Європейський Союз не зможе розвивати нормальні відносини з Китаєм, якщо Пекін не використає свій вплив на Москву. Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Цього тижня Європарламент обговорював майбутні взаємовідносини з Пекіном, повідомляє FREEДОМ.
Протягом останнього місяця до Китаю з офіційними візитами приїжджало багато європейських лідерів. Серед них — прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес, президент Франції Еммануель Макрон, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. Але питання у всіх одне — чи зможе глава КНР Сі Цзіньпін вплинути на президента РФ Володимира Путіна, щоб той вивів російські війська з України? Також ЄС побоюється, що Китай може почати постачати зброю до Росії.
“Ми розраховуємо на те, що Китай не буде прямо або побічно постачати будь-яку зброю Росії, оскільки всі ми знаємо, що постачання зброї агресору стануть порушенням норм міжнародного права і серйозно зашкодять нашим відносинам”, — заявила фон дер Ляєн.
Водночас європейські лідери наголошували на важливості подальшого економічного співробітництва з Пекіном. За даними Євростату, торік Китай був найбільшим джерелом імпорту ЄС і третім за величиною покупцем європейських товарів. За інформацією Foreign Policy, президент Франції привіз із собою до Китаю бізнес-делегацію з 50 осіб.
“…Також був присутній колишній прем’єр-міністр Жан-П’єр Раффарен, який є французьким еквівалентом Герхарда Шредера, що продався російським і китайським інтересам. Це не що інше, як сигнал про те, що через підтримку війни Росії проти України, відносини ЄС і Китаю більше не є звичною справою”, — йдеться в публікації видання Foreign Policy.
Захід прагне запобігти подальшому зближенню Китаю та Росії.
“Міцного миру можна досягти тільки за умови поваги до українського народу, який зазнає нападу Росії. Це європейська архітектура безпеки, яка потребує стабільності в майбутньому. А це неможливо, якщо європейські країни окуповані. Як це відбувається тепер в Україні”, — сказав Макрон.
Позиція Китаю в цьому питанні залишається двоїстою. Щонайменше, публічно. Глава КНР повторив фрази про повагу до суверенітету всіх країн і необхідність уникати будь-яких дій, які призведуть до нових людських жертв. Єдина тема, де КНР категоричний, — ядерна зброя.
“Ми закликаємо всі сторони не застосовувати ядерну зброю і не вести ядерну війну. За жодних обставин не допускати застосування біологічної та хімічної зброї. Протистояти збройному нападу на цивільні ядерні об’єкти, такі як атомні електростанції”, — заявив Сі.
Подальша стратегія відносин ЄС і Китаю стала одним із головних питань пленарного засідання Європарламенту.
“Наші відносини з Китаєм не можуть розвиватися нормально, якщо Китай не використає свій вплив на Росію, щоб змусити її вивести війська з України та припинити війну”, — наголосив Боррель.
Проте в ЄС дедалі частіше обговорюється питання про те, як зменшити економічну залежність від Пекіна, заявила президентка Єврокомісії під час виступу перед членами Європарламенту. За її словами, з огляду на те, що Китай змінює свою зовнішню політику, Європа повинна адаптуватися і прагнути до балансу.
Читайте також: Про що може свідчити візит міністра оборони Китаю до Москви — думка експерта з міжнародних відносин
Нагадаємо, за словами кандидата політичних наук, експерта-міжнародника Станіслава Желіховського, Китаю вказали, що якщо він не зробить кроків, які допоможуть закінчити війну РФ проти України, розраховувати на збереження добрих відносин з ЄС він не може.