У найближчі кілька тижнів у Європейському Союзі буде ухвалено програму відповідно до Акту про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), спрямованого на збільшення виробництва боєприпасів для країн ЄС та України. Про це журналісту телеканалу FREEДОМ повідомили у пресслужбі Єврокомісії.
Співрозмовник телеканалу розповів, що ЄС поставив за мету надати мільйон одиниць амуніції протягом року, виходячи з потреб, визначених українськими партнерами, і робить все можливе для досягнення цієї мети. У рамках плану Рада доручила Комісії подати конкретні пропозиції щодо термінової підтримки нарощування виробничих потужностей оборонної промисловості ЄС. У цьому контексті Комісія представила свою пропозицію ASAP, ухвалену законодавцями ЄС, Радою ЄС та Європейським парламентом, 20 липня.
Програма ASAP спрямована на сприяння нарощуванню потужностей з виробництва боєприпасів та ракет у Європейському Союзі та скороченню термінів виробництва шляхом надання грантів учасникам промислового ланцюжка. Паралельно держави-члени продовжують надавати Україні військову допомогу, окрім боєприпасів, щоб допомогти їй захиститися від російської агресії.
У Єврокомісії розповіли, що робочу програму ASAP буде прийнято найближчими тижнями, що дасть промисловим підприємствам ЄС більш чітке уявлення про наступні кроки та кращу основу для планування ініціатив щодо нарощування потужності у цільових проблемних галузях.
Зобов’язання щодо постачання в Україну 1 млн снарядів Європейська Рада взяла на себе у березні та погодила тристоронній підхід. Згідно з першим треком цього плану, державам-членам було запропоновано негайно передати Україні боєприпаси зі своїх запасів. Другим треком передбачено, що для компенсації держави-члени паралельно спільно закуплять 1 мільйон снарядів. Третій трек реалізується Актом про підтримку виробництва боєприпасів та спрямований на те, щоб гарантувати державам-членам, що вони зможуть отримати те, що їм потрібне, і наростити виробництво.
Співрозмовник у Єврокомісії відмовився розкрити дані про те, як програми ЄС уже вплинули на обсяги виробництва. Він послався на те, що виробничі потужності окремих компаній є конфіденційною інформацією.
Чиновники зазначають, що приватним компаніям дуже важливо отримати замовлення від окремих країн, які збільшують свої оборонні бюджети, щоб швидко збільшити виробництво в умовах ринку. У питаннях виробництва військової амуніції ЄС координує свої дії зі США, НАТО та країнами “Великої сімки” (G7). Деякі з них також збільшили виробництво боєприпасів.
Читайте також: Боєприпаси Євросоюзу для України: чи все йде за планом — оцінки експертів
Нагадаємо, 1 млн снарядів, які зобов’язався поставити Україні Європейський Союз, дозволить вести бойові дії близько п’яти місяців.
Читайте також: ЄС надає боєприпаси під очікуваний кінцевий результат: вихід України на кордони 1991 року — думка