Яких конкретних кроків чекає Київ від саміту НАТО у Вашингтоні — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: 24tv.ua

Київ отримає конкретні шляхи для якнайшвидшого вступу до НАТО під час саміту Північноатлантичного альянсу 9-11 липня у Вашингтоні, повідомив заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дуглас Джонс. За його словами, у підсумковій декларації буде підтверджено, що Україна стане членом Альянсу, однак конкретне формулювання ще узгоджується. Разом з тим, Politico пише, що “міст до НАТО” для України може мати свої ризики. Детальніше — в матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.

З 9 по 11 липня у Вашингтоні відбудеться 75-й ювілейний саміт НАТО. Крім 32-х членів Альянсу, також запрошені глави МЗС 35 країн-партнерів, які не входять до блоку. Йдеться про такі країни як: Ізраїль, Єгипет, Йорданія, Катар і Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ).

Також у квітні цього року генсек НАТО Єнс Столтенберг запросив взяти участь у засіданні й українського лідера Володимира Зеленського.

Згідно з інформацією агентства Reuters, Київ може розраховувати на саміті на позитивні новини щодо отримання додаткових систем ППО.

“Те, що ми робимо зараз, — це будівництво “мосту” для вступу України до НАТО. І частиною цього є робота з ними в плані вивчення їхнього військового та оборонного потенціалу. Не тільки для того, щоб переконатися, що вони зможуть підтримувати його в майбутньому, а й для створення оперативної сумісності того дня, коли вони стануть членами НАТО”, — акцентував речник Пентагону Патрік Райдер.

Однак, міст для просування Києва до членства в НАТО може мати наслідки, вважають експерти в галузі зовнішньої політики. Вони відправили спільний лист із застереженням членам НАТО, з яким ознайомилося Рolitico.

У посланні йдеться про те, що якщо Україну приймуть до Альянсу, то, в разі нападу Росії на Українську державу в майбутньому, це спровокує війну між двома провідними ядерними державами світу.

Утім, не всі аналітики з цим згодні. Дослідники RAND Corporation впевнені, що західні союзники тільки виграють, якщо на саміті у Вашингтоні запропонують Києву конкретні умови майбутнього членства в НАТО.

“Сполучені Штати і всі союзники по НАТО сказали, що майбутнє України — в НАТО. На цьому саміті ми розгорнемо конкретні шляхи, за допомогою яких НАТО може допомогти Україні захистити себе від російської агресії, побудувати майбутню міць, необхідну для стримування Росії, і здійснити необхідні реформи, щоб зробити себе сильнішим кандидатом на членство в Альянсі”, — наголосив заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дуглас Джонс в інтерв’ю Voice of America.

Голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко вважає, що дуже важливо вести політику з позиції сили.

“Про це свого часу говорив Рейган: “Мир за допомогою сили”. Для цього необхідно, зокрема, ліквідувати так звані сірі зони, ті держави, які знаходяться між якимось агресивним утворенням на кшталт РФ і НАТО. У цьому випадку дуже важливо, щоб Україна якомога швидше приєдналася до Альянсу. Це мінімізує можливості агресивної поведінки Росії”, — акцентував Мережко.

Ще в січні президент України Володимир Зеленський заявив, що сподівається на два рішення саміту: передача нових систем ППО і конкретні кроки назустріч членству держави в НАТО.

Експерти також виділяють два ключові питання обговорення на саміті.

“Перше питання — як НАТО може допомогти Україні захистити себе, тобто йтиметься про систематичну і масштабну військово-технічну допомогу з боку держав-членів НАТО. Друге питання, яке обговорюватимуть у Вашингтоні, пов’язане з необхідністю виробити стратегію стримування Росії, щоб у майбутньому знову не сталося з боку РФ знову спроб ведення агресивної війни проти країн-членів НАТО”, — зазначив Мережко.

Читайте також: Правильні формулювання і конкретна допомога: про очікування України від саміту НАТО розповів політолог

Нагадаємо, за підсумками Вільнюського саміту НАТО в липні 2023-го кілька країн-членів Альянсу оголосили про додаткові пакети військової допомоги Києву. Також із країнами G7 (“Великої сімки”) було погоджено план гарантій безпеки. Крім того, після саміту було створено Раду Україна — НАТО. Це орган, який забезпечує спільне проведення консультацій, ухвалення рішень і проведення заходів між Києвом і країнами-учасниками блоку.

Прямий ефір