Як Європі вдалося пройти другу зиму без поставок російського газу і що чекає на РФ — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)

Газові сховища ФРН. Ілюстративне фото: dw.com

Європа успішно пережила другу зиму без російського газу. Завдяки порівняно теплій погоді Європа має чималий запас палива. За даними асоціації, що представляє інтереси європейських операторів газової інфраструктури, рівень заповнення підземних сховищ газу в середньому по ЄС досягає 63%, інформує FREEДОМ.

Минула зима стала знаковою і для України. Країна змогла прожити її, спираючись лише на власний видобуток газу, заявив голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов.

За його словами, в Україні найбільші сховища газу в усій Європі, здатні вміщати 31 млрд кубометрів. Це дає змогу не тільки зберігати власні запаси, але й пропонувати українські сховища іноземним газовим компаніям.

“Цей рік і цей опалювальний сезон для нас історичні. Вперше в історії Україна забезпечила себе власним газом українського видобутку. У цьому відношенні ми можемо сміливо сказати, що нарешті досягли енергетичної незалежності — в частині газу, газовидобутку, споживання. Я вірю в те, що темпи виробництва не будуть зменшені, й триматимемо цей ритм і далі”, — сказав Чернишов.

Що ж стосується Європи, то експерти виділяють дві головні причини успішного проходження двох опалювальних сезонів без російського газу. Перша — це диверсифікація постачальників газу: свої поставки в ЄС наростили Норвегія і США.

Друга — кампанія з економії споживання газу в Євросоюзі, запущена ще перед позаминулою зимою.

Утім, експерти стверджують, що це вплинуло не тільки на заповнюваність газосховищ, але й на ситуацію на ринку загалом. Згідно з їхніми висновками, ціни на нафтогазовому ринку істотно знизилися.

“Загальносвітова стагнація чинить дуже серйозний економічний вплив, оскільки Китай, який мав зростати зі значно вищими цифрами, офіційно декларує зростання до 5%. Хоча насправді я думаю, що й такого там немає. Тому споживання в Азії є значно меншим, відповідно СПГ (скраплений природний газ, — ред.) йде до Європи, а його там теж не дуже багато потрібно, оскільки зими теплі… І це призводить справді до затоварення та зниження цін, ринкова економіка у дії”, — зауважив президент Асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець.

Без європейського газового ринку Кремль втрачає не тільки політичний тиск на Європу, але й величезні прибутки від ресурсних постачань, які, як стверджують експерти, є важливим чинником формування російського бюджету.

За словами аналітиків, нафтогазовий ринок Росії зараз відчуває сильну стагнацію. Для виходу з цієї ситуації Москва намагається бурити родовища на сході Уралу поблизу кордону з Китаєм.

“Уявіть собі містечко, через яке проходило 1,6 млрд попутного газу, це 10-та частина, яку видобуває українська державна компанія за рік. А в них лопаються труби від морозів, по п’ять днів не було опалення в будинках. Тобто доводилося це все ремонтувати, а результатом року, за який відзвітував мер, є ремонт дитячого майданчика в центрі міста. Це все, що вони змогли. Там величезні проблеми”, — сказав голова правління Асоціації “Нафта і газ України” Андрій Закревський.

Крім того, керівництво австрійського нафтогазового концерну OMV збирається розірвати контракт із “Газпромом”, повідомляє Deutsche Welle.

За даними видання, попереднє керівництво компанії підписало довгостроковий контракт із “Газпромом” до 2040 року. Однак через те, що російсько-український договір транзиту російського газу до Європи через українську територію спливає вже цього року, Кремль не матиме змоги доставляти його до Австрії.

Австрійські експерти вважають, що це є законною підставою для виходу з довгострокового контракту.

https://youtu.be/cLAiuOKyffA

Читайте також: Євросоюз за останні 2 роки різко скоротив свою енергетичну залежність від Росії — подробиці від Омельченка

Прямий ефір