З’являється можливість розширення коаліції миру на підтримку України, — Фесенко про зустріч у Саудівській Аравії

Володимир Фесенко. Фото: uatv.ua

У зустрічі в Саудівській Аравії щодо формули миру президента України Володимира Зеленського беруть участь політичні радники лідерів близько 40 країн. Показово, що в заході представлені дуже впливові країни глобального Півдня. Про це сьогодні, 5 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.

Він нагадав, що погодився взяти участь у зустрічі і Китай, що теж дуже важливо і підіймає статус цього заходу.

“Щодо участі наслідного принца, я думаю, що в тій чи іншій формі він про себе заявить, і з ним будуть зустрічі як мінімум низки представників делегацій. Але, безсумнівно, це відповідає інтересам Саудівської Аравії, підвищує її міжнародний авторитет, її вплив, і показує, що Саудівська Аравія хоче впливати на поліпшення міжнародних відносин. Зокрема, вона зацікавлена у припиненні війни Росії проти України. Це дуже важливий момент, тому що це дуже впливова країна і в арабському, і в мусульманському світах, на Близькому Сході”, — сказав політолог.

За словами Фесенка, для України ця зустріч важлива за низкою аспектів.

“По-перше, Україна — одна з ініціаторів цього перемовного процесу. Адже ця зустріч — продовження перемовин, які почалися 24 червня в Копенгагені. Тоді було менше країн, але ініціатива перемовин з країнами глобального Півдня належала країнам “Великої сімки” та Україні. І тоді в Копенгагені, зараз у Саудівській Аравії, обговорюватимуть формулу заходів президента Зелінського, до того ж детально за окремими напрямами”, — каже він.

Політолог пояснює, що, по суті, конференція спрямована не тільки для того, щоб знайти на перспективу варіанти можливості для встановлення миру в Україні.

“Це, зокрема, про забезпечення глобальної безпеки, а формула миру Зеленського, зокрема, і про те, як забезпечити глобальну продовольчу, енергетичну, екологічну, ядерну безпеку. І про це домовлятимуться якраз у Джидді. І практичною предметною метою України є через ці конференції вийти на Глобальний саміт миру. Це ще одна ініціатива нашого президента і триває практична підготовка. І якщо раптом вдасться домовитися, такі шанси є, то, можливо, зустріч на вищому рівні відбудеться вже в Нью-Йорку на полях Генеральної Асамблеї ООН, куди з’їжджаються лідери різних країн світу. Або дещо пізніше. На мій погляд, дата не настільки важлива. Важливий результат. Те, що на ініціативу України і наших партнерів відгукнулася така велика кількість впливових країн глобального Півдня. Тому підготовка Глобального саміту миру для того, щоб уже розв’язувати проблеми війни і миру на вищому рівні, а не тільки на рівні політичних радників, — це перше, до чого ми прагнемо”, — розповів Фесенко.

Друге — розширення числа партнерів України.

“Так, ми розуміємо, що не станеться якогось дива і країни глобального Півдня не перейдуть на наш бік і не стануть засуджувати Росію. Але їхній інтерес до миру, до припинення хаосу зовнішньополітичного, який творить Росія, дуже помітний. І те, що Китай приєднався, — це дуже важливо. Як правильно сказав наш міністр закордонних справ Кулеба, це — прорив. Таким чином, з’являється можливість розширення широкої коаліції світу на підтримку України. Так, це буде часткова підтримка не за всіма позиціями, тому що ці країни зберігатимуть свої контакти і з Росією. Але, що дуже важливо, з високою ймовірністю після цієї зустрічі, може бути дещо пізніше, але вони спільно можуть посилити тиск на Росію, зокрема, щоб не було застосування ядерної зброї, щоб було відновлено зернову угоду тощо. І, звичайно, зміцнення підтримки України”, — сказав політолог.

Він наголосив, важливо, що Україна розширює коло своїх партнерів, особливо серед країн глобального Півдня, де до недавнього часу Росія явно домінувала.

“А зараз ми цю ситуацію, цей розклад сил змінюємо. І ініціатива зараз на боці України і на боці наших партнерів. Я думаю, і Китай погодився брати участь у цій зустрічі, тому що вони зрозуміли — дедалі більше країн глобального Півдня хочуть активніше просувати свої мирні ініціативи і братимуть участь у цій зустрічі. І Китай зрозумів, що не можна залишатися осторонь. І теж мета цієї зустрічі — зістикування, узгодження різних мирних планів, зокрема, з боку країн Латинської Америки. Бразилія пропонувала свої мирні пропозиції, Саудівська Аравія в Азії, Туреччина, низка африканських країн, Китай. Треба зістикувати ці мирні плани і зістикувати, зокрема й насамперед, з українською позицією — з формулою миру президента Зеленського”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Те, що Росії немає на зустрічі в Джидді, впливатиме на подальший перебіг перемовин, — Фесенко

Нагадаємо, сьогодні, 5 серпня, відбувся перший день роботи саміту в Джидді. Радники з національної безпеки та політичні директори зібралися у другому за величиною місті Саудівської Аравії, щоб обговорити ключові принципи миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського. Перша така зустріч відбулася 24 червня, і тепер кількість учасників зросла з 15 до майже 40. Серед них — представники країн Заходу, Азії, Африки, Близького Сходу та Латинської Америки.

Прямий ефір