У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну Північноатлантичний альянс переглядає підхід до стримування на своїх східних кордонах, повідомляє Тhe New York Times. Якщо раніше Альянс допускав тимчасову окупацію територій країн-членів, тепер — ні, інформує FREEДОМ.
Вражений жорстокістю російської армії, Північноатлантичний альянс стає бойовою організацією — як за часів холодної війни, пише Тhe New York Times.
Як стверджує видання, у НАТО вирішили змінити свою оборонну концепцію. Вона передбачає захист територій країн-учасників з перших днів вторгнення.
Раніше Альянс допускав, що території можуть бути окуповані доти, доки союзні війська не прийдуть їм на допомогу.
“В Альянсі більше не думають про те, як не стурбувати Москву надмірною концентрацією військ на російському кордоні — тепер обговорюють, скільки військ там необхідно розмістити, щоб відбити можливий напад. Це не нормально — бути під контролем Росії протягом кількох місяців, поки не прибудуть додаткові сили Альянсу”, — зазначила дослідниця Європейської ради з міжнародних відносин Каміль Гранд в інтерв’ю виданню Тhe New York Times.
За даними видання, у межах нової стратегії більша частина сил НАТО перейде під прямий контроль генерала армії США в Європі Крістофера Каволі.
“Саме Каволі було доручено завдання з об’єднання військових планів США і союзників. Тепер країни-учасниці Альянсу, вперше після холодної війни, чітко знатимуть, що саме робитиме НАТО в разі війни, а що вони мають зробити самі”, — сказав в інтерв’ю The New York Times представник Альянсу на умовах анонімності.
Першими з вимогою переглянути концепцію оборони НАТО виступили країни Балтії. Адже, згідно з планом Альянсу щодо захисту Естонії, Латвії та Литви, їхнє звільнення можливе лише через 180 днів після ймовірного вторгнення.
“Окупація на такий довгий термін російськими військами може обернутися повним знищенням будь-якої з країн Балтії… Це означатиме повне знищення країн і нашої культури. Якщо ви бували в Талліні і знаєте старе місто, століття історії та культури, які є там — все це буде стерто з карти, включно з нашими людьми, нашою нацією”, — заявила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас в інтерв’ю виданню Financial Times.
Як пише The New York Times, цього року НАТО розгорнув батальйон багатонаціональних військ у восьми країнах вздовж східного кордону з Росією. Зараз країни блоку детально опрацьовують план відтіснення противника в разі вторгнення буквально з перших днів.
“У НАТО не думали всерйоз про захист своєї власної території, а тепер повинні це робити. Путін нагадав нам, що ми повинні думати про оборону. І думати про це колективно”, — наголосив посол США в НАТО (2009-2013 рр.), президент Чиказької ради з глобальних питань Іво Даалдер в інтерв’ю The New York Times.
Посилення відбуватиметься не тільки живою силою, але й важкою технікою. Цим, наприклад, займеться Велика Британія. Країна повинна буде надати бронетехніку для захисту східного флангу НАТО.
“Ми повинні дуже добре усвідомлювати всі потенційні ризики та загрози. Велика Британія працюватиме над досягненням 2,5% ВВП, що витрачаються на оборону, і закликає інших членів НАТО досягти мінімального показника у 2% ВВП”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Крім розгляду нової стратегії, НАТО також активно проводить навчання біля східних кордонів. Цього тижня повітряні, наземні та морські підрозділи Збройних сил Польщі об’єдналися, щоб відпрацювати стратегію звільнення судноплавного каналу через Віслінську косу і прилеглих мостів у разі раптового вторгнення Росії.
Навчання проходили за кілька кілометрів від Калінінграда. У них також взяли участь військовослужбовці армії США.
“Ми намагаємося стримати можливу російську агресію. Ви бачите, цей канал був побудований лише кілька місяців тому. З цього боку Польщі можна пройти прямо в Росію. Це — життєво важливий міст. Тому що це єдиний шлях, яким можна пройти з одного боку кордону на інший”, — зазначив Кароль Франковскі, пресофіцер Збройних сил Польщі.
За інформацією журналістів The New York Тimes, які посилаються на колишнього радника з питань оборони місії США в НАТО Роберта Белла, Альянс планує розмістити близько 5 тис. військовослужбовців у кожній країні Східного флангу НАТО на постійній основі. Також всередині Альянсу передбачається збільшення військових витрат щонайменше до 2% ВВП для кожної країни, що входить до блоку.
Читайте також: В України немає альтернативи безпеці в майбутньому, крім повноправного членства в НАТО, — експерт
Нагадаємо, як сказав експерт із проблем національної безпеки, аналітик фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко, від літнього Вільнюського саміту можна очікувати чітких політичних сигналів, які стосуються майбутнього членства України в НАТО.
Читайте також: Негласне табу знято: експерти обговорили, як змінився підхід Заходу до вступу України в НАТО