його могли б запхати. Це виглядає як різке ослаблення Миколи Патрушева. Адже на засіданні Радбезу РФ саме він говорив Путіну: даймо американцям ще кілька днів. І, можливо, Путін запам’ятав ці заперечення”, — сказала Курносова в ефірі телеканала FREEДОМ.
Коментарі експертів
Про що ще можуть свідчити такі кадрові перестановки в російському уряді? Чим насправді займатиметься Андрій Бєлоусов на посаді міністра оборони РФ? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали відповіді:
- Ольга Івшина, кореспондент ВВС;
- Ігор Ліпсіц, російський економіст, доктор економічних наук, професор;
- Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень;
- Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”.
ОЛЬГА ІВШИНА: Цивільний менеджер на чолі Міноборони — це несподіванка для Росії
— Відставка Шойгу — все-таки несподіванка. Несподіванка, що це відбувається в неділю ввечері. Несподіванка, загалом, що змінює його людина без досвіду військової служби, без досвіду роботи у військовому відомстві… Мабуть, Росія слідує тенденції, яка популярна в багатьох західних країнах, коли міністерство оборони очолює людина не військового бекграунду, а цивільний менеджер, який добре розбирається саме в економіці.
Путін дуже консервативний і дуже цінує особисту відданість. Звичайно, Шойгу особисто відданий Путіну. А ще, якщо трапляються якісь провали, за цим майже ніколи не слідує відставка в уряді Путіна і в колах його наближених. Початок російського вторгнення в Україну багато хто бачив як величезний провал, зокрема й Шойгу. Але, як ми бачили тоді, відставки не було. Заарештовано заступника міністра оборони Тимура Іванова.
Дотримуючись звичайної логіки Путіна, всі думали, що це по Шойгу не вдарить. Але зараз ми бачимо, що, можливо, Путін вирішив навести лад у військовому відомстві саме в плані витрат.
Зараз на оборону, а точніше на напад, у Росії витрачається 6% ВВП. Це гігантська цифра, це величезні гроші, і це гроші, які йдуть із російського бюджету в момент, коли зовні російська економіка має непоганий вигляд, але фахівці кажуть, що складнощі, шорсткості набираються. Поступово проблем для російської економіки буде все більше і більше. Тому зараз, дійсно, якщо Путін хоче продовжувати вторгнення, продовжувати нарощувати оберти в плані військового виробництва, йому, звичайно, потрібен хоча б якийсь порядок у військовому відомстві.
Щоденне керівництво вторгненням не змінюється, не йде з рук військових. Змінюється тільки верхівка, можливо, якраз для того, щоб наростити ефективність російської військової машини.
ІГОР ЛІПСІЦ: Рішення Путіна нагадує кадрові перестановки часів СРСР
— Історії з призначенням Бєлоусова мене сильно вразили. Я добре знаю Бєлоусова, у нас давнє знайомство. Він — економіст, абсолютно цивільна людина, яка не має жодного стосунку до армії і абсолютно не володіє якимись стратегічними компетенціями. Це означатиме, що, мабуть, основним завданням держави стане нарощування військового виробництва.
Спочатку посадили до в’язниці заступника міністра, який відповідав за все військове будівництво. Тепер на місце військового призначають абсолютно цивільну людину. Це, на мій погляд, дещо істерична карусель. Вона дуже нагадує мені Радянський Союз, коли людину призначали то міністром культури, то міністром сільського господарства. Від цього руйнувалося все.
Це означає, що ситуація з військовим виробництвом, з виготовленням військової техніки, без якої російська армія не може воювати, мабуть, дуже погана. І Бєлоусова якраз кидають на вирішення, мабуть, проблеми максимально швидкого нарощування виробництва зброї. Більше він нічого зробити не може. Стратегічних знань у тому, як вести військові кампанії, у нього просто нуль. Це разюче дивні призначення.
Російська військова промисловість рости не може, вона вперлася в стінку потужностей, і вона далі більше не може забезпечити масштаб виробництва зброї. Потрібно її розвивати. Це завдання, загалом, і може вирішувати “цивільний” міністр оборони.
Зазвичай коней на переправі не міняють, а тут міністра оборони Сергія Шойгу поміняли під час війни. Це означає, що міністр провалився повністю. Не виконав дану обіцянку Путіну — домогтися великих перемог на полі бою. До речі, ще на початку його призначення на пост у них із Путіним була розмова про те, що якщо він не доб’ється якихось результатів у війні, його знімуть.
ІВАН УС: Росії доводиться покладатися на власні сили у війні проти України — це вплинуло на кадри
— Насамперед хочуть посилити держкорпорацію “Ростех”. Якщо Китай не постачатиме товари, то “Ростех” повинен давати Росії необхідне озброєння. І потрібен економіст на чолі цього відомства — людина, яка відповідатиме за компонент.
Під час війни міністр оборони не відіграє такої ролі, як глава Генштабу. А на чолі міністерства оборони зараз має бути людина, яка організовує процес виробництва саме озброєнь. І в цьому плані Бєлоусов, напевно, куди більше підходить, ніж Шойгу.
Росія розуміє, що зараз економічний компонент може, навіть важливіший, ніж безпосередньо військовий. Організацією оборонного замовлення повинні займатися економісти, тому що військові не можуть впоратися, як показує досвід двох із гаком років повномасштабної війни, яку веде Росія.
Якщо у них не буде налагоджено процес виробництва зброї, а поки що ситуація така, що убуває зброї більше, ніж прибуває, то в кінцевому підсумку Росія програє війну. Адже союзники України — це основні економіки у світі. А Росії Китай не збирається сильно допомагати і, відповідно, росіянам треба думати, як справлятися самостійно.
ЄВГЕН ДИКИЙ: Шойгу змінили через неправильне забезпечення ресурсами
— Попри те, що Росія поки що в наступі, це не означає, що у неї все добре. Росіяни, судячи з усього, дуже незадоволені тим, як розвивається їхній наступ. Вони вже нервують. А коли в Кремлі нервують, у них зазвичай перша реакція — знайти крайнього і кого-небудь поміняти.
Вважають, мабуть, що з суто військового погляду все робиться правильно, а ось забезпечення для цих дій — недостатнє. Адже, по суті, є “поділ праці”: начальник Генштабу визначає, хто, де, як буде наступати або відступати, а міністр оборони повинен йому для цього забезпечити потрібні ресурси.
Те, що залишають Герасимова, а знімають Шойгу — показник, що вони, мабуть, вважають, що військова стратегія — цілком правильна, а ресурси під цю стратегію їм міністр не забезпечив.
Я думаю, що російська промисловість і взагалі російська державна система вийшла вже на свій максимум можливостей. Вони розгойдалися за ці півтора року, але вперлися у свій реальний максимум можливостей. А виявляється, що потрібно набагато більше. Виявляється, що під ті завдання, які вони собі поставили, цього дуже не вистачає.
Читайте також: Керівництво ФСБ мріє прибрати Шойгу, — Гудков