У Міноборони Росії 13 вересня не дорахувалися великого десантного корабля і підводного човна. Їх було знищено під час української атаки на судноремонтний завод у Севастополі. А двома днями раніше українські спецпризначенці відбили у росіян 4 бурові установки, розташовані в Чорному морі поблизу анексованого Росією Криму, повідомляє FREEДОМ.
Надводні дрони, повітряні безпілотники й крилаті ракети вночі 13 вересня атакували Севастопольський судноремонтний завод —це підтверджують супутникові знімки. Демілітаризації зазнали дизель-електричний підводний човен “Ростов-на-Дону” і великий десантний корабель “Мінськ”. Останній, за даними аналітиків проєкту Oryx, відновленню не підлягає.
“Візуальне підтвердження тепер вказує на те, що десантний корабель класу Ropucha “Мінськ” був знищений, а не просто пошкоджений”, — повідомив проєкт Oryx у Х (Twitter).
У Повітряних силах України побічно вказали на свою причетність до атаки на російські об’єкти в Криму. Так, командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук опублікував фото з охопленого вогнем судноремонтного заводу і подякував Повітряним силам за бойову роботу. Він також натякнув, що удар було завдано ракетами Storm Shadow.
“А поки окупантів “штормить” і вони досі оговтуються від нічного “хлопка” в Севастополі, подякую пілотам Повітряних сил Збройних сил України за відмінну бойову роботу! Далі буде”, — написав Олещук у Telegram.
“У Чорноморському флоті Росії ще є над чим попрацювати, я маю на увазі зі знищення. Ще залишилося п’ять підводних човнів, наприклад, один тільки пошкоджений. Якщо говорити про фрегати, то номінально у них ще є фрегати проєкту 11356 з “Калібрами”, є у них ракетні кораблі нових проєктів, які якраз оснащені “Калібрами”. Тобто тут у нас ще непочатий край роботи. Рано ще списувати Чорноморський флот”, — сказав директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.
Україна нарощує свою присутність в акваторії Чорного моря. Так, 12 вересня в українській розвідці відзвітували про проведення операції, під час якої вдалося повернути під український контроль “вишки Бойка” — чотири бурові газо- і нафтовидобувні платформи, захоплені Росією ще 2014 року.
“Морські бурові платформи — власність України, захоплена російськими окупантами у 2014 році. Україна завжди повертає своє майно. Встановлення контролю над буровими платформами біля самого Кримського узбережжя свідчить про розширення операційного простору Сил оборони України в Чорному морі та наближає час звільнення Криму”, — ідеться в повідомленні Центру стратегічних комунікацій.
Крім того, під час цієї операції спецпризначенці здобули цінні трофеї на самих вишках. Зокрема, запас вертолітних боєприпасів типу некерованих авіаційних ракет. Ще цінніша знахідка — РЛС “Нева”, яка може відстежувати рух суден у Чорному морі. Тепер вона допомагає Україні.
“Платформи мають цінні ресурси вуглеводнів. Однак, як і острів Зміїний на заході, вони також можуть використовуватися як передові бази розгортання, місця для посадки гелікоптерів і розміщення ракетних систем великої дальності”, — ідеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.
“Наші союзники по НАТО фактично досі не можуть визначити, як же їм діяти. І тільки Україна знищує ракетний крейсер “Москва”, деокупує острів Зміїний, зараз деокупувала бурові установки “вишки Бойка” та завдає удари по окупованому Криму вперше після Другої світової війни, знищуючи російські військові кораблі. Під час холодної війни ані Сполучені Штати, ані інші країни на це не наважилися”, — сказав Самусь.
Експерти зазначають, що попри поступове повернення Україною контролю над Чорноморським регіоном, говорити про домінування над Росією в його акваторії поки що зарано. Для цього, перш за все, українським Збройним силам потрібно більше авіації, далекобійних ракет і, звичайно, потрібен сам флот. Однак, за словами аналітиків, наявних сил і засобів достатньо для виконання бойових завдань.
Читайте також: РФ поки що зберігає домінування в Чорному морі: як протидіють Сили оборони України, розповів Риженко