Зміна політики офіційного Токіо в бік підтримки України в розв’язаній Росією війні — це і є прояв позиції Японії щодо РФ. Про це сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
“Японія вела тривалі перемовини з Росією, наприклад, про те, щоб та передала їй колись окуповані території і вони підписали мирний договір, закінчили Другу світову війну. Тому що мирного договору між Росією і Японією немає. Але Росія категорично відмовилася передавати японські території. Договір не було підписано, і Японія зрозуміла, що мирним шляхом домовлятися з Росією дуже складно. Це перший момент. Другий момент — фактор у регіоні — це активізація Китаю щодо тайванського питання, і це теж не відповідало національним інтересам Японії. Японія займала нейтральну позицію після Другої світової війни, навіть не мала збройних сил, фактично безпеку Японії забезпечували американські війська, бази яких перебували, зокрема, в Японії, а Японія мала сили самооборони”, — розповів він.
За словами дипломата, східні країни напряму ніколи не демонструють свою позицію.
“Вони просто можуть підтримати вашого ворога і зменшити ваш потенціал або створити союзи, які послаблять вас геополітично. Тому можна констатувати, що Японія з Росією на нинішньому історичному етапі не домовилися, не знайшли спільних точок дотику, і вони фактично потрапили за різні барикади. Якщо Росія об’єднується з Китаєм, то Японія об’єднується зі Сполученими Штатами та Україною, тобто в демократичному таборі. І Японії з Росією домовлятися буде дедалі складніше. Японія скоріше буде підтримувати Україну, ніж зможе домовитися з Росією”, — каже Осипенко.
Експерт уточнив, що Японія — це опорна точка США в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
“Австралія, Японія і ще кілька країн — це опорні точки, на які в Тихоокеанському регіоні спираються Сполучені Штати. А якщо ми перебуваємо в таборі демократичних країн, для нас ці країни також стають союзниками — Південна Корея, Японія, Австралія. Це ми бачимо на прикладі військової, гуманітарної, фінансової допомоги, політичної допомоги на міжнародних майданчиках, які надають ці країни”, — додав він.
На думку дипломата, Україні необхідно розвивати відносини з цими країнами, тому що раніше менше приділялося уваги, наприклад, Латинській Америці, Азійсько-Тихоокеанському регіону, африканським країнам. В України навіть послів там не було.
“Зараз ми активізували цю роботу на цих напрямах. Розуміємо, що у світі змінюється обстановка, і нам потрібні друзі в усіх регіонах, для того, щоб ми могли захищати свої інтереси”, — резюмував Руслан Осипенко.
Читайте також: Японія відходить від нейтральності та запускає ВПК, Україна побачить збільшення допомоги від союзників США, — дипломат
Як повідомлялося раніше, Японія планує дозволити реекспорт озброєнь до третіх країн, щоб їх можна було передати Україні. Відповідні поправки до законодавства вже готуються. Про це пише The Washington Post. Йдеться про ракети для установок Patriot, які виробляються в Японії за ліцензією американської компанії. Сполучені Штати придбають ракети, щоб передати їх Україні.