Російські агентурні мережі у Європі, зокрема у Німеччині, створювалися десятиліттями. Ще з радянських часів. Після початку повномасштабної війни РФ проти України у ФРН вдалося нейтралізувати приблизно третину агентурної мережі, насамперед резидентуру у посольствах та консульствах. Але загалом, щоб ефективно протистояти російським спецслужбам, Європа та США мають консолідувати зусилля. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 4 березня, висловив український державний діяч, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генерал армії України Микола Маломуж.
На його думку, спільними зусиллями мають бути розкриті плани та методи російської розвідки.
“Насамперед надіслати інформаційне повідомлення і суспільству, і країнам-партнерам щодо конкретних планів. Тут можна консолідувати інформаційні ресурси ЦРУ, ФБР, Мі6, БНД, Франції, України та інших розвідок світу. Легалізувати всі дії Росії на території Німеччини та інших територіях, яка стратегія, які конкретні елементи вони використовують у будь-якій сфері: політичній, економічній, військовій… Розкрити плани! Це найстрашніше для розвідок. Вони тоді губляться, вони втрачають можливості”, — коментує Маломуж.
Другою складовою протидії російській розвідці він вважає спільну діяльність спецслужб. Тим більше, як зазначає Маломуж, спецслужби вже мають подібний досвід у протидії міжнародному тероризму.
“І третя складова — це не заспокоюватись, як німецькі спецслужби, які довго спочивали на лаврах. Зараз вони усвідомили, що поки вони спали, здебільшого Росія потужно працювала. Тому зараз потрібна системна контррозвідка, заходи в усіх сферах: провести аналіз в уряді, у військових, розвідувальних, політичних, сімейних форматах. Контррозвідка спільно з розвідкою має провести аналіз, хто звідки з’явився, які організації створювали, хто кого лобіював, хто був симпатиком Росії та де хто проник, якими каналами, особливо в закриті системи: чи уряду, чи оборонні, чи спецслужб, чи технологічні. Тому що саме ці об’єкти є основними для проникнення розвідки”, — коментує генерал.
На його думку, на контррозвідку Німеччини чекає величезна робота з очищення від агентури та попередження російських операцій, а цивілізований світ — серйозна інформаційна робота.
“На інформаційному рівні — це велика інформаційна робота і державних, і недержавних ресурсів, часто з координацією і спецслужб, і ефективних інформаційних центрів, і кореспондентів, які розуміють складову. Це симбіоз і держави, і спецслужб, і приватного сектору в інформаційній сфері, який має дати потужну відсіч. І консолідувати й німецьке суспільство, й, звісно, партнерів разом із нами”, — сказав Микола Маломуж.
Нагадаємо, Кремль оприлюднив перехоплену телефонну розмову німецьких офіцерів, в якій обговорювалося можливе постачання ракет Taurus Україні та завдання удару по Кримському мосту. Як заявив в ефірі FREEДОМ ексголова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж, “прослуховування” німецьких військових чи чиновників — це рутинна робота Федеральної служби безпеки та Служби зовнішньої розвідки Росії. Набагато важливішим є питання: навіщо записи були легалізовані Москвою. На думку Маломужа, ціль — дестабілізація Німеччини.