Президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн за підсумками 23-го саміту Україна – ЄС у Києві схвалили заяву.
Про це пише UA із посиланням на ОП.
Так, ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах.
Сторони визнали європейські прагнення України та привітали її європейський вибір, як це закріплено в Угоді про асоціацію.
“Ми визнали поточні досягнення та важливість подальшого зміцнення Східного партнерства на основі спільних цінностей та принципів диференціації, інклюзивності та спільної власності, а також у цьому зв’язку пригадали декларацію саміту Східного партнерства 2017-го року. З нетерпінням очікуємо на шостий саміт Східного партнерства у 2021-му році, який має затвердити амбітні довгострокові цілі та нову генерацію пріоритетів на період після 2020-го року”, – йдеться в документі.
Також зазначається, що пакет допомоги обсягом 190 мільйонів євро та програма макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 мільярда євро, які ЄС мобілізував для України з метою подолання пандемії COVID-19 та її соціально-економічних наслідків, значно перевищують обсяги допомоги від ЄС будь-якому іншому партнерові.
Окрім цього, відзначено значний прогрес, досягнутий Україною у процесі реформування. Сторони вітають історичне відкриття ринку сільськогосподарських земель у країні.
“Ми знову підтвердили, що всебічне та послідовне впровадження судової реформи залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України та її майбутнього успіху. У цьому контексті ми привітали ухвалення змін до законів України “Про Вищу раду правосуддя” та “Про судоустрій і статус суддів”, які мають вирішальне значення для відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Ми наголосили на необхідності швидкого впровадження цих реформ та реформи Конституційного Суду”, – йдеться у заяві.
Сторони акцентували на важливості реформи сектору безпеки, зокрема ухвалення закону про Службу безпеки України.
Також вітається проведення першого кібердіалогу між Україною та ЄС 3-го червня 2021-го року, успішне застосування безвізового режиму для громадян України.
“Ми привітали виконання умов надзвичайної Програми макрофінансової допомоги ЄС для України та взяли до відома рішення про виділення другого траншу обсягом 600 млн євро. Ми наголошуємо на важливості продовження відповідних реформ. Ми підтвердили важливість підтримки макроекономічної стабільності України та дотримання зобов’язань перед МВФ“, – йдеться в документі.
У заяві підтверджують рішуче засудження очевидного порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок актів агресії російських збройних сил, починаючи з лютого 2014-го року. Сторони не визнають та продовжують засуджувати окупацію Росією українських Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, посилення мілітаризації півострова; серйозне погіршення там ситуації з правами людини, а також обмеження свободи в’їзду громадян України на Кримський півострів та виїзду з нього. Сторони продовжують закликати Росію забезпечити безперешкодний та вільний прохід в Азовське море та з нього, у відповідності до міжнародного права, а також домовилися про важливість координації міжнародних зусиль для посилення стійкості до зростаючих загроз безпеці та стабільності в Чорноморському регіоні.
Окрім цього, сторони підтримують зусилля Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи, а також ОБСЄ, включаючи її Спеціальну моніторингову місію в Україні.
Раніше Шарль Мішель заявив, що Україна може розраховувати на стабільну підтримку ЄС у сфері безпеки.
Читайте також: Україна та ЄС підписали угоду про спільний авіаційний простір (ВІДЕО)