«Якщо батюшка сказав, значить так треба робити»: чому РПЦ стала пасткою для росіян — думка

Володимир Путін та Патріарх Кирило. Фото: espreso.tv

Російська православна церква (РПЦ) була і залишається в Росії державною церквою. Її “служителі в погонах” безпосередньо пов’язані з ФСБ. І парафіяни, які приходять до церкви, сподіваючись отримати духовні настанови, відповіді на питання, які їх хвилюють і які не можуть отримати від влади, по суті, потрапляють у пастку. Адже чують те саме, що їм нав’язує кремлівська пропаганда. Таку думку озвучив політолог Ігор Рейтерович в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 13 січня.

У Росії релігія давно стала елементом пропаганди. Конкретно в Росії це пов’язано з тим ідеологічним вакуумом, який виник у 1990-х роках, після розпаду Радянського Союзу, вважає політолог.

“Тоді, після розвалу СРСР, РПЦ змогла частину свого впливу повернути. Але оскільки вона за своєю суттю залишається церквою державною, рівень співпраці просто колосальний. І історії про радянських священиків, які мали погони, за великим рахунком, тривають. На сьогоднішній день вони так чи інакше, або мають зв’язки з ФСБ, або безпосередньо впроваджені в систему силових структур у Росії. Відповідно, було, як то кажуть, гріх не скористатися цією можливістю і через церкву не спробувати якимось чином впливати на громадян”, — зазначив Рейтерович.

Він також звернув увагу на те, що РПЦ нав’язує людям вельми архаїчні погляди на життя, що взагалі не характерно для сучасних церков XXI століття.

“Велика частина електорату Путіна — це якраз люди, які не надто розбираються в питаннях богослов’я, вони читають якісь книжечки, які випускає безпосередньо церква. Вона не хоче розвиватися, змінюватися і не хоче давати, нехай, можливо, не надто приємні, але, тим не менш, відповіді на складні питання, які виникають у XXI столітті. Ось на цей електорат це все діє з досить великим успіхом”, — сказав гість ефіру.

При цьому Рейтерович звернув увагу на те, що кількість парафіян у Російській православній церкві не настільки велика, як хотілося б владі РФ.

“Тобто в плані показухи це масово відбувається. Але в реальності, якщо подивитися на кількість людей, які дійсно регулярно ходять до церкви, це не така велика кількість, як би хотілося російській владі”, — зазначив політолог.

Рейтерович також акцентував, що особливо активно РПЦ почала займатися пропагандою, починаючи з 2014 року і вторгнення РФ в Україну.

“Коли починаються якісь речі, пов’язані безпосередньо з війною, з 2014-го в Росії це досить активно розганяється. Зрозуміло, що кількість людей, які звертаються до релігійних структур, у даному випадку до РПЦ, досить серйозно збільшується. Це об’єктивна реальність, яка пов’язана з тим, що люди шукають розради, зокрема звертаються до священиків, сподіваючись отримати духовні настанови, відповіді на питання, які їх хвилюють і які вони не можуть отримати від влади”, — сказав гість ефіру.

І в цьому ж криється якраз пастка Кремля. Маючи повний контроль над церквою, погоджуючи з нею ті чи інші наративи, які необхідно впроваджувати в публічний простір, вони, по суті, обробляють тих людей, які шукають втіхи, які інколи шукають порятунку в спілкуванні з представниками церкви, вважає Рейтерович.

“Люди приходять, а їм розповідають те ж саме, тільки в іншій обгортці, що розповідають з екранів телевізора. Люди опиняються в патовій ситуації. Багато хто цьому вірить і вважає, що якщо батюшка сказав, то, відповідно, потрібно тоді робити все, що говорять у телевізорі, вірити Путіну і віддавати своїх дітей на забій, на війну, яку вони “не починали”, але в якій змушені брати участь”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Путін — ніякий не православний: інтерв’ю з інокинею Російської православної церкви закордоном сестрою Вассою

Прямий ефір