Яку формулу пропонує Україна для забезпечення продовольчої безпеки світу — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: znavsi.info

Україна експортувала понад 69 млн тонн зерна, олійних культур і рослинної олії за останній рік. Про це повідомили в Міністерстві економіки України. Зокрема, експорт пшениці до Африки збільшився на 41%, а соняшникової олії на 153%. Як підкреслили в Офісі президента України (ОПУ), в умовах повномасштабного російського вторгнення Україна залишається одним із провідних гарантів продовольчої безпеки у світі, інформує FREEДОМ.

Продовольча безпека — другий пункт формули миру президента Володимира Зеленського. Він передбачає максимальне розширення експорту зерна з українських портів на узбережжі Чорного моря. Крім Одеської області, необхідно забезпечити вихід суден із портів Миколаєва та області.

Також у рамках формули миру Україна запустила продовольчу програму — Grain from Ukraine для допомоги країнам глобального Півдня.

“50 країн світу стикаються з нестачею продовольства. Російська агресія посилює цю кризу. Спалено зернові термінали, зруйновано портову інфраструктуру. Сотні тисяч тонн вкраденої продукції тепер заблоковані. Москва порушила майже всі визнані нею міжнародні закони. Проте, попри 10 років війни і три роки повномасштабного вторгнення, Україна залишається одним із провідних гарантів глобальної продовольчої безпеки”, — наголосив керівник ОПУ Андрій Єрмак.

У 2024 році Україна вийшла на довоєнні показники морського експорту зерна. За рік у чорноморські порти зайшло майже 2,5 тисячі суден, а вантажообіг уже перевищив 64 млн тонн. Це стало можливим завдяки відкриттю українського коридору в Чорному морі 2023 року.

“У 2024 році відновлено контейнерне сполучення в порти “Одеса” та “Чорноморськ”. У подальших планах — відновити поромне сполучення з морськими портами та залучати морські порти Миколаївського регіону, щойно дасть змогу безпекова ситуація”, — із заяви Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Сполучені Штати, як повідомили в Раді національної безпеки США, взяли на себе зобов’язання підтримувати відновлення аграрного сектору України. Зокрема, США надали Україні понад 2 млрд дол. гуманітарної допомоги.

Також було запущено програму підтримки сільського господарства — Agri Ukraine, у рамках якої було інвестовано 350 млн дол. і залучено понад 500 млн дол. додаткового фінансування.

“Ми використали ці кошти, щоб допомогти аграрному сектору України, забезпечивши 14 тисяч українських фермерів насінням, добривами, засобами захисту рослин і зберігання їхнього врожаю. Також допомагаючи з розмінуванням і знешкодженням боєприпасів, що не розірвалися. Україна доклала чимало зусиль для забезпечення безпеки своїх портів, відтіснивши російський Чорноморський флот ще далі та відкривши ключові судноплавні шляхи”, — заявив заступник радника президента США з національної безпеки Джонатан Файнер.

Чорне море фактично стало головним логістичним маршрутом для аграріїв, зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. Не лише українські, а й зарубіжні оглядачі називають розроблену для українського чорноморського коридору страхову програму UNITY — справжнім досягненням.

У перші тижні роботи маршруту ставки страхування суден сягали 3-4%, зараз — менше ніж 1%.

“З моменту, коли почав працювати гуманітарний коридор, з 16 серпня минулого року, аграрної продукції було експортовано до 43,5 млн тонн. Це великі результати, великі гроші, які отримала Україна як продаж своєї продукції. Природно, ці гроші пішли в державний бюджет і на обороноздатність нашої держави”, — зазначив Денис Марчук.

Як заявив командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа, Україна планує розширити коридор для торгових суден у Чорному морі завдяки літакам F-16.

За його словами, це позбавить Росію переваги в небі над Чорним морем. Таким чином захистить практично на 100% його північно-західну частину, особливо коридор для цивільних суден.

Читайте також: Україна наростила експорт зерна: успіхи та виклики морського коридору обговорили експерти

Прямий ефір