Європа в короткостроковій перспективі об’єктивно не може відмовитися від співпраці з компаніями, що входять до “Росатому”. Але може поставити хрест на розвитку співробітництва, участі цих компаній у різних міжнародних організаціях, а також вводити персональні санкції проти функціонерів концерну. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
Він зазначив, що Україні знадобилося понад 10 років, щоб почати замінювати російські паливні збірки для атомних реакторів на збірки Westinghouse. Цей шлях не можна пройти швидше.
“Тому за рік-два відмовитися від російського палива, яке використовується на атомних електростанціях, що працюють у Східній Європі, неможливо. Це насамперед буде небезпечно з погляду забезпечення безпеки. І, звичайно, на це ніхто з національних урядів держав, у яких розташовані атомні реактори ще радянського виробництва, не піде. Ті самі французи на це не підуть, тому що займаються насамперед розвитком власної енергетики й забезпечують [збірками] насамперед власні атомні електростанції”, — пояснює гість ефіру.
Водночас Рябцев наголошує: це не означає, що Європейський Союз не може вдаватися до дій, спрямованих на припинення подальшої співпраці з концерном “Росатом”.
“Припинення підписання будь-яких угод на майбутнє, продовження чинних угод та участі російських компаній та представників російських компаній, пов’язаних з атомною галуззю, у всіляких комісіях, міжнародних організаціях. Щобільше, [необхідна] заборона російським представникам у міжнародних організаціях обговорювати будь-які питання, пов’язані з українською атомною галуззю, з функціонуванням українських атомних електростанцій. Так, зараз об’єктивно відмовитися від послуг компаній, що входять до “Росатому”, Європа не в змозі. Однак поставити хрест на розвитку співробітництва та припинити цю співпрацю в середньостроковій перспективі цілком можливо”, — вважає експерт енергетичного ринку.
Як зазначає Рябцев, будь-які обмеження розпочинаються з першого кроку, і завдання Європейського Союзу цей крок зробити. Зокрема щодо функціонерів “Росатому”, “що вдають фахівців на Запорізькій АЕС”.
“Чим більше персональних санкцій буде введено проти функціонерів “Росатому”, що вдають там фахівців, тим успішнішою буде подальша робота щодо введення та розширення санкцій проти керівництва самого “Росатому”, яке, на мій погляд, має брати участь у всіх засіданнях, у тому числі й МАГАТЕ, виключно онлайн. Тобто, перебуваючи у своїх бункерах десь під Москвою, у Барвісі чи де вони там перебувають. Особисті контакти з будь-якими представниками російської атомної сфери необхідно якнайшвидше припинити. Це цілком під силу як такій організації, що називається МАГАТЕ, так і тим представникам Європейського Союзу, Британської Співдружності, Сполучених Штатів Америки, які приєдналися до санкцій проти Російської Федерації після її повномасштабного вторгнення в Україну”, — підкреслив Геннадій Рябцев.
Читайте також: Санкції проти російського енергетичного сектора спричиняють внутрішню кризу — подробиці (ВІДЕО)
Раніше експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев зауважив, що у Європейському Союзі нині реалізуються заходи щодо енергетичної безпеки, які були заплановані на початок 2000-х років, але не були здійснені через прагнення до фінансової вигоди.