Які доходи може отримати Україна від заморожених активів РФ — деталі плану ЄС (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: biz.nv.ua

Посли країн ЄС одноголосно схвалили план Єврокомісії використовувати доходи від заморожених російських активів для відновлення України. Для цього буде створено спеціальний фонд. Це перший крок до потенційної передачі Україні мільярдів євро на рік. Про це повідомили представники Бельгії, яка зараз головує в Раді Європейського Союзу. Угода має бути ратифікована найближчими тижнями, інформує FREEДОМ.

Згідно з попереднім планом Єврокомісії, прибуток від інвестування заморожених російських активів перераховуватиметься до спеціального фонду та зберігатиметься там, доки країни ЄС одноголосно не погодяться спрямувати його на підтримку України, пише Financial Times, посилаючись на високопосадовця у Брюсселі. Такий механізм відповідатиме договірним зобов’язанням, а також міжнародному та європейському праву, ідеться в проєкті угоди.

“Ми вітаємо той факт, що держави-члени ЄС змогли досягти принципової угоди щодо цієї пропозиції. Це важливий крок уперед. А кінцева мета — мати можливість передати доходи від заморожених російських активів Україні. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і віцепрезиденти Єврокомісії готові підготувати наступний крок у цьому питанні якнайшвидше”, — повідомив представник Єврокомісії Крістіан Віганд.

ЄС заморозив понад 200 млрд євро активів російського Центрального банку. Причому 191 млрд євро зберігаються в міжнародній депозитній організації, розташованій у Бельгії.

Деякі європейські країни, зокрема Бельгія, запропонували ввести податок на заморожені кошти. У підсумку вони мають приносити Києву близько 3 млрд євро на рік.

За словами міністра фінансів Бельгії, Європейський Союз зможе укласти угоду про застосування податку на прибуток.

“Ми вже стягуємо податок на прибуток із компаній у Бельгії. Інше питання — це, звичайно, конфіскація цих заморожених активів. На глобальному рівні, на рівні G7, обговорюється, що можна, а що не можна. І для нас важливо, щоб це було юридично обґрунтовано. Ми беремо до уваги ризики і вплив на фінансову стабільність”, — акцентував міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петегем.

Бельгія першою у світі почала використовувати заморожені активи РФ на користь України. Брюссель створив окремий фонд, куди передає податки на прибуток з російських активів на території країни.

За період з 2022 по 2024 роки ця сума склала 1,7 млрд євро. Водночас країни G7 поки узгоджують правову базу для конфіскації заморожених активів РФ на користь України.

Як пише Reuters, 30 січня міністр інвестицій Великої Британії Домінік Джонсон обговорив це питання із заступником міністра фінансів США Воллі Адейемо.

“Зараз, безумовно, унікальні часи, але вкрай важливо, щоб будь-які дії були добре скоординовані на міжнародному рівні. Ще належить опрацювати важливі юридичні деталі”, — сказав Джонсон у коментарі Reuters.

Читайте також: Частину прибутку від заморожених активів РФ може бути спрямовано на компенсації для виробництва боєприпасів для України, — Ус

Нагадаємо, 23 січня комітет Сенату США схвалив закон, який допоможе створити умови для повної конфіскації Сполученими Штатами російських активів і передачі їх Україні.

У разі ухвалення законопроєкту Конгресом і підписання його президентом Джо Байденом, він відкриє шлях до першої в історії конфіскації активів Центробанку держави, з якою США не перебувають у стані війни. Пропозицію Вашингтона вже підтримали країни “Великої сімки” — Велика Британія, Японія та Канада.

Прямий ефір