Після закриття Фінляндією кордону з Росією в Естонії відзначили зростання руху через пункти пропуску на кордоні з федерацією. За даними естонської прикордонної служби, на територію країни вже намагалася проникнути група нелегальних мігрантів із Росії. У Таллінні заявили, що також готові закрити кордон, якщо потік нелегалів збільшиться, передає FREEДОМ.
“Ми маємо справу з гібридною атакою, і закриття фінських прикордонних пунктів, безумовно, на нас впливає. Вже зараз кількість перетинів через естонсько-російський кордон зросла з 4 тисяч до 5 тисяч”, — заявив в ефірі телерадіокомпанії ERR начальник відділу прикордонного контролю Естонії Еве Калмус.
28 листопада 2023 року фінський уряд ухвалив рішення про закриття всіх пунктів пропуску на кордоні з федерацією на два тижні. Працює лише пропускний пункт на залізниці — для вантажного сполучення. Фінляндія пішла на такий крок через різке збільшення потоку нелегальних мігрантів із території Росії. За даними фінських прикордонників, у листопаді з федерації до Фінляндії намагалися потрапити майже 900 нелегалів — переважно з Ємену, Сомалі, Сирії та Іраку.
“Росія не лише пропускає через кордон мігрантів чи громадян третіх країн без дійсних документів, а й мобілізує людей для доступу до Фінляндії та Євросоюзу через цей маршрут. Ми вважаємо це гібридною атакою з боку Росії і відреагували відповідним чином… Ми прийняли рішення закрити весь кордон, усі прикордонні пункти у напрямку Росії, щоб рішуче заявити, що ми не можемо миритися з цим явищем”, — заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.
Німеччина ухвалила рішення про закриття Генконсульства у Калінінграді з 30 листопада 2023 року.
“Тепер консульські та паспортні питання в окрузі Генерального консульства в Калінінграді вирішує Генеральне консульству у Санкт-Петербурзі, а оформленням віз займається виключно візовий відділ посольства в Москві”, — з повідомлення на сайті Генерального консульства Німеччини.
У квітні 2023 року Берлін оголосив персонами нон грата понад 20 російських дипломатів. У травні Міністерство закордонних справ ФРН анонсувало закриття чотирьох із п’яти Генконсульств Росії в Німеччині, а також трьох із чотирьох своїх представництв у федерації. Слідом за Німеччиною інші країни ЄС вислали російських дипломатів. А 30 листопада Болгарія відмовилася пропустити літак міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Він летів до Північної Македонії на щорічну зустріч ОБСЄ на рівні голів дипломатичних відомств. У результаті довелося летіти в Скоп’є через Грецію. Справа в тому, що на борту, окрім Лаврова, була присутня представниця російського МЗС Марія Захарова. У Міністерстві закордонних справ Болгарії наголосили, що російські дипломати перебувають під санкціями ЄС.
“Той факт, що пан Лавров може поїхати, пояснюється спеціально наданими йому винятками для участі у дводенному форумі”, — заявила Марія Габріель, міністерка закордонних справ Болгарії, у коментарі агентству Bloomberg.
За словами глави європейської дипломатії Жозепа Борреля, участь міністра закордонних справ Росії у зустрічі ОБСЄ — це можливість ще раз донести до Москви позицію Європи, яка засуджує війну Росії проти України.
Читайте також: Для чого Росія використовує міжнародні майданчики, пояснив Левченко