У Трампа є реальні важелі впливу на Путіна, пише Time. Якщо російський диктатор продовжить війну проти України, то США можуть обвалити російську економіку вже до травня, вважають експерти. Які інструменти може використовувати президент США, щоб змусити Путіна завершити війну Росії проти України, розповідає FREEДOM.
Російська економіка, розігнана вливанням трильйонів рублів у військово-промисловий комплекс і армію, у 2025 році сповільнюється, вважають експерти. Виробничі потужності на межі, зростає кадровий дефіцит, а експорт знижується через санкції. Крім того, кредитна політика Москви гальмує розвиток бізнесу. У Росії все частіше говорять про початок стагфляції.
“Є ризик того, що ми увійдемо в невпинний цикл, коли зарплати розганяють ціни, а ціни розганяють зарплати. Цього важливо не допустити, тому що така ситуація не дуже керована й вирішується тільки жорсткою кризою і жорсткою зупинкою економіки”, — прокоментував керуючий директор “Газпромбанк Private Banking” Єгор Сусін у коментарі The Moscow Times.
Тане і “Фонд національного добробуту”, на який завжди розраховував Кремль у кризові часи. Його ліквідна частина у 2024 році скоротилася на третину, пише Reuters. 2025 рік, з огляду на проблеми, що накопичуються, і посилення санкцій щодо російського тіньового флоту, не обіцяє поповнення Фонду.
“У Путіна залишилося грошей на ще один дефіцитний бюджет, але, на мій погляд, ймовірно, правильніше говорити про те, що вже не залишилося, бо взагалі призначення цього Фонду — це тримати якісь гроші прямо на зовсім чорний день для шоків. Типу якщо ціни на нафту впадуть там, скажімо, до 50 дол., або щось ще таке станеться. І як ми розуміємо, ось цей 2025 рік, що настав, він, з погляду можливих шоків і чорних лебедів, — досить приголомшливий і загрозливий”, — зазначив російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.
Максимальний тиск на російську економіку в разі відмови Путіна від мирних переговорів — засіб, на який розраховує адміністрація президента США. За словами Дональда Трампа, Вашингтон готовий посилити санкційний тиск на Москву.
“Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він руйнує Росію, не йдучи на угоду. Я думаю, що в Росії будуть великі проблеми. Подивіться на їхню економіку, подивіться на інфляцію в Росії. Тож я сподіваюся, що ми з ним чудово порозуміємося. І я сподіваюся, що він захоче укласти угоду”, — заявив президент США Дональд Трамп.
Тим часом Reuters, посилаючись на кілька анонімних джерел, пише, що Путін стурбований станом справ у російській економіці. У Кремлі вже говорять про необхідність переговорів — не стільки для завершення війни Росії проти України, скільки для того, щоб уникнути економічного краху.
“Останніми місяцями внутрішня активність стала напруженою через брак робочої сили та високі відсоткові ставки, запроваджені для боротьби з інфляцією, що прискорилася через рекордні військові витрати. За словами двох джерел, знайомих з думкою Кремля, це сприяло формуванню у російської еліти думки про бажаність врегулювання війни шляхом переговорів”, — з публікації Reuters.
Інфляція у Росії б’є рекорди. І стримати її ключовою ставкою у 21% не вдається. За останні 15 років вищий рівень інфляції був тільки 2022 року, коли Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну. Тож мету Центробанку повернутися до ключової ставки в 4% у 2026 році економісти сприймають скептично.
Читайте також: Пенсії в Росії не встигають за інфляцією — розбір (ВІДЕО)