З маленьких українців роблять “росіян” — аспекти незаконних депортацій (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

13-й санкційний пакет Євросоюзу містить обмеження щодо росіян та білорусів, причетних до незаконної депортації українських дітей. Як зазначає видання The Guardian, у списку також міститься інформація про ідеологічну обробку та моральний тиск на маленьких українців. Йдеться про незліченні зустрічі з російськими окупантами, пропагандистські лекції, навчання дітей бойової підготовки та управлінню дронами, повідомляє FREEДОМ.

Ще 11 дітей удалося повернути Україні. Шість дівчаток та п’ятьох хлопчиків вивезли з Росії та тимчасово окупованих українських територій. Найменшій дитині — 2 роки, найстаршій — 16.

“На жаль, доля дітей трагічна — вони змушені були пережити окупацію рідних міст, бомбардування та поранення, смерть рідних. Деяких Росія примусово паспортизувала і навіть знайшла їм “опікунів”, — повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

За даними Офісу омбудсмена, за 2 роки повномасштабної війни Росії проти України вдалося повернути понад 500 незаконно переміщених російськими окупантами дітей. Майже 400 із них — з території країни-агресора. Однак за умов, коли Київ знає імена більш ніж 19,5 тис. маленьких українців, депортованих Росією, такі темпи їхнього повернення критично низькі.

“Ми знаємо поіменно майже 20 тис. депортованих дітей. І це, певно, лише частина більшої кількості — реально могли бути депортовані сотні тисяч дітей. Дітей, яких Росія відмовляється повертати до рідних та на батьківщину. Дітей, яких навчають ненавидіти свободу”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Росіяни морально ламають українських дітей: намагаються змусити любити Путіна та Росію, русифікують та налаштовують проти рідної країни. Маленьких українців відправляють до російських молодіжних мілітарних організацій. Росіяни створюють спеціальні проєкти, в яких під прикриттям оздоровлення чи позашкільного навчання українським дітям нав’язують антиукраїнську та антизахідну пропаганду. Один із них — “Університетські зміни”, в рамках якого підлітків з окупованих Російською Федерацією українських територій переміщують до російських вишів. А там проводять так звані патріотичні лекції та агітують не повертатися додому.

“7 липня 2022 року про “неймовірний ефект”, здійснений на дітей у контексті “формування російської ідентичності” (де-факто, стирання української ідентичності та нав’язування російської), доповіли особисто президентові Росії Путіну вже після проведення першої університетської зміни. Проєкт продовжує діяти. І за два роки функціонування програми “Університетські зміни” було вивезено 10 611 дітей у 2022 році та 10 700 дітей — у 2023 році з тимчасово окупованих частин Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей”, — йдеться у звіті Центру цивільної освіти “Альменда”.

Про стирання ідентичності українських дітей у РФ говорить і засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.

“Буквально минулого тижня ми привезли 65-ту дитину-сироту з Підмосков’я. З проукраїнської дитини, яка на початку війни дуже активно висловлювала свою громадянську українську позицію, вони зробили російську з промитим мозком, яка виправдовує дії росіян, яка наслухалася російської пропаганди”, — коментує засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.

Ні міжнародний розголос, ні ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом, ні резолюція ПАРЄ, де депортація дітей названа воєнним злочином і злочином проти людяності, не зупинили Росію. Лише минулої осені з тимчасово окупованих російською армією територій вивезли близько 10 тис. українських дітей, нібито “на оздоровлення”, повідомили у Центрі національного спротиву. Але ані оздоровлення, ані опіка, ані захист не є підставами для примусової депортації.

Читайте також: Путінський режим вважає, що діти мають рости в усвідомленні, що Росія й далі воюватиме, і готові стати “гарматним м’ясом”, — Скоркін

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір