86 млрд дол. — стільки, за оцінками фахівців групи Світового банку, Єврокомісії та ООН, коштуватиме реконструкція та відновлення України. Найбільших збитків російською агресією завдано у Київській, Донецькій, Луганській, Запорізькій та Харківській областях. У звіті Світового банку йдеться, що на відновлення Харківської області, яка продовжує перебувати під щоденним вогнем противника, необхідно близько 11 млрд дол. Серед населених пунктів, які потребують відновлення, — розбиті та спалені Циркуни, повідомляє FREEДОМ.
Циркуни — велике село, розташоване одразу ж за окружною дорогою Харкова. До повномасштабного вторгнення Росії у сільській громаді проживало 13 тис. осіб. Від російського кордону до села 25 км, тому вже вранці 24 лютого 2022 року жителі почули, як тремтить земля від вибухів, побачили колони російської техніки на вулицях і військовослужбовців РФ, які за 2,5 місяця окупації перетворили популярне у харків’ян передмістя на суцільні руїни.
Українські захисники звільнили Циркуни 7 травня 2022 року. Село було зруйноване на 90%. Голова місцевої адміністрації згадує: через безперервні обстріли навколо Циркунів все було в чорному диму, горіли цілі вулиці — рятувальники не завжди могли приїхати на виклик. Через два роки російські окупанти, хоч і не з тією ж інтенсивністю, але продовжують обстрілювати мирних.
“Це була лінія фронту — Російські Тишки, Борщова. І до Циркунів діставала артилерія: міномети, танки, гармати тощо. Нині це припинилося, безумовно. Але в нас був сумний випадок — дякувати Богу, нікого не зачепило — обстріляли Тишки та обстріляли Циркуни”, — розповів начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.
Нині у Циркунах та найближчих селах — переважно пенсіонери. Повернулися додому та постійно проживають трохи більше ніж 4 тис. осіб. Забезпечення їх їжею, водою, медичним супроводом, допомогою з доставкою будівельних матеріалів взяли на себе місцева адміністрація та благодійні фонди. Видача гуманітарки — кілька разів на місяць. Наприклад, волонтери міжнародного фонду привозять продукти, засоби гігієни та побутову хімію для тих, хто старший за 65 років.
“Ми їздимо окупованими територіями, дуже постраждалими територіями — Руські, Черкаські Тишки — вся ця громада дуже і дуже сильно постраждала. Люди вдячні та просять, особливо велика проблема — побутова хімія, гігієна — це важка позиція”, — коментує співробітник міжнародного благодійного фонду Сергій Кузьменко.
69-річна Марія Кузнєцова набір побутової хімії отримує вперше. Зізнається, що допомога дуже потрібна, її будинок сильно постраждав від російських снарядів. Жити там поки що не може, додому приїжджає рідко.
“Шість таких попадань було, що я не розумію, як воно, що воно. Сільська рада допомагає: наче будинок накрили, вікна вставили”, — каже мешканка Циркунів Марія Кузнєцова та починає плакати.
Тетяна Калініченко пів року тому дала притулок у себе в Циркунах родичам із Куп’янська. Їхній будинок повністю знищений авіабомбами, тому довелося потіснитися, але справляються, каже жінка. Допомагають волонтери.
“Вікна нам, дуже їм дякую, зробили, двері — безплатно все — дуже акуратно поставили, дуже добре. Ще сподіваємось, що дах зроблять, обіцяли, бо дуже тече. Усе пережили: і страх, і голод. Родичам не було куди їхати — ми одразу: “Приїжджайте до нас, і все”… Хоч нам і тісно, але в тісноті, та не в образі”, — каже мешканка Циркунів Тетяна Калініченко.
Гуманітарний волонтерський хаб у селі координує взаємодію місцевих жителів із донаторами — як українськими, так й іноземними, які приїжджають до громади з різними місіями: від роздачі їжі та одягу до лікування, навчання дітей та дорослих, а також допомоги з будівництва.
Жителі Циркунів потребують постійної підтримки.
“Звичайно, всі вони приходять до нас. Ми приймаємо заяви, розповідаємо, куди потрібно піти, до кого звернутися, які перші кроки люди мають зробити, коли вони повертаються. Вікна, дах, коли треба перекрити ми допомагаємо. Ми самі тут живемо, хочемо, щоб люди поверталися, бо тут рідне все, воно болить, просто болить”, — зізнається волонтерка гуманітарного хаба Циркунівської громади Інна Петрова.
Один із нових проєктів, який реалізували у Циркунах на громадських засадах, “Грін-Ландія” — простір підтримки жінок та дівчат. Тут можна отримати консультації психолога та юриста.
67-річна Людмила Чувакова до війни ніколи не користувалася послугами психолога, але у 2022 році їй разом із родиною довелося пережити окупацію, болісний виїзд з України через Росію та повернення додому. Жінка тільки зараз починає приходити до тями завдяки терапії.
“Ми почули, що є психолог. Одразу підійшли та записалися до дівчинки, бо нам це необхідно, ми знали. І зараз ми ходимо. Психолог приїжджає. Ми почали малювати, вони нам порадили малюнки. Потім почали писати, як усе починалося, як виїжджали, як приїхали, плюс із ними спілкування. Ви знаєте, відпустило”, — каже мешканка Циркунів Людмила Чувакова.
Проєкт створила переселенка із міста Горлівка Донецької області Валентина Денисенко. Для неї війна триває вже 10 років. Вона знає, як допомогти людям, які перебувають у стані стресу, і вже відкрила вісім подібних просторів по всій Харківській області. Окрім психологічної допомоги, тут організовують безплатні заняття з арттерапії, фітнесу, майстеркласи з безпеки.
“Ми дуже активно розповідали людям, як поводитися в небезпечних випадках, як поводитися коли вибухонебезпечними предметами забруднені території. Вони з великим задоволенням приходили. Ми проводили першу домедичну допомогу, першу психологічну допомогу, як вони самі собі можуть допомогти, якщо опиняться в екстремальній ситуації. І це завжди мало великий попит”, — розповідає керівниця громадської організації “Грін-Ландія” Валентина Денисенко.
У 2023 році Кабінет міністрів України включив Циркуни до експериментального проєкту з комплексного відновлення населених пунктів. Обіцяють відбудувати за принципом краще, ніж було все: від приватного житла до виробничих приміщень. Наразі йде етап проєктування об’єктів. Деякі проєкти вже готові — чекають на фінансування. Голова сільської адміністрації Микола Сікаленко каже, що вони “цікаві, сучасні, з урахуванням вимог та реалій”.
Щоб розпочати відновлення, Циркуни у 2023 році повністю очистили від вибухонебезпечних предметів. У громаді є електрика, газ, мобільний зв’язок. За словами очільника адміністрації, планується, що влітку цього року до села почнуть заїжджати перші будівельні бригади.
Читайте також: Людей забезпечують усім необхідним — як живе одне з найбільш зруйнованих сіл Харківщини (ВІДЕО)